Recenze: Odborná literatura

Horké léto 1939 den po dni

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

V podtitulu knihy Léto 1939 Wernera Biermanna čteme: Historická reportáž z předvečera nejničivější války lidských dějin. Přestože se nejedná o „klasický román“, je příběh sestavený z mozaiky událostí, vzpomínek, výňatků z dopisů a postřehů slavných i obyčejných lidí velmi strhující. Autor nás hned v první kapitole upozorní slovy Johna Donnea, že „žádný člověk není ostrov sám pro sebe; každý je kusem kontinentu, součástí pevniny…“ A podle této myšlenky nás provede od března do listopadu roku 1939.knihaV úvodní kapitole, která jediná není členěna na dny a je označena jako pátek 10. března 1939, se nám představí většina těch, kteří pak svými činy, zápisky, poznámkami a dopisy okomentují další vývoj tohoto bouřlivého roku. Ten den J. V. Stalin zahajuje XVIII. sjezd mocné komunistické strany Sovětského svazu; mnohem dál směrem na východ odsouzený F. D. Toropčenko pracuje v lese a vůbec netuší, že bude válka, ostatně, pro něho se válkou nic nezmění a v gulagu setrvá až do roku 1947; ve Varšavě se pianista W. Szpilman připravuje na přehrávky Chopina v rozhlase; v Praze redaktor Prager Tagblatt Max Brod sedí v redakci a čte si v rukopisech německy píšících autorů, kteří uprchli z anektovaného Rakouska, zatím neví, že velmi brzy budou tito autoři i on sám prchat z Evropy; Emil Hácha ten den vydává podivný rozkaz k obsazení Bratislavy a některých dalších slovenských měst českými jednotkami, současně prezident okleštěné republiky prohlašuje, že ministerský předseda slovenské části J. Tiso je sesazen – chce tím zabránit odtržení Slovenska; událost v Československu velmi inspiruje A. Hitlera k dalšímu kroku k okupaci Prahy, proto k sobě povolává J. Goebbelse; v koncentračním táboře Sachsenhausen tou dobou čekají vězni v dlouhé řadě na polévku; ve Vatikánu probíhají poslední přípravy na uvedení nového papeže do úřadu; do Vatikánu přijíždí na tuto slavnost se svou rodinou zástupce amerického prezidenta Roosvelta – katolík J. P. Kennedy, americký velvyslanec v Londýně; v Siegburu píše dvacetiletá židovská dívka I. Frölichová vroucný dopis milovanému příteli Rudimu, který je německým vojákem, teď ještě neví, že nepřežijí tento rok, neboť jejich láska je „nečistá“; ve Vídni sedí odborný referent pro vystěhování Židů A. Eichmann nad statistikami a je velmi spokojen, ostatně svůj „úřad“ brzy bude uplatňovat i v Praze; na zdravotním úřadě v Lipsku pronáší vedoucí lékař H. Schumann projev ke spolupracovníkům, aby objasnil důvody sterilizace několika mladých žen a mužů; odstavený politik W. Churchil se na svém venkovském sídle v Chartwelu uchyluje k malování…

Ano, takto před námi defilují politici, vědci, spisovatelé, obyčejní lidé celého světa. Ti, kteří v očekávání sledují zprávy, hodnotí politiky, snaží se uprchnout, urvat, co se dá – prostě každý jedná podle toho, na které straně „barikády“ v tomto okamžiku stojí.

Další kapitoly jsou rozčleněny na jednotlivé dny – a tak se dozvíme, co se ten který den dělo v Paříži, Londýně, Berlíně, Bratislavě, Praze, New Yorku, Varšavě, Římě a mnoha dalších místech rozesetých po celém světě. Můžeme si přečíst, co si zapsal Goebbels do svého deníku 14. března, koho přijal kdy Hitler k jednání, o čem psal Hemingway na Kubě, čím se trápil Sartre v Paříži, kam a proč zamířil T. Mann v létě ze Spojených států, čeho se obával Einstein a proč napsal dopis americkému prezidentovi. Ke každému dni náleží několik zajímavých postřehů. Včetně těch, které si psali v dopisech pronásledovaní Židé, jak hodnotili situaci obyčejní Němci, Češi, Poláci...

Léto 1939 je dech beroucí reportáž o deseti měsících, v kterých se rozhodovalo o válce, ve kterých se lidé snažili zapomenout a užít si posledních dnů svobody. Ovšem někteří už tou dobou byli v zajetí, prchali, byli ožebračováni. Je to zároveň román, který je poskládán z mozaiky prožitků a událostí, který vám představí hrdiny dne – ať už v pozitivním či negativním světle. A v neposlední řadě je to skvělá „učebnice“ dějepisu, kdy si uvědomíte, jak na sebe jednotlivé události navazovaly a co se dělo v té které části světa.

Text se nečte jednoduše, je třeba mít alespoň povědomí o historických osobnostech v něm vystupujících a o historických okamžicích onoho roku. Stojí však rozhodně za přečtení. Výhodou je, že můžete kdykoliv, kdy se vám o válce a všech jednáních kolem nebude chtít číst, kdy budete znechuceni diplomacií ve stylu „obětujme pravé křídlo“ a padnou na vás smutné myšlenky, knihu odložit. Stalo se mi to několikrát, přesto jsem se k ní zase vrátila, přesto jsem sledovala myšlenky pacifistů i válkou posedlých maniaků. A mnohé souvislosti týkající se druhé světové války jsem si uvědomila až nyní – nad jedinečnou reportáží dokumentaristy a spisovatele Wernera Biermanna.

Knihu Léto 1939 vydalo nakladatelství Mladá fronta

 

Soutěže

Aktuality

 • Program veletrhu Svět knihy 2018 je venku. Na co se můžete těšit?

  Na co se na letošním Světě knihy těšit? „Na Světě knihy nás letos čeká dost zajímavých věcí,“ říká Jiří Pavlovský z nakladatelství Crew. „Především tam budeme představovat sérii Znovuzrození hrdinů DC, největší komiksovou akci u nás, a i první tituly z téhle řady – a čím lepším začít, než Batmanem?“ 

  Číst dál...  
 • Kniha ti sluší 2018: Světový (tý)den knihy a autorských práv se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách, zapojí se řada autorů i nakladatelů

  Další ročník osvětové kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha ti sluší podporující českou knižní kulturu se blíží – od 23. do 29. dubna se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách po celé České republice. Zapojí se do něj celá řada autorů i nakladatelů. Jedním z letošních témat je ochrana autorských práv. Pro všechny příznivce knížek a čtení je připraven dárek v podobě slevového kupónu na knihy, který bude během trvání kampaně uplatnitelný ve všech spřízněných knihkupectvích. SČKN připravilo také soutěž pro třídní kolektivy ze základních škol, kterou společně s dětskými autory Janou Klimentovou, Hynkem Klimkem a Tomášem Němečkem vyhlásí 23. dubna od 10.00 v Paláci knih Luxor. Tváří letošního ročníku se stal oblíbený youtuber Kovy.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení