Recenze: Odborná literatura

Němčina pro samouky

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Chcete se naučit německy, ale nemáte čas navštěvovat jazykový kurz? A nebo jste se německy učili na škole, ale nyní si v tomto jazyce nejste jistí? Pak byste si měli co nejdříve pořídit nějakou učebnici, která by vás seznámila se základy daného jazyka, abyste byli s to dorozumět se v základních životních situacích. A právě takovou je Němčina pro samouky, kterou již podruhé v upravené podobě vydalo nakladatelství Academia.

Autorky Božena Homolková a Irina Amelung v ní čtenáře seznámí se základy probíraného jazyka. V patnácti lekcích je procvičována gramatika zahrnující flexi ohebných slovních druhů, také různé syntaktické vazby, základní typy vedlejších vět a další úskalí němčiny. Gramatika je srozumitelně vyložena, neschází ani bohatá cvičení, která vám pomohou procvičit si probranou látku.

Na začátku každé lekce naleznete krátký německý text s českým překladem, slovníček obsahující kromě základní slovní zásoby i ustálená rčení a upozornění na zrádná slovíčka. Výhodou slovníčku je to, že v něm jsou často slova uvedena v širším kontextu, tj. v podobě slovního spojení nebo celé věty. Následuje gramatický výklad a praktická cvičení. Ta zahrnují jak typické úkoly typu „doplňte slova v správném tvaru“, „převeďte věty do minulého času“ apod., tak úkoly, díky nimž se seznámíte se základními reáliemi německy mluvících zemí. Neschází ani cvičení v podobě kvízů a křížovek. Navíc cvičení nejsou zaměřena pouze na látku osvojenou v dané lekci, ale budete si moci projít i souhrnná cvičení. Tak si zopakujete dřívější učivo, čímž si upevníte v paměti své vědomosti.

Každá kapitola je zaměřena na jedno téma, např. na cestování, gastronomii, telefonický rozhovor aj. Čtenář se tak naučí, jak se má zachovat (respektive jak se má domluvit) například při návštěvě restaurace nebo jak si má objednat jízdenku na vlak. Bude tak připraven na základní situace, při nichž by se v zahraničí bez znalosti cizího jazyka neobešel.

Učebnice pro samouky mají tu výhodu, že si jejich prostřednictvím můžete vybraný jazyk rychle procvičit, a to například při jízdě autobusem nebo v pohodlí domova. Nemohou ale zcela nahradit kontaktní výuku, při níž vás kvalifikovaný učitel nebo (ještě lépe) rodilý mluvčí opraví v případě špatné výslovnosti nebo špatně zvoleného gramatického tvaru. Čtenáři především schází možnost probíraný jazyk slyšet, tj. zvyknout si na jeho mluvenou podobu. To vyřešily autorky recenzované publikace audionahrávkou, kterou si mohou všichni zájemci stáhnout na stránkách nakladatelství Academia.

Němčinu pro samouky I řadím ke kvalitním jazykovým učebnicím, které pomohou čtenáři osvojit si základy německého jazyka. Z toho důvodu doufám, že se brzy dočkáme i nového vydání druhého dílu z roku 2003.

Knihu Němčina pro samouky I vydalo nakladatelství Academia

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení