Recenze: Odborná literatura

Kvantová teorie nikoho nezabije

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Podobně jako mnoho lidí na téhle planetě i vy jste se už určitě hlavou otočili k nebesům posetým hvězdami a sami sebe se ptali, jestli má nádhera rozprostírající se před vašima očima konec. Nebo jste možná přemýšleli nad tím, jestli vůbec měla nějaký začátek. O světě kolem nás, o zákonech, které řídí naši každodenní existence, toho víme pořád málo a právě kniha Marcuse Chowna se nám snaží ukázat, že ne všechno je tak, jak jsme se to učili v lavicích středních škol.Marcus Chown vystudoval fyziku a astrofyziku a my se nemůžeme divit, že právě těmto oborům se věnuje i ve svém profesním životě. Kariéru zahájil jako radioastronom a později spolupracoval s BBC. V současnosti zastává pozici kosmologického poradce populárně-vědeckého týdeníku New Scientist a věnuje se psaní. Na svém kontě má tituly jako Afterglow of Creation (Odlesk stvoření) či v češtině vydané Čarodějná pec: pátrání po původu atomu a Vesmír hned vedle: dvanáct šokujících myšlenek z přední výspy vědy.

Na první pohled nenápadná a zájem moc nepoutající obálka knihy s názvem Kvantová teorie nikoho nezabije a podtitulem Průvodce vesmírem v sobě ukrývá dvě stě stran, které nás vezmou na strhující jízdu vesmírem a jeho fyzikálními zákony. Autor se nám pokusí srozumitelně vysvětlit, co to je foton, a odpoví nám na otázku, zda je částicí nebo vlnou, prozradí nám něco o kvantových počítačích a principech, na kterých by mohly jednou fungovat, pokusí se nám ozřejmit Heisenbergův princip neurčitosti, načrtne nám, co to je spin, a odpoví nám na otázku, proč nejsou všechny atomy stejné a proč je svět kolem nás tak rozmanitý.

Jednoduchým, lehce pochopitelným jazykem bez využití matematiky nám spisovatel naservíruje hlavní problémy fyziky dvacátého století a nastíní nám způsob, jak se je podařilo či nepodařilo vyřešit.

Na konci publikace na nás čeká téměř třiceti stránkový slovníček pojmů, ve kterém autor stručně charakterizuje a vysvětluje alespoň nejdůležitější a nejzákladnější pojmy, které by měl znát každý, kdo se odhodlá dále se věnovat poznávání kvantové fyziky.

Je potřeba poznamenat, že se autor ve své knize nepokouší obsáhnout všechny teorie a názory, které v dnešní fyzice udávají tón, a neprobírá problémy do takové hloubky, jako tomu bylo v knize Michia Kaku Hyperprostor či v knihách Stephena W. Hawkinga. Avšak jeho publikace je vynikající startovací čárou pro všechny nadšence a přívržence moderní fyziky a šíleně ulítlých teorií, se kterými se setkáváme povětšinou jen v sci-fi seriálech, ale které nejsou ve skutečnosti až tak nesmyslné a za vlasy přitažené, jak nám může náš zdravý rozum napovídat.

„Přicházeli zdaleka, jen aby to viděli – řeku, která teče do kopce. Nejdříve protékala rybářským přístavem a vinula se vzhůru mezi domky natěsnanými podél břehů. Pak začala šplhat do kopce posetého ovečkami, až k rozeklané skále nad městem. Na jejích vlnách se pohupovali překvapení rackové, kolem pobíhala nadšená děcka. A na zahrádkách restaurací všude podél spodního toku řeky posedávali turisté a ohromeně zírali na ten zázrak, zatímco jim pivo pomalu stoupalo ve sklenicích a tiše zase vytékalo na zem.“ (Chown, M. Kvantová teorie nikoho nezabije. Zlín: Kniha Zlín, 2010, s. 73.)

Říkáte si, že je to nemožné? Voda nemůže téct do kopce. Takové něco by se neodvážili tvrdit ani ti největší snílci či tvůrci filmů. Marcus Chown a kvantová teorie tvrdí, že možné to je. Ale je jenom na vás, zda mu dáte šanci, aby vám to vysvětlil a dokázal. Je jenom na vás, zda sáhnete po nové publikaci nakladatelství Kniha Zlín s názvem Kvantová teorie nikoho nezabije.

Knihu Kvantová teorie nikoho nezabije vydalo nakladatelství Kniha Zlín

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení