Recenze: Odborná literatura

Stavby a architekti pohledem Zdeňka Lukeše

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
lev

Ti z vás, kteří se o architekturu alespoň trochu zajímají, možná již slyšeli o znalci a teoretikovi české i světové architektury Zdeňku Lukešovi. Pravidelní i občasní čtenáři sobotních Lidových novin a jejich přílohy Orientace pak jistě znají jeho pravidelnou rubriku Pohled Zdeňka Lukeše, který na celé straně představuje zajímavé realizace na českém území nebo od českých autorů v zahraničí. Nyní v nakladatelství Lidové noviny vychází celá kniha, která shrnuje vybrané články z období let 2009 až 2012. 

 

knihaSama vnímám Zdeňka Lukeše jako odborníka, teoretika, architekta a propagátora moderních staveb. Cením si ho za to, že dokáže lidem mimo obor srozumitelně, a přesto kvalitně zprostředkovat dějiny i současnost české architektury. Stejně přistupuje i ke svým novinovým článkům, které představují významné stavby a architekty. Často se tak Lukešovi podaří upozornit na přehlížené, zapomenuté nebo neznámé stavby na našem území nebo postaven českými architekty v zahraničí. Tento cíl si kladl a klade při psaní článků. Nyní ho inspiroval i při sestavování této knihy.

Titul Stavby a architekti pohledem Zdeňka Lukeše je rozmanitým a zároveň uceleným přehledem  nejvýraznějších architektonických děl českých i zahraničních autorů. Výběr článků je rozdělen do dvou částí. V první jsou popsány profily staveb a druhá část je věnována postavám architektů. Nečekejte ovšem pouhý seznam obytných domů. V článcích jsou profily obchodních domů, nádraží, mostů, památníků, bank, kaváren, kinosálů i pavilonů postavených na světových výstavách. Ve dvou případech najdete charakteristiky celých měst – Ostravy a Litomyšle. 

Na knize se mi líbí především její zaměření na architektonickou modernu. Při výběru článků byly evidentně upřednostněny texty pojednávající o kubismu, typicky českém architektonickém slohu. V přehledu najdete také časté odkazy k secesi a snahám českých architektů o národní styl. V Lukešových článcích se můžete těšit na čtivé texty, pádné argumenty, dobový kontext a řadu zajímavostí z dějin i současnosti české architektury. 

Rubrika Pohled Zdeňka Lukeše v sobotní příloze Lidových novin nadále vychází. Chcete-li se tedy po přečtení knihy Stavby a architekti pravidelně dozvídat o zajímavostech ze světa architektury a designu, máte šanci sbírku článků rozšiřovat o ty nejaktuálnější texty. 

Jean Nouvel staví v Praze

Mezi významné budovy od osobností světové architektury, které u nás vznikly po roce 1989, se řadí také dílo Jeana Nouvela. Dnes světoznámý umělec pro Prahu připravil hned několik projektů, realizace se však bohužel dočkal jen jediný z nich. […]
Zlatý anděl je kvalitní architekturou, trpí ovšem tím, že se nizozemský investor ocitl ve finančních potížích, šetřilo se kde se dalo, a na výsledku je to trochu znát. Další dvě Nouvelovy studie – administrativní areál na smíchovském nábřeží poblíž železničního mostu a adaptace holešovického pivovaru – skončily bohužel jen na papíře.
(Lukeš, Z. Stavby a architekti pohledem Zdeňka Lukeše. Praha: NLN, 2013, str. 149-150)

Knihu Stavby a architekti pohledem Zdeňka Lukeše vydalo nakladatelství Lidové noviny

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení