Recenze: Odborná literatura

X-Meni ožívají pod taktovkou Jeffa Parkera

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
obr

Před více než čtyřiceti lety začalo komiksové nakladatelství Marvel vydávat příběhy, v nichž skupinka superhrdinů čelila nejrůznějším padouchům pokoušejícím se o vládu nad světem. Stan Lee a Jack Kirby se tak zapsali do dějin světového komiksu, neboť dali vzniknout fantastickému světu, jenž nyní ožívá pod taktovou scénáristy Jeffa Parkera.komiksNedávno vydalo nakladatelství BB art jeho komiksovou knihu s názvem X-Men: První třída: Nejsvětlejší zítřek. Ta obsahuje osm kratších příběhů z prostředí Xavierovy školy, která je určena pro nadanou mládež. Pod pojmem nadaná mládež se rozumí superhrdinové, neboli X-Meni, kteří se ve škole musí naučit užívat své speciální schopnosti, aby se neobrátily jednoho dne proti nim. A není to nic jednoduchého, jak se budete moci sami přesvědčit spolu s pěticí prvních studentů. Mezi nimi to jsou neohrožený Cyclops, ledový Iceman, Beast se smrtícím pohledem, neodolatelná Marvel Girl a milionářský synáček Angel.

Jde vlastně o první třídu X-Menů, která se pod vedením profesora Xaviera, nadaného telepatickými schopnostmi, dostává do nejrůznějších situací, v nichž budou muset využít své superschopnosti. Jednou to je střet s ještěrčím mužem, poté s rudým ďáblem nebo sněžným obrem. A aby toho nebylo málo, musí se X-Meni vypořádat i s nebezpečím ve světě mrtvých či ve virtuální realitě vytvořené nevědomky profesorovým podvědomím.

Na první pohled je vám jasné, že osm příběhů nabízí možná až příliš pestrou směsici. A aby toho nebylo málo, můžete v nich nalézt kromě mutantů a různých světů i tématiku mimozemšťanů nebo setkání s jiným komiksovým hrdinou, a to se slavným Thorem. Každý příběh je jakoby ze zcela jiného žánru, přičemž všechny spojuje pouze pětice hlavních hrdinů a hlavní téma, jímž je boj dobra se zlem. Jednou si budete připadat, jako kdybyste četli sci-fi (příběh Skrull-Meni), jindy parodii na červenou knihovnu (příběh Chcete chodit s milionářem?) nebo na příběhy s Indianou Jonesem (příběh Lovci pokladů). Je téměř neuvěřitelné, že všechny příběhy má na svědomí jediný scénárista...

Mně osobně toto střídání žánrů, prostředí a témat při četbě nevadilo, naopak jsem jej přivítala jako dobré zpestření jinak stále se opakujícího hlavního motivu. Příběhům nechybí ironie a vtip. Jako nejzábavnější hodnotím hned druhý příběh s názvem Pták, zvíře a ještěrka, v němž se zajímavě prolínají dvě dějové roviny – jedna, v níž se část X-Menů trápí v bažinách bojem s ještěrčím mužem, a druhá, v níž si ostatní X-Meni hoví na pláži a užívají si prázdnin.

X-Meni tu jsou zachyceni v pubertálním věku, kdy využívají každé volné chvilky k lenošení a randění. A pokud je nebaví nudné vyučování ve škole, raději si na pár hodin někam odskočí (nebo spíše – v případě Angela obdařeného křídly – odletí).

Komiks doporučuji všem milovníkům X-Menů a vůbec všech příběhů o superhrdinech.


„Evoluce člověka dosáhla dalšího stupně – Homo Superior. Nikdo netuší, jestli to do budoucna znamená naději... nebo jestli to přinese konec lidské rasy.“
(Parker, J. X-Men: První třída: Nejsvětlejší zítřek. Přel. J. Kočová. Praha: BB art 2011, s. 3.)

„Aspoň jsme mu ukázali, kdo je tady šéf.“
„Jo. On.“
(Parker, J. X-Men: První třída: Nejsvětlejší zítřek. Op. cit., s. 39.)

Komiks X-Men: První třída: Nejsvětlejší zítřek vydalo nakladatelství BB art

 

Aktuality

 • Lednové akce v knihovnách

   

  Chcete vědět, co zajímavého se děje v knihovnách a jaké akce si pro své čtenáře připravily? Pak sledujte rubriku Knihovny, v níž vás budeme pravidelně informovat o dění v knihovnách a akcích s nimi spojených.

  Číst dál...  
 • Lednová Pevnost láká na Asasína

  Vánoce jsou konečně tady, proto si člověk musí najít čas i na nějaký ten sváteční odpočinek. A co jiného si vzít k teplu krbu (nebo topení), než aktuální číslo časopisu Pevnost.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Smrt v zádech

  Ode dneška soutěžíme o knihu Smrt v zádech z nakladatelství Knižní klub. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení