Recenze: Odborná literatura

Fascinující svědectví na vysoce odborné úrovni

1 1 1 1 1 (6 hlasů)
detail

Kniha, která šokuje. Kniha, která odhaluje. Kniha, která vysvětluje. To je novinka na poli odborné literatury, kterou představilo v lednu letošního roku nakladatelství Grada. Psychologie sériových vrahů je kniha Andreje Drbohlava, specialisty na extrémní formy behaviorální patologie a psychopatologie. Představuje výsledek dlouhodobého výzkumu sériových vrahů a přináší základy psychologie a behaviorální patologie společně s mnoha příběhy samotných aktérů děsivých činů.

PhDr. Andrej Drbohlav se dlouhodobě věnuje výzkumu psychologických jevů, které směřují k násilným činům sériových a masových vrahů. V knize Psychologie sériových vrahů s podtitulem 200 skutečných případů brutálních činů sériových vrahů současnosti představuje tuto problematiku v širokém spektru. Autor knihu rozdělil na dvě části. První část přináší podrobný rozbor psychologie sériových vrahů, kde autor podrobně vysvětluje rozdíly mezi násilníky a také mezi kategoriemi, do kterých bývají řazeni, vyvrací mýty, které kolují společností a slouží k jakémusi škatulkování těchto zvrhlých osobností a mnohdy – hlavně díky krimi literatuře – z nich vytváří i negativní hrdiny s geniálními mozky.

knihaKniha byla napsána z několika důvodů. První, který autor uvádí, je studijní materiál k přednáškám na vysokých školách. Má být pomůckou studentům, stejně jako profesorům a dlouholetým odborníkům. Má poskytovat jakousi prevenci proti násilným činům a vyzývat k ostražitosti. Autor je přesvědčen, že oběti sériových vrahů dělají mnohdy stejné chyby a tím dávají podnět k tomu, aby se staly obětí násilného činu. První část této knihy jistě všechny požadavky splní. Tím nechci říci, že druhá část – Encyklopedie sériových vrahů, by tyto požadavky nesplnila. Právě naopak.

Druhá část přináší čtenáři abecední seznam všech sériových vrahů, českých i světových, a na jejich životopisech dokazuje, co autor shrnuje v první části knihy. Součástí abecedního seznamu je tabulka uvedená v úvodu u každého vraha, kde autor shrnuje počet obětí, rok narození, formu vražd, lokalitu, věk, kdy se vrah dopustil prvního činu a dobu, po kterou vraždil. Dále uvádí typ vraha a typ oběti a nakonec uvede trest, který si odsouzený vyslechl u soudu. Na rozdíl od první části bude ta druhá bližší i čtenářům-laikům, které zajímá problematika vražd a kriminálních činů.

Dovolím si nyní půjčit slova, která při hodnocení knihy použil soudní znalec a univerzitní pedagog PhDr. Slavomil Hubálek: „Fascinující, provokativní, odporné a zároveň úchvatné, neboť se to týká lidské agresivity, tedy toho, co máme všichni společného se zvířaty. Každý z nás je schopen zabít, ale většina z nás to neudělá.“ Tato slova skutečně vyjadřují pocit, který bude čtenář po přečtení knihy mít. Co se honí hlavou někomu, koho míjíte po ulici? Může být vrahem? Dokázal by něco takového spáchat? Ať už budete tuto knihu používat jako student, odborník na psychologii, nebo si ji přečtete ze svého zájmu jako laik, budete fascinovaní, šokovaní a uchvácení. Doufejme jen, že v této knize čtenář nenajde „inspiraci, respektive vzor k napodobování,“ jak píše ve svém úvodu ke knize JUDr. Miroslav Antl.
(Andrej Drbohlav, Psychologie sériových vrahů. Praha: Grada, 2013. s. 9.)

Pro zájemce o tuto problematiku autor provozuje také webové stránky www.seriovivrazi.cz, kde můžete nahlédnout pod pokličku tohoto tématu. Zjistíte, kdo je autor a čím se zabývá, přečtete si typologii vrahů a budete si moci o knihu zasoutěžit.

Knihu Psychologie sériových vrahů vydalo nakladatelství Grada

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Tajemství za sněhovým knírkem

  Ode dneška soutěžíme o knihu Tajemství za sněhovým knírkem z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení