Recenze: Odborná literatura

Host do domu, kámen na krk

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kamen

Ideální je ametyst. Ten nás prý uchrání před násilím a agresivitou okolí. Třeba v Británii by museli aktuálně přistavit kamenolom (a nejinak v zemích „arabského jara“). V ruce (i kufru, čtu opět na cestách) se mi tísní maličká kniha Ochranné kameny z nakladatelství Metafora. Autor Wolfgang Hahl (český překlad Eduard Světlík, 2010), zřejmě nemyslel až takové extrémní případy, jako jsou násilné nepokoje a davové bojůvky (i když i on píše o kamenech, které nosily armády dávnověku). Proč bychom se měli zajímat o ochrannou moc kamenů? Jak může polodrahokam (drahokam, krystal nebo i obyčejný křemen) prospět člověku v 21. století?knihaPodtextem knihy je: „účinná obrana proti negativním energiím“ a „praktický rádce pro všechny oblasti života“. Základem pro pochopení knihy je víra minimálně v to, že dobrý člověk má okolo sebe jinou „bublinu“ než věčně brblající (nebo zlý) jedinec. Pokud jste k tomuto skeptičtí, zmáčkněte teď tlačítko ZPĚT. Pro všechny ostatní je zde čtení o jedinečné knize. V čem se liší od řady dalších („kamenových“) titulů? 

Autor pracuje s příklady ze svojí praxe, propojuje duševní příčiny onemocnění s praktickou teorií (vhodnost jednotlivých kamenů na různé zdravotní či osobní problémy). Hned v úvodu varuje, že jde spíše o práci s energií a prevencí než o léčbu. Kdo znáte lunární kalendář, víte, že pro dny pod vládou každého znamení jsou doporučeny konkrétní barvy a kameny. Wolfgang Hahl nepracuje takto jednoduše. Spíše popisuje konkrétní duševní rozpoložení a vhodnost určité skupiny kamenů. Víte, proč je doporučeno nosit tyrkys nebo tygří oko? K čemu slouží kameny bílé barvy? Jak neohrozit svoje zdraví nošením určitých doplňků? Syntetické kameny mohou prý spíše zdraví poškodit (pokud jsou ozařovány, aby se dosáhlo žádoucího zabarvení).

Věčná škoda, že se autor zaobírá jen omezeným okruhem kamenů. Naopak oceňuji to, že se dočteme o ochraně proti elektrosmogu (kdo si někdy „zelektrizoval“ vlasy prací na laptopu, ví, o co jde), ochranných kamenech pro zvířata nebo domy. Po dnešní porci burzovních stesků, pádu měn a pálek bych si ráda postavila něco podobného, jako má autor (že by na zahrádce?). Kamenovou mandalu. Velikost Stonehenge by proti zastavení celosvětové hlouposti mohla stačit... Nebo ne?!

Tato kniha je určena i pokročilým amatérským milovníkům přírodních sil, všem, pro které slova turmalín, zlatý topas nebo dioptas nejsou jen vzpomínkou na „názorné pomůcky“ v kabinetech základních škol. Trošku skepse mám snad jen v kapitole o celosvětových ochranných kruzích Strážců země. Pokud byly, byly, pokud jsou, je jich málo... Kameny se zdají být hmatatelnou pomůckou pragmatiků, stejně jako nás, obyčejných lidí, zápasících s časem a balancujících nad propastí odporu k neznámému a vědecky neprokazatelnému. 

Každý hledáme něco jiného, ale měli bychom okolí dávat totéž – lásku a odpuštění. Věřte mi, že růženín by byl fajn, ale není lepší dát přednost vlastnímu pohybu mezi stovkami řádků, myšlenek a zkušeností? Přeji příjemné čtení a hledání.

Knihu Ochranné kameny vydalo nakladatelství Metafora

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Bílá růže

  Ode dneška soutěžíme o knihu Bílá růže z nakladatelství Alpress. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení