Recenze: Odborná literatura

Etické versus neetické

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
ruka

Už potřetí vychází u nakladatelství Grada publikace Zakázaná rétorika s podtitulem 30 manipulativních technik. Autorka Gloria Beck vás v ní seznámí, jakými způsoby můžete dosáhnout svého cíle, a to i neetickými cestami.knihaMožná vás udiví, proč se vůbec německá autorka rozhodla seznámit širokou veřejnost se zakázanými způsoby manipulace. Odpověď sama dává v předmluvě, kde parafrázuje tvrzení sociologa Wernera Krober-Riela: Dokud je nebezpečné vědění přístupné jen několika málo lidem, do té doby se většina nemůže proti užití tohoto vědění bránit. Když ale budou techniky manipulace s lidmi, dosud zakázané rétoriky, přístupné všem a každý si je bude moci vyzkoušet, pak bude obětí pouze ten, kdo se neinformuje. (Beck, G. Zakázaná rétorika. Praha: Grada 2011, s. 8.)

V úvodu vás autorka seznámí s definicí rétoriky, manipulace, rétorického odstupu, záměru a s jinými termíny nutnými pro pochopení následujících kapitol. Dále se dozvíte, jak se naučit dané manipulativní technice a jak kontrolovat její účinnost. V seznamu manipulativních technik podle cílů zjistíte, jakou kapitolu si máte v knize nalistovat podle toho, čeho chcete dosáhnout. Můžete vybírat mezi několika záměry, např. dostat někoho pod tlak, někoho klamat, někomu škodit, projevit moc atd.

Poté následují jednotlivé kapitoly zaměřené na manipulativní techniky, např. na techniku aktualizace, techniku autority, techniku bad guy / good guy, techniku intrik aj. U každé techniky jsou uvedeny možné cíle, jichž její pomocí můžete dosáhnout, základní přehled o technice a pasáž nadepsaná jako Hlubší vědomosti. V ní se podrobněji dočtete, co daná technika znamená, přičemž výklad je provázen příklady z praxe. V přehledných krocích se naučíte, jak danou techniku používat a jak zkontrolovat účinnost techniky. Zajímavé je měřítko etické nekorektnosti uvedené vždy na konci kapitoly. Podle něj si můžete „změřit“, nakolik je daná metoda etická (nebo spíše neetická). K těm nejméně neetickým patří například  technika lichocení, technika kontrastu či kazatelská technika. Naopak nejvyšším stupněm neetičnosti je charakterizována jediná technika, a to technika hypnózy.

Podle měřítka uvedeného v knize patří k velice neetickým rovněž metoda, kterou často nevědomky užívá většina z nás. Je to technika drbů. Zde uvádím stručnou charakteristiku této techniky:

Technika drbů

Cíle:
- posílit soudržnost ve skupině;
- posílit vlastní pozici ve skupině;
- někoho podvést: abyste ho vyřadili jako konkurenta;
- někomu uškodit: abyste prosadili svůj prospěch, abyste si obstarali lepší pozici;
- dostat někoho pod tlak: abyste dosáhli oslabení jeho výkonnosti.

Svých cílů dosáhnete takto:
- pustíte do světa drb.

Zvláštní předpoklady:
- kontakt s drbnami.

Přehled
Při použití drbů je třeba dávat pozor. Uvedete tím do pohybu kámen, který už nebudete moci mít pod kontrolou. Drb semele protivníka jako lavina  a trvá dlouho, než na postiženém místě zase vyroste tráva. Neboť „semper aliquid haeret“ – na každém šprochu pravdy trochu, že?

(Beck, G. Zakázaná rétorika. Op. cit., s. 72.)

Knihu Zakázaná rétorika ocení všichni, kteří neváhají užívat zakázané prostředky k dosažení vlastního cíle. Zároveň však může sloužit jako dobrá prevence před těmito manipulátory. Svého nepřítele byste totiž měli co nejlépe poznat, abyste věděli, jak se mu ubránit.

Knihu Zakázaná rétorika vydalo nakladatelství Grada

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení