Recenze: Odborná literatura

Dá se uvolnit a příjemně naladit pomocí otázky?

1 1 1 1 1 (1 hlas)
kniha

 Svěží kniha Umění ptát se od německé psychoterapeutky Carmen Kindl-Beilfuss má za cíl probudit nitro čtenáře, nenásilně ujasnit jeho myšlenky i podpořit čtenářův potenciál. Otázky jsou zdánlivě banální, ale úderné a je snadné při nich popustit uzdu fantazie. Formou sebezkušenosti je pak možné objevit vlastní já, vyřešit palčivý problém, tvořit i pomoci svým blízkým. A co je nejzajímavější? Je to zábava!


knihaUmění ptát se je určena pro psychoterapeuty, psychology, novináře i čtenáře, kteří se chtějí naučit vést lehkou i podnětnou konverzaci. Dobře položené otázky vnáší do rozhovoru pohyb a probouzejí život dotazovaných i tázajících se. Mohou z vás udělat zábavného společníka i empatického posluchače. Otázky dokážou vzbudit zamyšlení nad problémem a přinést nové úhly pohledu.

Umění ptát se může čtenáři posloužit i jako podnět k řešení problémů pro ty, kteří se nechtějí zabývat minulostí. V krátkosti autorka čtenáři vysvětlí, jak klást otázky, které pomáhají člověka posouvat vpřed. Otázky se hodí nejen k vlastní sebereflexi, ale i jako rámec pro vytváření zajímavých otázek při každodenní konverzaci. Carmen Kindl-Beifluss při sepsání knihy čerpala ze svých bohatých zkušeností jako výcvikové terapeutky i jako přítele.

Kniha se čte velmi lehce a informace se snadno vstřebávají, protože autorka klade důraz na příklady a nezáživnou teorií se tolik nezabývá. Díky tomu se dají poznatky snáze aplikovat do reálného života. Zároveň publikace obsahuje i přílohu Karty s otázkami, které se dají použít jako psychoterapeutické cvičení, mohou se stát prostředkem ke každodennímu zamyšlení, nebo dokonce posloužit jako originální společenská hra či soutěž o nejbláznivější odpověď.

Často jsem se při čtení pozastavila a řekla si: To je trefné nebo Takhle jsem o tom nepřemýšlela. Kniha mě často přiměla zasnít a nechat se políbit múzou fantazie. Pomocí jednoduchých otázek z oblasti vztahů, budoucnost, dětství, volného času, dovolené a jiných témat jsem měla možnost podívat se na svůj život jinýma očima a dozvědět se, co bych ještě chtěla prožít. Tyto otázky mi hravou formou připomněly, v co bych ještě mohla doufat a co bych chtěla uskutečnit. Proto je Umění ptát se výborným společníkem na únavné cesty, protože probouzí chuť žít.

Ukázka z knihy:

Kam směřuje tvá touha, koho bys chtěl/a ve svém životě určitě ještě potkat?
Co ti toto setkání umožní?
Jaký kruh se tím pro tebe uzavře?

Představ si, že se setkáš se svým budoucím já v období vlastní budoucnosti, kdy se nádherně rozvinul tvůj velký potenciál: Co tě nejvíc osloví při zjevení budoucího já?
O čem mluvíte?
Která otázka tě nejvíc zajímá?
Jaký dojem zůstane po setkání?
Které nápady tě doprovázejí? Co by sis chtěl/a zaznamenat?

Čeho by ses chtěl/a postupně zbavovat, aby ses víc otevřel/a pro to, co přijde?
Čeho necháš, aby ses mohl/a více soustředit na své vize budoucnosti, sny a nápady, které tě povedou dál?
(KINDL-BEILFUSS, Carmen. Umění ptát se v koučování, poradenství a systematické terapii. Překl. Lenka Hradilová. Praha: Portál, 2012, s. 172).

Knihu Umění ptát se v koučování, poradenství a systematické terapii vydalo nakladatelství Portál

 

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení