Recenze: Odborná literatura

Svaté války v jednom svazku

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

V letech 1951-1954 napsal sir Steven Runciman - syn v Česku nepříliš oblíbeného vikomta Waltera Runcimana - třísvazkovou syntézu dějin křížových výprav A History of the Cruasades. Trvalo přes 50 let, než se někdo pokusil o podobný heroický výkon a shrnul moderní bádání o křižáckých bojích. Oxfordský profesor středověkých dějin Christopher Tyerman si tu práci dal a jeho kniha God's War: A New History of the Crusades vyšla i v České republice pod názvem Svaté války: Dějiny křížových výprav.


knihaPrvní fakt, který si každý čtenář uvědomí, ještě než vůbec otevře samotnou knihu, je ten, o jak obsáhlý svazek se jedná. Tisícistránková kniha budí respekt a počet stran slibuje nepřeberné množství informací pro každého, kdo bude ochoten pustit se do čtení. V tomto ohledu práce Christophera Tyermana rozhodně nezklamává, protože popisuje události od první křížové výpravy v 11. století až po křížové výpravy v pozdním středověku. Nevěnuje se však pouze těmto náboženským a kulturním střetům, ale umně vykresluje též jejich pozadí, události, které k nim vedly, a často bolestné následky. Dočteme se tedy o církevní propagaci boje proti nevěřícím, přípravách samotných výprav, obtížích, s nimiž se setkávali křižáci během putování do neznámých a naprosto cizích zemí, dále o diplomatických vztazích a nuancích tehdejší mezinárodní politiky i samotných krvavých bojích. Je vskutku úctyhodné, kolik se toho při čtení Tyermanovy knihy dozvíme.

Obsáhlost a fundovanost knihy je její nejsilnější stranou, ale paradoxně i největší slabinou. Čtenář, který nikdy nestudoval křížové výpravy, bude zahlcen stovkami jmen a událostí, v nichž se může snadno ztratit. Stejně tak zamrzí, že díky tématu knihy – popisu a studiu všech křížových výprav – připomínají Svaté války jakýsi sprint na maratónskou vzdálenost. Mnoho osobností a událostí, kterými se kniha zabývá, by si zasloužilo vlastní monografii, a ne jen několik řádků. V případě, že čtenáře něco zaujme – což se stává poměrně často – je tedy odkázán na samostudium, nebo se musí smířit s faktem, že se již více nedozví. Je samozřejmě pochopitelné, že Christopher Tyerman nemohl dopodrobna rozepsat vše, co by si čtenář přál – v takovém případě by kniha namísto tisícovky měla minimálně deset tisíc stran, přesto často zamrzí, že se čtenář nedozví více, protože kniha pádí kupředu a je nutné probrat ještě pár dalších století.

Přestože se jedná o odborný text, jsou Svaté války psány poměrně čtivým jazykem. Při snaze o maximální objektivnost sice autorova slova nevtáhnou tak, jako u zaujatějšího autora, přesto se čte kniha celkem lehce.

Tyerman neopomněl ani českou stopu a na několika místech zmiňuje roli Čechů. Nakladatelství Lidové noviny se však s těmito zmínkami nespokojilo a do českého vydání přidalo i text Křížové výpravy v českých dějinách od historika a vědeckého tajemníka Centra medievistických studií Pavla Soukupa, což je zajímavý bonus pro tuzemské čtenáře.

Svaté války obsahují též mapy, které pomáhají orientaci, a barevnou obrazovou přílohu s dobovými vyobrazeními ze středověkých kronik a dalších historických zdrojů. Samozřejmostí jsou i poznámky na konci knihy, obsáhlý seznam použité literatury, výběrová bibliografie, seznam vládců a rejstřík.

Svaté války: Dějiny křížových výprav lze tedy doporučit všem, kteří mají zájem o syntézu tohoto vzrušujícího výseku euroasijské historie a nebojí se konfrontace s obsáhlým textem přetékajícím informacemi. Paradoxně však mohou čekat, že čím více se toho z knihy Christophera Tyermana dozvědí, tím více toho budou chtít znát o tom, co se do knihy již nevešlo.

Knihu Svaté války: Dějiny křížových výprav vydalo nakladatelství Lidové noviny

 

Komentáře   

 
Ladislav Kolbaba
0 ReakceLadislav Kolbaba 2013-05-28 12:35
Opravdu si nás, rodiče, potěšil. Děkujeme. Oba.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté - vyhlášení vítězů

  Aktuální informace z 11. 5. 2017 - vyhlášení vítězů šestého ročníku Ceny česká kniha - čtěte dále.

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Famfrpál v průběhu věků

  Ode dneška soutěžíme o knihu Famfrpál v průběhu věků z nakladatelství Albatros Media. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení