Recenze: Odborná literatura

Ve světě byznysu jako ryba ve vodě

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
prasatko

„Pokud něco neděláte znamenitě, nedělejte to vůbec. Protože pokud to není znamenité, nebude to ani výdělečné ani zábavné. A pokud neděláte byznys kvůli pobavení nebo zisku, tak proč ho, sakra, děláte,“ řekl kdysi americký byznysmen Robert Townsend, jeden z těch mužů a žen, kteří se ve světě byznysu cítili jako ryba ve vodě.knihaPrávě o těchto lidech, jejich úspěších i přešlapech a o jejich „dětech“, světově známých společnostech, které každý rok trhají rekordy v prodeji a poskytování služeb napříč společenským spektrem, pojednává kniha Svět byznysu, kterou právě vydává nakladatelství Mladá fronta. Kniha je věrna svému podnázvu Průřez světem ekonomiky a obchodu, protože se skutečně jedná o přehledně zpracovaný a do logicky návazných bloků uspořádaný souhrn informací, z nichž některé jsou známé, některé méně a o některých jste možná nikdy neslyšeli.

Na knize se podílela mimo jiných celá řada slavných jmen ze světa ekonomiky a managementu, především na ní spolupracoval kolektiv autorů z prestižního týdeníku The Economist. Mezi autory nechyběli například Andrew Palmer, finanční editor týdeníku The Economist, Bob Tricker, autor knihy Directors: An A-Z Guide, nebo Alexander Walsh, nezávislý spisovatel a výzkumník.

Kniha osloví především ty čtenáře, kteří mají blízko ke světu ekonomiky a mezinárodního obchodu, kteří si rádi rozšiřují své obzory a nechávají se inspirovat úspěchy druhých. Chtěli jste vždycky dokázat něco velkého, ale nevíte, kde začít? Walt Disney už v šestnácti letech opustil své rodné Chicago a vydal se do Francie, kde řídil sanitku Červeného kříže. Až o mnoho let později proslul jako muž, který stvořil Mickey Mouse, kterému mimochodem propůjčil také svůj hlas. John Davison Rockefeller, který svého času kontroloval podstatnou část produkce ropy v USA, začínal kdysi jako podnikový účetní. Co stálo za úspěchem těchto mužů? To se můžeme jen dohadovat. Snad intuice, snad náhlá inspirativní myšlenka. V každém případě jsou nesmrtelným důkazem toho, že každý jednotlivec po sobě může zanechat něco velkého, co bude jmenováno a obdivováno ještě mnoho let po jeho smrti.

Publikace vás seznámí s největšími světovými společnostmi, největšími přerozdělenými odměnami vrcholových manažerů, nejmocnějšími ženami v byznysu nebo také se zeměmi, kde se to v byznysu úplatkářstvím jen hemží.

Jako ekonom jsem si knihu přečetla skutečně s chutí. Ocenila jsem na ní především přehledné uspořádání údajů do tabulek proložené zajímavou teorií o zajímavých lidech, o stylech řízení, manažerských taktikách a nejslavnějších marketingových sloganech. Zamýšlela jsem se nad částí věnovanou nejslavnějším výrokům, které pronesla ústa byznysmenů zvučných jmen, a nad celou řadou jsem se musela chtě nechtě pozastavit a ocenit spojení jednoduché myšlenky s genialitou ducha.

Říká se, že člověk může být hloupý, ale musí umět googlovat. Možná na tom něco bude, možná je to jen vtipná fráze. Každopádně jsem z knihy Svět byznysu vybrala na závěr ukázku, která je věnována právě filozofii společnosti Google, kterou, jak věřím, není nutno blíže představovat.

Google má za úkol uspořádat svět informací, učinit ho dostupný a užitečný všem. Naše filozofie zní: vždy usilovat o to nejlepší.
Deset věcí, které podle Googlu platí:
1.    Zaměřte se na uživatele a všechno ostatní přijde samo.
2.    Nejlepší je dělat jednu věc opravdu, ale opravdu dobře.
3.    Rychle je lepší než pomalu.
4.    Demokracie na webu funguje.
5.    Nepotřebujete být ve své kanceláři, abyste se dozvěděli odpověď.
6.    Můžete vydělat peníze, aniž byste páchali špatnosti.
7.    Mnohem více informací je pořád mimo.
8.    Potřeba informací boří všechny hranice.
9.    K tomu, abyste působili seriózně, nepotřebujete oblek.
10.    Být velký pořád není dost dobré.
(s. 52)

Knihu Svět byznysu vydalo nakladatelství Mladá fronta

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Tajemství za sněhovým knírkem

  Ode dneška soutěžíme o knihu Tajemství za sněhovým knírkem z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení