Recenze: Odborná literatura

Krásy Země shrnuté v jedné knize

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
tygr

Nakladatelství Knižní klub nedávno vydalo encyklopedii čítající více než 600 stran. Tento rozsah není nikterak překvapující vzhledem k tomu, že kniha obsahuje základní informace o živé i neživé přírodě. Je to jedinečná publikace, která vás seznámí s veškerým bohatstvím planety Země, a to z říše nerostů, rostlin i živočichů.knihaKniha byla vydána u příležitosti svého výročí Národního přírodovědného muzea, které je součástí Smithsonova institutu. Muzeum pořádá každoročně řadu výstav, sbírek a vzdělávacích programů. Nyní ještě více otevřelo pomyslné dveře ke svým unikátním sbírkám, a to na stránkách encyklopedie Příroda. Na jejím vzniku se podílelo 19 autorů ze Smithsonova institutu, kteří patří v dané oblasti k předním odborníkům. O kvalitě knihy svědčí i jméno Davida Burnieho, redakčního konzultanta, který je mimo jiné editorem známé knihy Zvíře, autorem či spoluautorem více než 100 knih a držitelem ceny Aventis za vědeckou literaturu.

V knize se nejdříve seznámíte se základními podmínkami života na Zemi. Dozvíte se, jak je pro vznik života důležitá atmosféra, jak Zemi ovlivňuje Měsíc či Slunce, jaký dopad mají na řadu živočišných i rostlinných druhů změny klimatu či kde lze vlastně hledat začátky života na Zemi. Po tomto úvodu následuje pět sekcí: minerály, horniny a zkameněliny, mikroskopický svět, rostliny, houby a živočichové.

Tyto sekce jsou dále děleny na jednotlivé kapitoly. Na úvod každé z nich je uveden obecný výklad (např. o vzhledu, chování, způsobu rozmnožování, územním výskytu apod.), neschází ani přehledné tabulky, v nichž se dozvíte, kolik řádů, čeledí či druhů patří do daného kmene či třídy. Text je doplněn řadou obrázků, přičemž obojí se navzájem doplňuje. Za úvodem následuje výčet jednotlivých zástupců dané skupiny. Jde o bohatý rejstřík, v němž je vždy vedle obrázku daného „objektu“ uveden i jeho český a latinský název, základní informace zejména o výskytu  a rozličných zajímavostech z jeho života spolu s velikostí.

U zajímavějších jedinců se autoři rozhodli pro samostatné podkapitoly, v nichž se zaměřují na popis jejich charakteristických znaků. Například u výkladu o tygrech se dozvíte, k čemu slouží těmto kočkovitým šelmám bílé skvrny na uších, proč ocas drží ohnutý těsně nad zemí nebo k čemu jim slouží jednotlivé zuby. Kniha je řešena graficky velice vydařeně, o čemž se můžete sami přesvědčit:

ukazka


Kniha může sloužit jak k soustavnému studiu, tak k občasnému nahlédnutí, kdy budete jednak obdivovat samotnou rozmanitost příroda, jednak nádherné obrázky použité v knize. Při jejím pročítání si možná nejeden čtenář uvědomí, jak je příroda kolem nás krásná a nakolik jí škodíme my, lidé. Je až k neuvěření, co vše jsme dokázali zničit za těch pár let, co jsme se vyvinuli v homo sapiens, a kolik druhů jsme už stihli připravit o jejich přirozené životní prostředí. Doufám, že tato kniha aspoň trošku otevře oči jejím čtenářům, a to z řad dětí i dospělých.

Kniha je krásným dárkem pro vaše blízké. Pokud tedy už nyní pomýšlíte na kupování vánočních dárků, vřele vám tuto encyklopedii doporučuji. Stane se určitě nedílnou součástí knihovny nejednoho milovníka přírody.

Knihu Příroda. Velký obrazový průvodce vydalo nakladatelství Knižní klub, www.euromedia.cz
K dostání u všech dobrých knihkupců a na www.bux.cz

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení