Recenze: Odborná literatura

Etické versus neetické

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
ruka

Už potřetí vychází u nakladatelství Grada publikace Zakázaná rétorika s podtitulem 30 manipulativních technik. Autorka Gloria Beck vás v ní seznámí, jakými způsoby můžete dosáhnout svého cíle, a to i neetickými cestami.knihaMožná vás udiví, proč se vůbec německá autorka rozhodla seznámit širokou veřejnost se zakázanými způsoby manipulace. Odpověď sama dává v předmluvě, kde parafrázuje tvrzení sociologa Wernera Krober-Riela: Dokud je nebezpečné vědění přístupné jen několika málo lidem, do té doby se většina nemůže proti užití tohoto vědění bránit. Když ale budou techniky manipulace s lidmi, dosud zakázané rétoriky, přístupné všem a každý si je bude moci vyzkoušet, pak bude obětí pouze ten, kdo se neinformuje. (Beck, G. Zakázaná rétorika. Praha: Grada 2011, s. 8.)

V úvodu vás autorka seznámí s definicí rétoriky, manipulace, rétorického odstupu, záměru a s jinými termíny nutnými pro pochopení následujících kapitol. Dále se dozvíte, jak se naučit dané manipulativní technice a jak kontrolovat její účinnost. V seznamu manipulativních technik podle cílů zjistíte, jakou kapitolu si máte v knize nalistovat podle toho, čeho chcete dosáhnout. Můžete vybírat mezi několika záměry, např. dostat někoho pod tlak, někoho klamat, někomu škodit, projevit moc atd.

Poté následují jednotlivé kapitoly zaměřené na manipulativní techniky, např. na techniku aktualizace, techniku autority, techniku bad guy / good guy, techniku intrik aj. U každé techniky jsou uvedeny možné cíle, jichž její pomocí můžete dosáhnout, základní přehled o technice a pasáž nadepsaná jako Hlubší vědomosti. V ní se podrobněji dočtete, co daná technika znamená, přičemž výklad je provázen příklady z praxe. V přehledných krocích se naučíte, jak danou techniku používat a jak zkontrolovat účinnost techniky. Zajímavé je měřítko etické nekorektnosti uvedené vždy na konci kapitoly. Podle něj si můžete „změřit“, nakolik je daná metoda etická (nebo spíše neetická). K těm nejméně neetickým patří například  technika lichocení, technika kontrastu či kazatelská technika. Naopak nejvyšším stupněm neetičnosti je charakterizována jediná technika, a to technika hypnózy.

Podle měřítka uvedeného v knize patří k velice neetickým rovněž metoda, kterou často nevědomky užívá většina z nás. Je to technika drbů. Zde uvádím stručnou charakteristiku této techniky:

Technika drbů

Cíle:
- posílit soudržnost ve skupině;
- posílit vlastní pozici ve skupině;
- někoho podvést: abyste ho vyřadili jako konkurenta;
- někomu uškodit: abyste prosadili svůj prospěch, abyste si obstarali lepší pozici;
- dostat někoho pod tlak: abyste dosáhli oslabení jeho výkonnosti.

Svých cílů dosáhnete takto:
- pustíte do světa drb.

Zvláštní předpoklady:
- kontakt s drbnami.

Přehled
Při použití drbů je třeba dávat pozor. Uvedete tím do pohybu kámen, který už nebudete moci mít pod kontrolou. Drb semele protivníka jako lavina  a trvá dlouho, než na postiženém místě zase vyroste tráva. Neboť „semper aliquid haeret“ – na každém šprochu pravdy trochu, že?

(Beck, G. Zakázaná rétorika. Op. cit., s. 72.)

Knihu Zakázaná rétorika ocení všichni, kteří neváhají užívat zakázané prostředky k dosažení vlastního cíle. Zároveň však může sloužit jako dobrá prevence před těmito manipulátory. Svého nepřítele byste totiž měli co nejlépe poznat, abyste věděli, jak se mu ubránit.

Knihu Zakázaná rétorika vydalo nakladatelství Grada

 

Soutěže

Aktuality

 • Program veletrhu Svět knihy 2018 je venku. Na co se můžete těšit?

  Na co se na letošním Světě knihy těšit? „Na Světě knihy nás letos čeká dost zajímavých věcí,“ říká Jiří Pavlovský z nakladatelství Crew. „Především tam budeme představovat sérii Znovuzrození hrdinů DC, největší komiksovou akci u nás, a i první tituly z téhle řady – a čím lepším začít, než Batmanem?“ 

  Číst dál...  
 • Kniha ti sluší 2018: Světový (tý)den knihy a autorských práv se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách, zapojí se řada autorů i nakladatelů

  Další ročník osvětové kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha ti sluší podporující českou knižní kulturu se blíží – od 23. do 29. dubna se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách po celé České republice. Zapojí se do něj celá řada autorů i nakladatelů. Jedním z letošních témat je ochrana autorských práv. Pro všechny příznivce knížek a čtení je připraven dárek v podobě slevového kupónu na knihy, který bude během trvání kampaně uplatnitelný ve všech spřízněných knihkupectvích. SČKN připravilo také soutěž pro třídní kolektivy ze základních škol, kterou společně s dětskými autory Janou Klimentovou, Hynkem Klimkem a Tomášem Němečkem vyhlásí 23. dubna od 10.00 v Paláci knih Luxor. Tváří letošního ročníku se stal oblíbený youtuber Kovy.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení