Recenze: Odborná literatura

Proč muži opouštějí ženy

1 1 1 1 1 (1 hlas)
muz

Možná vás napadne, zda je to skutečně věc, která trápí řadu lidí nebo jen řečnická otázka, jež nám předsouvají romantické komedie s bezradnou hrdinkou a happy endem? Snad každý, kdo si prošel rozchodem a byl tím, s kým se rozchází partner, se zkrátka ptal proč k tomu muselo dojít. Ač se naše kniha jmenuje Proč muži opouštějí ženy (což dává mylný pocit, že ženy své muže neopouští), díky podrobnému zkoumání dostanou jistě i pánové odpověď na otázku, proč se s nimi rozešly jejich dívky.

 

knihaNemůžu si pomoct a hned na začátku nezmínit, že kniha mi svým zaměřením i vševědoucím názvem připomíná takové ty příručky, k jejichž četbě se v nouzi největší uchyluje například jedna z hrdinek slavného seriálu Sex ve městě. Jediný rozdíl je v tom, že ty filmové knihy i řada reálných nabízí spíše návody a rady, jak na muže vyzrát, jak se s nimi seznámit a jak s nimi vyjít. Titul americké autorky Brendy Shoshannaové naopak předkládá odpovědi na otázky, kde se stala chyba ve vztahu. Až teprve z těchto odpovědí každému vyplynou konkrétní a užitečné typy, jak na to příště jít lépe a čeho se rovnou vyvarovat. 

Kniha Proč muži opouštějí ženy se skládá ze sedmnácti samostatných kapitol, které čtenářům představí řadu vlivů zasahujících do vztahu ženy a muže. Patří sem, pro každého jinak důležité a nepřekonatelné, okolnosti jako jsou peníze, minulé vztahy, rodina – tchýně a tchán, jiní potenciální partneři, krize středního věku či pocit svobody. 

Každou kapitolu představí krátký komentář autorky, na nějž navazuje několik stránek popisujících případy z praxe. Brenda Shoshannaová se navíc nestaví do pozice univerzálního rádce, který ví vše. Na pomoc svým čtenářům představuje názory a komentáře odborníků a lidí, kteří se problematikou lidských vztahů zabývají. Výhodou knihy tak jsou spíše praktické a konkrétní zkušenosti lidí, než teoretické domněnky a předpoklady poradců v oblasti vztahů. 

Chcete-li si tedy upřesnit některé nejasnosti, se kterými jste se ve svém osobním životě setkaly, je titul Proč muži opouštějí ženy jedním z možných řešení. Minimálně díky ní získáte další názory a zjištění ostatních lidí na stejnou problematiku, která trápí i vás. Vnímat knihu jako jedinou bernou minci by ale bylo asi trochu omezené. Četba knihy ve spojení se zdravým rozumem bude tím nejlepším způsobem, jak zjistit, který životní přístup vám bude nejvíce vyhovovat.  

Pro některé muže jsou hlavní zbraní při hledání lásky peníze. Jejich primární role muže jako poskytovatele je totožná s představou, že muž je jakýmsi strojem na výrobu peněz – díky nim může získat a udržet si nádhernou ženu, jež zůstane spokojená pouze tehdy, nepřeruší-li se trvalý přísun darů. V tomto scénáři je obsažen i obraz ženy jako dravého upíra, jenž vysává z mužů energii a život. 
(Shoshannaová, B. Proč muži opouštějí ženy. Brno: Jota, 2012, str. 46)

Knihu Proč muži opouštějí ženy vydalo nakladatelství Jota

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení