Recenze: Odborná literatura

Jak studovat zločin?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
clovek

„Téma zločinu provází naše životy každým dnem.“ To jsou slova, jimiž začíná svou nejnovější knihu odborník Jan Tomášek, pracovník Institutu pro kriminologii a sociální prevenci v Praze. A my nemůžeme než smutně souhlasit. I když to nezní moc příjemně, zločin se dotýká každého z nás, buď už přímo nebo nepřímo, a my bychom se měli o něm dozvědět trochu víc než to, co nám oznamují nejnovější televizní vysílání či stránky novin. Nemůžeme zavírat oči před problémy, které naše společnost má.knihaVydavatelství Grada nám právě teď přineslo výše zmiňovanou dvě stě čtrnácti stránkovou publikaci kriminologa Jana Tomáška s názvem Úvod do kriminologie a podtitulem Jak studovat zločin.

Autor se sám pokouší v úvodu vysvětlit, jaký cíl si při psaní jednotlivých statí kladl: „Kniha, kterou držíte v rukách, by měla sloužit jako určité vodítko pro každého, kdo se nad kriminalitou a jevy s ní spojenými hodlá zamýšlet hlouběji. Jejím cílem je vyzbrojit čtenáře vědomostmi, které mu následně umožní nahlédnout danou problematiku náležitě kriticky, stejně jako nepodlehnout mýtům a polopravdám, o něž v těchto souvislostech není nouze.“ (Tomášek, Jan. Úvod do kriminologie: Jak studovat zločin. Praha: Grada, 2010, str. 8.)

Nezbývá než konstatovat, že své předsevzetí splnil na výbornou. Výsledkem jeho práce totiž není jen odborný text, ale i zajímavý a čtivý pohled na nepříliš bezpečnou a vábivou stránku naší společnosti.

Prostřednictvím knihy se na svět podíváme očima kriminologa, novináře i obyčejného občana. Blíže se seznámíme s kriminálními statistikami, kriminologickými výzkumy a pokusíme se zapátrat po příčinách kriminality. Autor nám představí biologické, psychologické i sociologické kriminologické teorie a také nás nechá podívat se na oběti zločinu. Ukáže nám viktimologii – vědu zabývající se právě oběťmi kriminality. Nakonec nás Jan Tomášek zavede do vod, ve kterých odborníci i neodborníci diskutují o kontrole kriminality, a tak se něco dozvíme i o represivních a preventivních strategiích.

Na konci publikace najdeme podrobný seznam domácí i zahraniční literatury, do které se můžeme pustit v případě, že nás problematika zločinu a jeho zkoumání zaujala a chceme se jí věnovat blíže.

Mezi největší přednosti knihy se dá zařadit vysoká vzdělanost a přehled Jana Tomáška. Z jednotlivých stran Úvodu do kriminologie je cítit nejen to, že problematice rozumí, ale že ho také zajímá. Avšak i navzdory vysoké odbornosti se autor snaží, v duchu názvu knihy, skutečně oslovit i čtenáře, kteří se s kriminologií jenom seznamují. Nesnaží se okouzlit složitými pojmy či nesrozumitelnými definicemi. Právě naopak, používá jazyk, který každý lehce pochopí.

Autor se nám snaží naznačit jak výhody, tak nevýhody jednotlivých postupů či výzkumů. Nenadržuje jenom jedné straně, ale nabízí objektivní a komplexní pohled na kriminologii se všemi jejími směry i názorovými proudy, přičemž se snaží upozorňovat na všechny klady i zápory.

Úvod do kriminologie by tak určitě neměl chybět na poličce žádného právníka, sociologa, začínajícího kriminologa či jiných představitelů společenskovědných oborů. Avšak pokud si ji do knihovny pořídí i ostatní, tak určitě svého rozhodnutí nebudou litovat.

Knihu Úvod do kriminologie: Jak studovat zločin vydalo nakladatelství Grada

 

Komentáře   

 
Stáňa
+1 naprostý souhlasStáňa 2012-03-02 17:13
s autorem recenze, knížka Jana Tomáška je přesně ten případ moderní odborné publikace, kterou člověk s chutí otevře a začte se do ní i poté, co má po zkoušce :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení