Recenze: Odborná literatura

A jak si hrajete vy?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
lidi

Ve své nejslavnější knize nás Eric Berne, zakladatel transakční analýzy, nenápadně zasvěcuje do tajů mezilidských her, interakcí a komunikace. Kniha Jak si lidé hrají rozebírá všední situace pohledem psychologa a napomáhá pochopit, proč aktéři rozhovorů zastávají určité role a názory. A rozhodně není na škodu se o mezilidských vztazích i sami o sobě dozvědět víc, co myslíte?

 

knihaEric Berne byl americký lékař a psychiatr. Vyvinul transakční analýzu, kterou odvodil z psychoanalýzy. Jeho kniha Jak si lidé hrají oslovila mnoho čtenářů po celém světě a Ericu Bernemu přinesla věhlas a uznání. Proč je tento titul tak oceňován? Autor zde jasně a stručně ukazuje způsoby, jak si lidé hrají, a uvádí modely rozhovorů, které při sociálních interakcích s druhými můžeme zastávat. Tato kniha proto představuje poutavé čtení o vědomých i nevědomých společenských hrátkách.

Kniha je ze začátku psána trošku těžce stravitelným jazykem, ale teorie a praxe her je popsána velmi dobře a srozumitelně. Důležitá slova jsou kvůli lepší orientaci v textu zvýrazněna a některá často opakovaná slova krácena, což mi příliš nevyhovovalo. Proto je možná lepší se seznámit se základními pojmy transakční analýzy z jiných zdrojů.

Jak si lidé hrají však bude přínosem pro každého, kdo se chce naučit chápat lidskou komunikaci, případně se vymanit z nezdravých vzorců jednání a chování. Pokud teorii lidských her porozumíme, můžeme pomoci svým blízkým i tím, že už je nebudeme podporovat v jejich destruktivních hrách. Dozvíme se i o tom, jak fungují vztahy v manželství, v práci, mezi přáteli i v rodině. Proto může být kniha přínosem pro každého, kdo chce lépe porozumět sobě i druhým, i pro samotáře, kteří se těžko orientují v mezilidských vztazích.

Autor osvětluje vztahy mezi lidmi na základě mluvy aktérů komunikace, kteří mohou hovořit z pozice rodiče, dospělého či dítěte. Při čtení si uvědomíte, proč ženy často manželovi vyčítají: „Kdyby nebylo tebe…“, jak si alkoholici hrají se svým okolím, aby ospravedlnili své pití, či jakými jednoduchými triky se manželé snaží získat přitakání své drahé polovičky. Jak si lidé hrají vás poutavým, hravým a zároveň seriózním stylem seznámí se zajímavými a důležitými aspekty mezilidské komunikace, které mohou na papíře působit poněkud směšně, ale v reálu mohou být i nebezpečné pro sebehodnocení člověka. Já sama jsem si při čtení této knihy uvědomila, jak jednoduchým způsobem se z neproduktivních her mohou stát produktivní, a to pouze tím, když lehce změním způsob komunikace. A to mi za námahu přečtení si obtížnějších pasáží této knihy rozhodně stálo.

Ukázka z knihy:

Hra s ohněm

Teze. Tato hra, jak se provozuje mezi mužem a ženou, by se dala méně hrozivěji nazvat – aspoň v té mírnější podobě – „Tři kroky od těla“ neboli „Uražená ctnost.“ Hráči se do ní mohou vložit s rozdílným zápalem.

„Hra s ohněm“ prvního stupně neboli „Tři kroky od těla“ je ve společnosti velmi oblíbená a její podstatou je nevinný flirt. Slečna Lišková dává najevo, že by si dala říct, a má radost z toho, jak ji muži obletují. Avšak v tom okamžiku, kdy se některý ze ctitelů nepokrytě vyjádří, je po hře. Je-li slečna Lišková zdvořilá, tkne možná zcela upřímně: „Děkuji vám za poklonu. Je to od vás hezké,“ a vydá se za dalším úlovkem. Není-li tak velkorysá, otočí se a nechá muže prostě stát. Ve větší společnosti může obratná hráčka takovou hru vychutnávat velmi dlouho, když se bude často pohybovat z místa na místo, a tím donutí svého ctitele, aby nenápadně prováděl složité manévry, chce-li být stále v její blízkosti.

Druhý stupeň „Hry s ohněm“ neboli „Uražená ctnost“: milostné návrhy pana Beránka skýtají Liškové pouze nepatrné uspokojení. Hlavním zdrojem jejího požitku je skutečnost, že ho může odmítat, proto se této hře lidově říká také „Koukej mazat!“. V první fázi nutí Lišková Beránka, aby se při „Hře s ohněm“ dopustil závažnějšího přestupku, než je nevinný flirt; rozkoš jí působí právě to, že ho může neustále odmítat a ještě k tomu se pást na jeho rozpacích. Pan Beránek však není zdaleka tak bezmocný, jak vypadá, a možná, že vynaloží značné úsilí na to, aby se v tomhle případě jaksepatří namočil. Obyčejně hraje některou z variant hry „Kopejte do mě.“

(BERNE, Eric. Jak si lidé hrají. Překl. Gabriela Nová. Praha: Portál, 2011, s. 132)

Knihu Jak si lidé hrají vydalo nakladatelství Portál

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější výlety na tajemná místa

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Nejkrásnější výlety na tajemná místa z nakladatelství Universum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení