Recenze: Odborná literatura

Svaté války v jednom svazku

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

V letech 1951-1954 napsal sir Steven Runciman - syn v Česku nepříliš oblíbeného vikomta Waltera Runcimana - třísvazkovou syntézu dějin křížových výprav A History of the Cruasades. Trvalo přes 50 let, než se někdo pokusil o podobný heroický výkon a shrnul moderní bádání o křižáckých bojích. Oxfordský profesor středověkých dějin Christopher Tyerman si tu práci dal a jeho kniha God's War: A New History of the Crusades vyšla i v České republice pod názvem Svaté války: Dějiny křížových výprav.


knihaPrvní fakt, který si každý čtenář uvědomí, ještě než vůbec otevře samotnou knihu, je ten, o jak obsáhlý svazek se jedná. Tisícistránková kniha budí respekt a počet stran slibuje nepřeberné množství informací pro každého, kdo bude ochoten pustit se do čtení. V tomto ohledu práce Christophera Tyermana rozhodně nezklamává, protože popisuje události od první křížové výpravy v 11. století až po křížové výpravy v pozdním středověku. Nevěnuje se však pouze těmto náboženským a kulturním střetům, ale umně vykresluje též jejich pozadí, události, které k nim vedly, a často bolestné následky. Dočteme se tedy o církevní propagaci boje proti nevěřícím, přípravách samotných výprav, obtížích, s nimiž se setkávali křižáci během putování do neznámých a naprosto cizích zemí, dále o diplomatických vztazích a nuancích tehdejší mezinárodní politiky i samotných krvavých bojích. Je vskutku úctyhodné, kolik se toho při čtení Tyermanovy knihy dozvíme.

Obsáhlost a fundovanost knihy je její nejsilnější stranou, ale paradoxně i největší slabinou. Čtenář, který nikdy nestudoval křížové výpravy, bude zahlcen stovkami jmen a událostí, v nichž se může snadno ztratit. Stejně tak zamrzí, že díky tématu knihy – popisu a studiu všech křížových výprav – připomínají Svaté války jakýsi sprint na maratónskou vzdálenost. Mnoho osobností a událostí, kterými se kniha zabývá, by si zasloužilo vlastní monografii, a ne jen několik řádků. V případě, že čtenáře něco zaujme – což se stává poměrně často – je tedy odkázán na samostudium, nebo se musí smířit s faktem, že se již více nedozví. Je samozřejmě pochopitelné, že Christopher Tyerman nemohl dopodrobna rozepsat vše, co by si čtenář přál – v takovém případě by kniha namísto tisícovky měla minimálně deset tisíc stran, přesto často zamrzí, že se čtenář nedozví více, protože kniha pádí kupředu a je nutné probrat ještě pár dalších století.

Přestože se jedná o odborný text, jsou Svaté války psány poměrně čtivým jazykem. Při snaze o maximální objektivnost sice autorova slova nevtáhnou tak, jako u zaujatějšího autora, přesto se čte kniha celkem lehce.

Tyerman neopomněl ani českou stopu a na několika místech zmiňuje roli Čechů. Nakladatelství Lidové noviny se však s těmito zmínkami nespokojilo a do českého vydání přidalo i text Křížové výpravy v českých dějinách od historika a vědeckého tajemníka Centra medievistických studií Pavla Soukupa, což je zajímavý bonus pro tuzemské čtenáře.

Svaté války obsahují též mapy, které pomáhají orientaci, a barevnou obrazovou přílohu s dobovými vyobrazeními ze středověkých kronik a dalších historických zdrojů. Samozřejmostí jsou i poznámky na konci knihy, obsáhlý seznam použité literatury, výběrová bibliografie, seznam vládců a rejstřík.

Svaté války: Dějiny křížových výprav lze tedy doporučit všem, kteří mají zájem o syntézu tohoto vzrušujícího výseku euroasijské historie a nebojí se konfrontace s obsáhlým textem přetékajícím informacemi. Paradoxně však mohou čekat, že čím více se toho z knihy Christophera Tyermana dozvědí, tím více toho budou chtít znát o tom, co se do knihy již nevešlo.

Knihu Svaté války: Dějiny křížových výprav vydalo nakladatelství Lidové noviny

 

Komentáře   

 
Ladislav Kolbaba
0 ReakceLadislav Kolbaba 2013-05-28 12:35
Opravdu si nás, rodiče, potěšil. Děkujeme. Oba.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení