Recenze: Odborná literatura

Praktický průvodce světem internetové publicistiky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
zena

Internetová publicistika, to je – nebojím se tvrdit – praktická, přehledně uspořádaná a detailně sepsaná příručka určená nejen pro publicisty pracující s on-line médii, ale i pro studenty žurnalistiky a všechny ostatní, co se zajímají o problematiku fungování žurnalistiky v prostředí internetu. Jejím autorem je sociolog, mediální poradce a publicista Vojtěch Bednář.knihaPodle Vojtěcha Bednáře je internetová žurnalistika oborem, který nyní patří mezi ty nejvlivnější. Co je s podivem, jeho nástup byl historicky velmi krátký a enormně rychlý. Z toho důvodu však pro on-line žurnalistiku neexistují univerzální ustálená pravidla. Internetová média tak například dodnes nemají jasno v otázce, co bude hlavním zdrojem jejich příjmů. Nejasnosti dále panují v otázce, koho lze vlastně označit za „internetového žurnalistu“ (popř. „publicistu“).

Vojtěch Bednář si klade v knize Internetová publicistika za cíl seznámit čtenáře s vybranými jevy, procesy, souvislostmi a metodami více či méně profesionální žurnalistiky na internetu. Podotýká však, že není možné v knize popsat internetovou žurnalistiku jako celek s tím, že by čtenáři o tomto oboru poskytla vyčerpávající informace. Kniha by tak spíš měla sloužit jako „odrazový můstek“. Vše, co v ní čtenáři naleznou, by proto měli konfrontovat s vlastní zkušeností.

Čím se kniha Vojtěcha Bednáře konkrétně zabývá? Na dvě stě deseti stranách rozdělených do devíti kapitol se dočtete o principech internetové publicistiky, také o jejím vzniku a vývoji i současné podobě. Dále se zde detailněji dozvíte o publikačních systémech a informačních systémech on-line redakcí nebo zjistíte, jakým způsobem připravit článek na web. V knize dostanou prostor i samotní čtenáři on-line médií, zmínka bude také o inzerci v on-line médiích, a to třeba o PPC systému (tj. Pay Per Click) nebo PPV reklamě (tj. Pay Per View).

Vojtěch Bednář se v knize samozřejmě dostatečně široce věnuje také novým médiím. Dočtete se například o principu Webu 2.0 a také o populárních sociálních sítích (Facebook ani Twitter nevyjímaje). Jak však Bednář uvádí, Facebook je v prostředí internetu spíše dočasným trendem a jeho další vývoj je v současné době neodhadnutelný.

Ukázka:

Webová média jsou ve skutečnosti multimédia. Publiku-uživatelům nabízejí celou řadu různých typů obsahu, které kombinují dohromady. Webové noviny obsahují zvukové a obrazové záznamy, obrázky, multimediální prvky. Základem je ale textová informace. To, s čím uživatel přichází do kontaktu nejdříve, je text. A to, podle čeho posuzuje kvalitu a zajímavost komunikátu, je také text.
Dobře napsaný text proto představuje fundament úspěšného webového média. Naopak text nepodařený nebo třeba jen neadekvátní prakticky zničí dojem publika z komunikátu, a to i v případě, že by pouze doplňoval exkluzivní a dokonalý videozáznam. I když někomu se může zdát, že úloha textu je v dobách multimediální webu spíše na ústupu, pravý opak je pravdou. To bychom měli vědět a této skutečnosti bychom se měli přizpůsobovat při přípravě našich komunikátů. Na tom, jak je text připraven, prakticky stojí (a padá) úspěch celého média.

(Bednář, Vojtěch: Internetová publicistika. Grada Publishing: Praha 2011, s. 105.)

Vojtěch Bednář kvalitně zpracoval praktickou publikaci, která odráží současný stav internetové žurnalistiky. Obávám se ovšem, kdybych tuto knihu otevřela třeba za tři roky (tj. v roce 2014), některé informace v ní obsažené by již nemusely být platné. Také sám autor si to uvědomuje. Nabádá proto budoucí čtenáře, aby si vhodným způsobem přeložili pojmy směrem k aktuálnímu trendu.

Knihu Internetová publicistika vydalo nakladatelství Grada

 

Doporučujeme

Aktuality

 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté - vyhlášení vítězů

  Aktuální informace z 11. 5. 2017 - vyhlášení vítězů šestého ročníku Ceny česká kniha - čtěte dále.

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Dobrá tak akorát

  Ode dneška soutěžíme o knihu Dobrá tak akorát z nakladatelství Motto. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení