Recenze: Odborná literatura

Encyklopedie Byzance

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Každý, kdo vezme do ruky pěti set padesát stránkovou knihu s výstižným názvem Encyklopedie Byzance a bude mít dostatek sil, aby nejen obdivoval titulní obrázek kostela u sv. proroka Eliáše v Soluni ze 14. století, ale také aby přečetl její přebal, hned zjistí, že tento „encyklopedický slovník středního rozsahu obsahující cca 1900 hesel různé délky se snaží postihnout v co nejširším spektru politické, společenské, hospodářské, církevní a kulturní dějiny Byzance, jež byla pokračováním říše východořímské ve středověku“.knihaKromě základních informací týkajících se několik staletí přetrvávající byzantské civilizace obsahují jednotlivá hesla slovníku i „medailony významných osobností, důležité historické události, údaje o státní správě, charakteristiky literárních děl a jejich tvůrců, informace o duchovních a náboženských proudech a mentalitě společnosti, hesla z dějin byzantského umění a byzantské architektury i údaje z oblasti každodenního života“.

Autor Vladimír Vavřínek nám ve spolupráci s Petrem Balcárkem a vydavatelstvím Libri předkládá jedinečnou encyklopedii, která mapuje vznik, život i zánik této významné mocnosti v minulosti se rozkládající v oblasti východního Středomoří.

 

Jednotlivé odborné výklady jsou na některých místech doplněny černobílým obrazovým, mapovým a fotografickým materiálem, který nejen potěší oko čtenáře, ale názorně ukáže, jaký styl, kulturu, víru, či názory na život, svět a každodenní problémy zastávali obyvatelé této země.

Abecedně uspořádané pojmy doplněné na konci knihy heslářem zabezpečují jednoduchou a rychlou orientaci a slibují bezproblémové nalezení veškerých požadovaných informací. Závěr knihy je doplněn výběrovou bibliografií rozdělenou podle témat, kterým se jednotlivé publikace blíže věnují; ta určitě potěší všechny přívržence dějin, kteří se rozhodnou ponořit se do historie Byzance hlouběji a nastudovat si o Byzantské říši něco víc, než nabízí samotná encyklopedie. Publikace totiž ani při své rozsáhlosti nemůže pojmout celou problematiku týkající se Byzantské říše. Tuto skutečnost uznává i sám autor a hned v úvodu svého slovníku píše: „Snažil jsem se v něm postihnout hlavní složky byzantské společnosti, pokud možno v jejich historickém vývoji, ať už to jsou osobnosti a hlavní události politických i církevních dějin, nebo hesla týkající se života hospodářského či kulturního, literatury, architektury, výtvarného umění či mentality byzantského člověka. Nebylo pochopitelně možné pominout vliv Byzance na její sousedy, především na slovanské národy, i když v tomto ohledu si stanovený rozsah díla vynutil značná omezení. Přesto doufám, že předložené dílo přinese českému čtenáři dostatečný soubor základních informací, jinak často jen těžko dostupných.“ (Vavřínek, V. Encyklopedie Byzance. Praha: Libri, 2011, s. 7.)

Věřím, že každému, kdo po knize sáhne, nebude zbývat nic jiného než dodat, že Vladimír Vavřínek doufal správně a opravdu se mu povedlo předložit českému čtenáři dílo, které nejenže přináší více než jenom soubor základních informací, ale doslova probouzí k životu civilizaci dávno zaniklou.

Knihu Encyklopedie Byzance vydalo nakladatelství Libri

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení