Recenze: Odborná literatura

Od racionálního Spocka k iracionálnímu Homeru Simpsonovi

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
penize

V roce 2008 se hojně mluvilo o knize Jak drahé je zdarma?, kterou napsal profesor behaviorální ekonomie a psychologie Dan Ariely. Povšimli si jí nejenom ekonomové, ale i široká veřejnost. Kniha, která u nás vyšla v roce 2009, se zabývala lidským chováním a rozhodováním v různých životních situacích. Překvapila především zjištěním, že velká řada našich úsudků nemá racionální opodstatnění.knihaLetošní rok patřil znovu Arielymu. Nakladatelství Práh vydalo pokračování jeho úvah a tezí pod názvem Jak drahá je intuice? V této knize se dostáváme z prostředí slev a výhodných nákupů k odměnám za práci, přeceňování vlastních nápadů, pomstě i pomoci bližnímu. Ve všech těchto lidských činnostech najdeme okamžik, kdy by rozumný člověk mohl udělat něco produktivního a pozitivního. Přesto Arielyho výzkum v rámci behaviorální ekonomie dokazuje opak. Myslíme si, jak nejsme chytří a jak jsme nad všemi vyzráli, přitom jsme to právě my, kdo se nechal oklamat vlastním vnitřním hlasem, tušením nebo intuicí, chcete-li.

To vše autor dokazuje hned v první kapitole nazvané Více peněz za méně práce, ve které se věnuje mylné představě ředitelů velkých společností. Ti svým nejvýše postaveným zaměstnancům (často jde o managery nebo vedoucí poboček) vyplácí horentní sumy, které by je měly ještě více povzbudit do práce. Bohužel jim už nedochází, že přeplácením se nezrychlí a nezkvalitní pracovní proces, pouze si polepší konta jejich zaměstnanců. Smutná pravda, kterou stále nikdo nebere vážně.

Cynicky vyznívá i zjištění dalšího Arielyho výzkumu. V deváté kapitole se zabývá vlivem emocí a empatie na naše rozhodování. Z ekonomického hlediska by bylo logické, že čím větší počet lidí potřebuje pomoc, tím víc jí ostatní poskytnou. Ekonomie ovšem nepočítá s faktory, jako je soucit a dojetí, které nás přimějí pomoci jednomu konkrétnímu člověku, jehož příběh dobře známe a zoufalost jeho situace je čitelná z výrazu jeho tváře. Naopak v případě odlehlého problému, který zasáhne masu lidí, mizí tato možnost a my si nedokážeme krizi tak dobře představit. V tuto chvíli dostává prostor iracionalita a my paradoxně pošleme nižší částku než jednomu zasaženému člověku, který navíc například pochází ze stejného státu či města jako my.

Kniha Jak drahá je intuice? je sice dílem člověka, který umí díky behaviorální ekonomii leccos prohlédnout, a očekávali bychom, že se bude Dan Ariely chovat přesně podle výsledků svých vlastních výzkumů. Na základě předložených příkladů zjistíme, že je to také pouze člověk z masa a kostí, který se často nechá ovládnout vedlejšími okolnostmi, vztekem i dávnými vzpomínkami. To pro nás, kteří se necháváme ovlivnit prostředím a dalšími faktory, představuje alespoň malou útěchu. Kromě sebe použil vzorce chování i na známé seriálové postavy. Díky tomu se dočtete, proč je ideálním typem pro behaviorální ekonomii Spock, postava ze známé série Star Trek. Původem poloviční Vulkánec má logické chování totiž v povaze. Jako pravý opak k němu Ariely staví Homera Simpsona, kterému se řada z nás podobá.

Dan Ariely se nám už podruhé pokusil naznačit, že lidé mají větší sklon k iracionalitě, než si sami myslí. Proto přidává i důležitou radu. Nesmíme slepě věřit vlastní intuici, ale naopak bychom se měli pokoušet neustále ji zpochybňovat. Buďme stále ve střehu a snad se nám alespoň trochu podaří pozměnit naše nelogické chování, které často hraničí až s nesmyslným počínáním. Nezoufejte. Kniha Jak drahá je intuice? vám s tím pomůže.

Knihu Jak drahá je intuice? vydalo nakladatelství Práh

 

Aktuality

 • Prosincová Pevnost ve znamení Star Wars

  Opět nastal ten správný čas a na pultech trafik se objevil další díl fantasy a sci-fi časopisu Pevnost. Venku už se značně ochladilo, proto si ho vezměte k hořícímu krbu a při jeho čtení se trošku zahřejte. I když některá jeho témata jsou lehce mrazivá. Na co se můžete těšit?

  Číst dál...  
 • Zvláštní literární večer Michela Fabera

  Nakladatelství KNIHA ZLIN ve spolupráci s literární agenturou ULITA připravilo u příležitosti návštěvy Michela Fabera v Praze literární večer spojený se křtem jeho nejnovějšího díla –  Knihy zvláštních nových věcí. Předpokládám, že autora není potřeba příliš představovat, asi stačí zmínit, že mu v roce 2014 vyšel v České republice monumentální román Kvítek karmínový a bílý, zachycující viktoriánskou Anglii v příběhu chytré londýnské prostitutky Sugar. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky

  Ode dneška soutěžíme o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky z nakladatelství CPress. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení