Recenze: Odborná literatura

Po Černobílých idolech vyšly i televizní

1 1 1 1 1 (1 hlas)
detail

Aleš Cibulka je známý svou pátrací posedlostí, chutí přijít všemu na kloub, odhalovat nové informace – miluje okamžiky strávené v archivech, kde vyhledává fotografie a zajímavosti především pro své pamětnické kalendáře. Je důsledný, pečlivý, v textech laskavý, objevil kde co nového – není divu, že okruh jeho fanoušků je patřičně široký.

Donedávna se věnoval především filmové produkci meziválečného období dvacátého století. Tři roky nazpět se však „zavrtal“ i do českotelevizního archivu a vytvořil kalendáře televizní, v nichž se objevují známé tváře z obrazovky a osobnosti spjaté s Českou, respektive Československou televizí, které v tom daném roce slaví kulatiny či půlkulatiny. Není proto od věci, že se v roce, kdy naše nejstarší stanice slaví šedesátiny, objevila kniha s názvem Televizní idoly a další.

knihaStejně jako ve známých filmových publikacích (už se narodily dvě) se Televizní idoly dělí do dvou částí: v první, jakési rekapitulační, je v podkapitolách shrnuto a textově rozšířeno to, co vyšlo ve třech dosud vydaných kalendářích. Objevují se tu oddíly Herečky, Herci, Seriály, Večerníčky, Zpěvačky, Zpěváci a hudebníci, Hlasatelky a hlasatelé, Mistři slova, Ti za kamerou a Kuriozity. Pod každým heslem najdeme několik známých tváří, pořadů, znělek. V druhé části publikace jsou rozhovory, které vedl publicista Tomáš Pilát s tvůrci televizních pořadů: s režisérem Františkem Polákem, kameramanem Vladimírem Opletalem, hlasatelkou Olgou Čuříkovou, Janou Štěpánkovou (řeč se točila kolem Takové normální rodinky), Lubomírem Lipským, Janem Skopečkem a Ladislavem Trojanem, představiteli tří generací chlapů z jedné chalupy z legendárního seriálu Tři chlapi v chalupě. V této druhé části ještě Aleš Cibulka vyzpovídal Josefa Zímu (od swingu až k dechovce) a najdeme zde i ukázku z připravované knihy Daniela Růžičky o Jarmile Šusterové-Horčičkové.

Na čtenáře tak čeká sto sedmdesát šest stran informací, které možná neznali, nebo si je dosud nedali do souvislostí. Kromě osob z televizní obrazovky i z televizního zákulisí kniha připomíná i kuriózní idoly: nezapomenutelného pana Vajíčka, který uváděl každou televizní reklamu. Jeho obliba dosáhla takových rozměrů, že časem mu autoři museli pořídit i paní Vajíčkovou. Mezi kuriozity patří i velmi výrazná a dodnes pamětníkům v uších znějící znělka Nedělní chvilky poezie, či grafické oznámení Poruchy mimo území ČSSR.

Aleš Cibulka s pomocí Tomáše Piláta stvořil další pohodovou knížku, kterou můžeme číst pěkně spořádaně od začátku do konce, nebo jí může listovat a na přeskáčku vyhledávat oblíbené postavy, osobnosti, seriály – prostě vydrží dlouho, každý může pospíchat kupředu, případně se vracet, pomalu vychutnávat okamžiky vzpomínek, které jednotlivé informace vyvolávají… Historie televize a lidí kolem ní je tolik zajímavá a lákavá… Jen mám trošku pocit, že už jde o vaření z druhé vody, že většinu informací jsme se dozvěděli z kalendářů na ten který rok. Nicméně chápu snahu nakladatele o komplexní zpracování shromážděných informací a uspokojení zájmu těch lidí, kteří nechtějí schraňovat stolní kalendáře, ale touží po „opravdové“ knížce, které by to slušelo v knihovně.

Knihu Televizní idoly a další vydalo nakladatelství Edice ČT

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení