Recenze: Odborná literatura

Úklid s Danielou

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
nohy

Daniela Lojková je autorkou knihy Získejte rovnováhu těla, mysli, duše a ducha (Grada, 2012) a také konceptu TTMDD (Trénink těla, mysli, duše a ducha). Kniha hovoří o wellness, pohybu, zdravé stravě, afirmacích a dalších pojmech, které už dnes automaticky vztahujeme ke kvalitnímu životu. Autorka působí jako kouč životního stylu, poradce výživy a osobní trenér. Pohybuje se mezi Prahou a Kanadou. Jaká jsou tedy Danielina doporučení?knihaVe dvanácti krocích můžete zjistit, kým jste. Jsou to otázky, které si musíme položit, a začínáme hned u toho nejtěžšího: „Co chci?“ Některé kroky nemusí být snadné pochopit a naplnit v autorkou doporučené době (např. otevření srdce, učení se nebo odpouštění). Autorčiny 2 týdny jsou velice ideální dobou pro změnu, ve skutečnosti se tyto otázky prolínají a řeší cyklicky, obvykle několik let, až naplníme pohár svých omylů a chytíme to, čemu říkáme osud, a přestaneme mu odporovat, ale intuitivně naskočíme na vlnu, která nás sama někam odnese…

Jak trénovat mysl? Zklidněná mysl je schopná vytvářet si svoji vlastní realitu. Podle autorky k tomu stačí afirmace a kontrola toho, co si přejeme. Daniela Lojková spatřuje řád, disciplínu a víru jako tři stavební kameny k naplnění programu. Proto nelze trénovat mysl a tělo samostatně. Je k tomu zapotřebí také péče o ducha – intuici, energii, dýchání. Celý program pak učí pochopení libých pocitů každého z nás. Což je onen klíč ke spokojenosti. Umět pochopit, co mi v daný okamžik dělá radost. „Pocity nekonečného štěstí a všudypřítomné lásky nejsou emoce, ale stav bytí.“ (str. 17)

V knize se tak trochu mluví úplně o všem – od BMI přes jídelníček po čínskou medicínu. Toto mne trošku mate, protože pokud chci vidět věci alternativně, přes čakry, reiky a celostní medicínu, pak už nemá smysl mluvit o poruchách příjmu potravy, energetických tabulkách a indexech. Ty jsou součástí západní medicíny a nevnímají člověka jako komplexní systém příčin a následků. Skladba jídelníčku je věcí ryze individuální, odvislou od životního stylu, prožitých traumat a osobního přístupu ke změnám. Osobně mi chybí větší část textu, která by se týkala zahlenění a překyselení organismu. Příklady meditací jsou zahrnuty v druhé polovině knihy. Kniha je tedy jakoby souhrnem všeho, o čem přemýšlíme, co známe, ale nedotahujeme do konce. Je to, jako když stojíte na křižovatce a vidíte do všech směrů a zvažujete, kterým směrem vykročíte.

Pokud jste už nastudovali kompletně příručky L. L. Hay, Čtyři dohody, Deepaka Chopru, Gibrana a Mevlanu, je možné, že nenajdete nic nového. Přesto by nebylo fér tuto knihu shrnout do škatulky „opakování matka moudrosti“. Proč? Daniela Lojková překročila svůj Jordán, udělala změny ve svém životě a inspiruje další lidi (svoje svěřence). Tím už naplnila první krok svého programu – zjistila, kým je a co chce. Proto můžeme věřit, že tyto kroky prošla a rozumí tomu, co je na každém z nich těžkého. Pokud tedy hledáte pocit štěstí, radosti a toužíte po změně svého těla, možná byste tuto knihu měli vzít na vědomí. Jiní to už udělali a jsou spokojeni (viz reference vzadu – Ivana Chýlková, Michal Hrubý a Vladimíra Boháčová).

Autorka mluví pravdu, pokud uvádí, že jde o komplexní program, a také zdůrazňuje nutnost volby mezi jednotlivými tezemi. „Mistr nemluví slovy, ale činy.“ (str. 16) A my máme přece naslouchat lidem, kteří „slyší zvuk bubnu z druhé strany“ a sledují svoji jedinečnou životní pouť s vírou v dobré zítřky a umí najít maličké perly radosti.

Knihu Získejte rovnováhu těla, mysli, duše a ducha vydalo nakladatelství Grada

 

Soutěže

Aktuality

 • Studentskou cenu České knihy udělí gymnazisté ze dvou měst

  Cenu Česká kniha obdrží v květnu jeden ze čtrnácti titulů, které vzešly z prvního výběru odborné poroty složené z akademiků, překladatelů a knihkupců. Současně s tím vybrali studenti gymnázií z Prahy a Českých Budějovic pět titulů, z nichž za necelé dva měsíce zvolí historicky druhého laureáta Studentské ceny Česká kniha.

  Číst dál...  
 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení