Recenze: Odborná literatura

Kritická edice dvou erbovníků ze 17. století

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
erb

Že se nakladatelství Academia věnuje vydávání odborných publikací a edičně zpřístupňuje čtenářům různá historická díla, o tom už naši pozorní čtenáři jistě četli. Nyní však předkládám recenzi na novinku - a to na zcela jedinečnou edici dvou erbovníků, kterou připravila PhDr. Martina Hrdinová, Ph.D. Čtenář/student/badatel tam má jedinečnou možnost prohlédnout si erby téměř tisícovky českých, moravských a slezských šlechtických rodů, které dosud nebyly nijak zpřístupněny.

 

knihaNebudeme zde hodnotit, zda byla kniha psána čtivě a poutavě, neboť se jedná o odbornou literaturu a navíc kritickou edici. Pro ty, kteří by tápali v názvu "kritická edice" prozradím, že kniha kromě kopií dvou erbovníků obsahuje především odborný kritický rozbor a doprovodný text. Díky tomuto doprovodnému textu je tak vhodná nejen pro profesionální, příp. amatérské badatele, ale i pro studenty či zájemce o heraldiku, kteří dosud nemají s rozborem erbů takové zkušenosti.

V prvních kapitolách autorka sleduje, jaké heraldické rukopisy byly dosud zkoumány, na jaké prameny se mohou badatelé obracet a s čím erby v jednotlivých heraldických pramenech srovnávat. Velmi podrobně pak přináší popis, technický stav a zpracování dvou zkoumaných erbovníků, díky místu lokace nazývaných jako erbovníky Dírenské. Vzhledem k tomu, že se ve svém výzkumu dopracovala u obou děl až k jejich autorům - Kryštofu Vilému Harantovi z Polžic a Bezdružic (autor prvního erbovníku) a Václavu Ignáci Vratislavu z Mitrovic (autor druhého erbovníku), přináší zájemcům také podrobné životopisy obou zmíněných šlechticů. V životopisech pak sleduje nejen jejich životní kroky, ale především se zaměřuje nato, kde se zmínění šlechtici dostali prvně k erbům a heraldice, jak vznikal jejich zájem a první kroky, které je nasměrovali až k vytvoření takto rozsáhlých erbovníků.

V další kapitole, která se věnuje doprovodnému textu a kritickému rozboru, autorka sleduje, jaké mohly být prameny vzniklých erbovníků a z čeho mohli jejich autoři čerpat. Následuje prosopogrfická analýza a konečně kontakty druhého z autorů- Václava Ignáce Vratislava z Mitrovic s dalšími heraldiky a genealogy, které mohly ovlivnit jeho tvorbu.

První třetinu tvoří výše zmíněné doprovodné texty a kritický rozbor erbovníků. Druhou třetinu knihy vyplňují seznamy pramenů a literatury, obrázků a grafů, jmenný a místní rejstřík pro textovou část a dvě přílohy věnované rekonstrukci jedné z částí erbovníku a popis lokalit, kde Kryštof Vilém Harant pobýval. Poslední třetina je konečně věnována oběma erbovníkům, které jsou badateli zpřístupněny tak, jako by je studoval přímo v archivu. Všechny zobrazené erby jsou doplněny vysvětlivkami, umístěním, atd. Pro lepší orientaci pro badatele, kteří hledají pouze konkrétní rody je součástí edice i CD, kde si badatel vyhledá rody podle abecedy, nebo podle podrobnějšího vyhledávání. Odpadne mu tak složité listování knihou, případně vyhledávání v rejstříku. Na CD má navíc ke každému rodu umístěné všechny erby, které jsou v obou edicích zobrazené a má tak možnost všechny zobrazené erby jednoho rodu srovnat. Rovnou získá také odkaz na další možné studium daných erbů či šlechtického rodu.

Doufám, že jsem naše čtenáře neodradila podrobným popisem výtisku, ale u kritické edice tomu jinak nemůže být. Navíc představit tak jedinečné dílo čtenářům v pouhé krátké recenzi je téměř nemožné. Recenze totiž nemůže vyjádřit celkové grafické zpracování a kvalitu celé edice. Pokud vás tedy zajímá problematika šlechtických rodů či erbů, nebo jste jen zvědaví, jak edice erbovníků vypadá, určitě vezměte tuto knihu do ruky. Zklamaní jistě nebudou laičtí čtenáři, ani odborníci. 

Knihu Erby ctihodné šlechty slavného Království českého vydalo nakladatelství Academia

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení