Recenze: Odborná literatura

Velká cukrářka pro mlsouny

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
dezert

Máte rádi sladké? A patří mezi vaše koníčky pečení? Pak si nenechte ujít Velkou domácí cukrářku, kterou nedávno vydalo nakladatelství Slovart. Autorkou této publikace je zkušená cukrářka Pavlína Berzsiová.pbPavlína Berzsiová je od roku 1991 členkou Asociace kuchařů a cukrářů České republiky (byla rovněž její viceprezidentkou). Za své cukrářské umění získala řadu významných ocenění (např. zlatou medaili Magdaleny Dobromily Rettigové v roce 1997) a naši republiku reprezentovala například na výstavě EXPO 92 v Seville. Věnuje se rovněž výuce studentů gastronomických škol.

V roce 2008 se autorka rozhodla vydat knihu, jejímž prostřednictvím by se podělila se čtenáři s částí svých receptů. Její cukrářka byla zanedlouho rozebrána a stala se základní výbavou začínajících i pokročilých cukrářů. Nyní, v roce 2011, vychází kniha podruhé, avšak s velkou pravděpodobností to nebude naposledy a dočká se ještě dalších dotisků. O Velkou domácí cukrářku je totiž i dnes nebývalý zájem. A není divu...

Na více než čtyř set stránkách předkládá čtenáři recepty na pochoutky z kynutého, třeného či listového těsta, dále na různé dortíky a minidezerty či bleskové moučníky. Neschází ani tipy na víkendové snídaně či na teplá sladká jídla, která mohou nahradit tradiční oběd. Speciální kapitolu tvoří tipy na vánoční a velikonoční cukroví, zajímavé jsou rovněž recepty uvedené v kapitole Zápisky z cesty obsahující recepty z autorčina cestovního deníčku či recepty z kapitoly Zapomenuté recepty, kde se autorka vrací k často opomíjeným pochoutkám ze starých kuchařek.

knihaRecepty jsou psány tradičním způsobem: vždy je uveden seznam ingrediencí, které budete potřebovat, a pak je přehledně popsán postup přípravy. Na rozdíl od jiných kuchařek se však autorka vyhnula častému opakování tím, že recepty seřadila například podle druhu těsta. Na začátku takovéto kapitoly je uveden vždy základní recept, případně tipy na jeho obměny. U dalších receptů pak stačí odkázat na danou stránku se základním receptem, díky čemuž je v knize více místa pro další pokrmy. Každý recept je navíc uveden nějakou vzpomínkou či osobní zkušeností autorky s přípravou pokrmu, často nás nechává nahlédnout i do svého soukromí. Dozvíte se tak například, jak říká mandlovému chlebíčku její manžel nebo čím překvapila svou kamarádku na svatební hostině.

Neschází ani četné rady; dozvíte se například, jak upéct muffiny i bez speciálního plechu s prohlubněmi, jak správně upražit a oloupat lískové oříšky nebo jak na zdravější varianty daného pokrmu. Zajímavé jsou rovněž autorčiny poznámky o historii některých jídel (např. o valašských frgálech) nebo o slavných cukrářích (např. o Marii Janků-Sandtnerové).

V cukrářce samozřejmě nechybí fotografie jednotlivých jídel. Obrázky jsou kvalitní, často zabírají celou stranu. Při pohledu na ně budete možná stejně jako já toužit vyzkoušet všechny recepty, protože pokrmy vypadají velice lákavě.

Ve Velké domácí cukrářce si na své přijdou všichni milovníci pečení. Je určena jak pro ty, kteří s pečením teprve začínají (důkazem tohoto tvrzení jsem já sama, která jsem si – po vyzkoušení základních receptů – troufla i na ty složitější, přestože jsem se dosud pečení spíše vyhýbala), tak pro ty, kteří mají již s pečením jisté zkušenosti, ale stále by rádi vyzkoušeli něco nového. Kniha nabízí bohaté recepty s možností neustálého obměňování. Na některé varianty upozorňuje sama autorka, jiné jsou čistě na vás. Fantazii se meze nekladou, zvláště v pečení s tak krásnou cukrářkou, jako je ta od Pavlíny Berzsiové.


Vybraný recept: Punčové řezy

Korpus: dva piškotové pláty (základní recept uveden v kapitole Piškot bez tuku)
Punčový nálev: 150 ml vody, 150 g krupicového cukru, 2 lžičky rumového aroma, 2 lžičky punčového aroma, 1 lžička vanilkového aroma, ¼ lžičky kyseliny citronové, červená potravinářská barva
Náplň: 200 g jahodového řezu
Poleva: 150 g moučkového cukru, 2 lžíce citronové šťávy, 2 lžíce vody

1) Svaříme vodu s cukrem, ochutíme rumovým, punčovým a vanilkovým aroma, kyselinou citronovou, obarvíme načerveno a necháme vychladnout.
2) Korpusy rozkrojíme na poloviny. Jeden díl potřeme třetinou džemu a položíme na něj druhý díl, který zvlhčíme polovinou punčového nálevu. Na něj položíme třetí díl korpusu a opět zvlhčíme; měli bychom spotřebovat všechen nálev. Čtvrtý díl korpusu potřeme druhou třetinou džemu a položíme potřenou stranou na vlhký korpus. Na povrch dáme papír, zatížíme prkénkem a v chladničce necháme do druhého dne odležet.
3) Z prosátého cukru, citronové šťávy a vody utřeme hladkou lesklou polevu. Moučník potřeme zbylým džemem a polevou. Po ztuhnutí v chladničce ho nakrájíme na řezy.
(Berzsiová, P. Velká domácí cukrářka. Praha: Slovart 2011, s. 213.)

Knihu Velká domácí cukrářka vydalo nakladatelství Slovart

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení