Recenze: Odborná literatura

Jak vystoupit z EU

1 1 1 1 1 (5 hlasů)
detail

Nakladatelství Dokořán vydalo druhé, rozšířené vydání knihy Jak vystoupit z EU ekonoma Petra Macha. Jde o velmi pozoruhodnou knihu, která mne překvapila dvěma momenty: 1/ vychází z autorových tezí, které zveřejnil již v roce 2002 před vstupem České republiky do Evropské unie a v nichž varoval před úskalími tohoto vstupu 2/ na své teze z roku 2002 (Úskalí evropské integrace) navázal o osm let později – tedy roku 2010 – novým zhodnocením, jenž nyní, po dvou letech je stále platné.

Obdivuhodné. Alespoň pro mne (nejsem ekonom), protože mnoho tezí, výkřiků zaručených pravd, kterými nás před vstupem do EU krmila média, a halasně je prezentovali naši vládní představitelé, kteří je mezitím mnohokrát poupravili, přeformulovali, doplnili (lepé řečeno zamlžili), už neplatí.

knihaÚtlá kniha Petra Macha rekapituluje srozumitelně a jasně se znalostí věci vše, co se událo od našeho rozhodného kroku v rámci evropské integrace. Poukazuje, že jsme se stali nesamostatnou jednotkou, které musí Brusel radit naprosto ve všem – třeba i v tom, jak se má jmenovat výrobek, či do které kategorie to či ono zařadit (narážím na kauzu Pomazánkové máslo a zařazení minerálních vod jako je Zaječická do příslušné kategorie – musíme Evropě jasně zaškatulkovat, zda naše minerální vody jsou potravina či lék).

Od našeho vstupu do EU se v našich zákonodárných sborech řeší zákony nutné, unií nařízené, které jdou velmi často proti zdravému rozumu, a zákony naše – české. O unijních se nediskutuje, trpně se odhlasují, však to tak v Bruselu chtějí a jak bychom vypadali, kdybychom je nepřijali, o našich se vedou bouřlivé debaty, které jsou veskrze zavrženíhodné.

Od teze o úpadku demokracie pak Petr Mach rozebírá jednotlivé kroky vlády a jednotlivých ministrů až po dnešní dny. Ukazuje úskalí přerozdělování a nastiňuje naše možnosti jako státu. Připomíná momenty, kterými jsme prošli, a jmenovitě představuje ty, kteří za rozhodnutími stáli a jak hájili zájmy občanů České republiky v rámci unie. Podotýkám, že jde o velmi smutné čtení. Hlavně proto, že řada informací nám byla předkládána poněkud jinak, než se nyní ukazuje a na některé záležitosti bylo (pravděpodobně) vyhlášeno dokonce tabu.

Nedozvěděla jsem se o moc víc, než bych znala či předpokládala. Autor jen utřídil střípky znalostí, dal jim směr a navedl mne k dalším úvahám. Proto jsem přečtením této knihy řadě záležitostí porozuměla mnohem lépe, pochopila některé události a udělala si obrázek o lidech, jimž jsem možná kdysi věřila a na základě jejich prezentací i se rozhodovala.

Jsem euroskeptik od samého začátku, proto je mi kniha Jak vystoupit z EU blízká, přesněji názory autorovy. Dává mi naději, že onen krok lze udělat, dává mi naději, že by bylo možné prosperovat bez Bruselu. Podporuje mé přesvědčení, že nezůstaneme v izolaci, když nebudeme poslušnou součástí velkého celku, a tlaky okolí zvládneme.
Je také nutné vyzdvihnout styl, kterým své teze ekonom Petr Mach podává – jasný, srozumitelný, uchopitelný a pochopitelný i nám, kdo se v ekonomické terminologii a ekonomických tezích až tak často nepohybují a řadě věci tolik nerozumí.

Plně souhlasím s názorem Miroslava Ševčíka, který je publikován na přebalu knihy: „Kniha je užitečným průvodcem občana po stále méně průhledném procesu, v němž politici a úředníci rozhodují o každodenním životě člověka. Měl by si ji přečíst každý, kdo se o politiku, právo a ekonomiku aspoň trošku zajímá, ať už si přeje pravomocí pro Brusel více, nebo méně.“

Co víc dodat? Přečtěte si ji. Ujasníte si názory, i když nebudete se všemi autorovými dedukcemi souhlasit. Jsou před námi velká rozhodování, mnohé volby. Stojí za to, se rozhodovat se znalostí věci. Máme totiž jako občané jedinou šanci – vědět a volit tak, aby technokraté měli méně volné ruce, tedy zodpovědně. Ale bez informací – a v dnešní době se spíš dozvíme, jaký bude další díl nekonečného seriálu, s kým má poměr kdejaká hvězdička, než jasné a srozumitelně formulované informace o ekonomice státu, se nepohneme vpřed. A jde hlavně o náš život, chceme-li, aby byl k žití a důstojný.

Petr Mach (*1975), ekonom a politik, předseda Strany svobodných občanů. Získal doktorát v oboru finance na Vysoké škole ekonomické v Praze. Byl poradcem prezidenta Václava Klause a ředitelem Centra pro ekonomiku a politiku. V roce 2000 tuto spolupráci ukončil a založil Stranu svobodných občanů. V současné době vyučuje ekonomii na Vysoké škole ekonomie a managementu v Praze. Odborně se zabývá především otázkami daňové a měnové teorie. Je autorem knih Úskalí evropské integrace (2002) a Jak vystoupit z EU (2010 a 2012) a mnoha odborných i populárních článků.

Knihu Jak vystoupit z EU vydalo nakladatelství Dokořán

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení