Recenze: Odborná literatura

Na výlet za poklady

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
hrad

Kdo by nechtěl najít dávno zapomenutý loupežnický poklad? A že ho hlídají duchové mrtvých nebo pekelné nestvůry? Vždyť stačí trocha svěcené vody, nějaké to zaříkávadlo a přímluva Štěstěny a poklad může být váš. Alespoň to spojuje všechny pověsti v knize Tajemství českých hradů a zámků od Evy Martínkové.Čtenáře jistě potěší, že kniha nejenom vypráví pověsti tajemných míst české země, ale zároveň se aspoň stručně zmiňuje o jejich historii. A má to své výhody – každou pověst je mnohem snazší pochopit, když znáte historické souvislosti a můžete předpokládat pohnutky dávných hradních pánů k tomu či onomu činu.

V několika prvních kapitolách mě kniha skutečně potěšila. Hned z názvu je většinou patrné, jestli se jedná o hrad nebo zámek, výjimečně město. V okamžiku, kdy do příběhu zasahují obyčejnému smrtelníkovi neznámé historické souvislosti, autorka neváhá a poměrně obsáhle je vysvětluje.

Čím víc jsem ve čtení postupovala, tím se kvalita díla zhoršovala. Ono přeci jenom napsat skoro dvě stě stránkovou knihu na téma pověsti o pokladech musí být pořádně namáhavé. Většina historických souvislostí a popisů byla povedená, následovaly však přeházené stavební slohy (hrad, původně gotický, byl v 16. století přestavěn barokně a nakonec roku toho a toho byl renesančně upraven). Během čtení jsem se rovněž přestala orientovat v českých panovnících jménem Václav (vždyť jsme jich nakonec měli pět!).

Teď by se snad mohlo zdát, že kniha za mnoho nestojí a je až zbytečné se vůbec jejím čtením namáhat. To však neplatí ve všech ohledech. Když si odmyslím historické nedostatky, musím uznat, že autorka uvádí zajímavé a mnohdy neznámé teorie, jak se který poklad na své místo dostal, což leckdy svádí k dalšímu zkoumání, jak to tenkrát vlastně bylo. Zcestovalého čtenáře také potěší, že se autorka zmiňuje o místech, která navštívil, a aspoň při troše pozornosti se všiml některých indicií, které ho mohly dovést k bájnému pokladu.

Další kladnou stránkou knihy je, že po přečtení jedné pověsti na ni další poměrně ochotně navazují, a vy tak máte možnost využít předem nabytých znalostí.

Kniha není vhodná jen pro obyčejné „řadové“ turisty, ale skvěle doplňuje řeč průvodců. A to i na místech, o kterých se zmiňuje jenom okrajově.

Ukázka z knihy:

Poklad ve studni
Majitelům hradu Rabí, pánům Švihovským, připadl obtížný úkol. Vyhloubit studnu. Dokonce se říká, že studna stála větší jmění, než stavba celého Rabí.
Když byla studna konečně hotova, chodili se všichni lidi koukat do její bezedné šachty. Podle některých svědectví tam byly spatřeny odporné obludy, podle jiných zase odlesk zlata, a to dalo podnět k pověstem o ukrytém pokladu. Mnozí se snažili tehdy dostupnými prostředky zjistit, co na dně studny vlastně je. Nikomu se to však nepodařilo.

(Martínková, Eva: Tajemství českých hradů a zámků. Praha: Nakladatelství XYZ 2009, s. 138.)

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Jaro v Kartágu

  Ode dneška soutěžíme o knihu Jaro v Kartágu z nakladatelství Targamannum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení