Recenze: Odborná literatura

Kdo není štíhlý, není hezký

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
jablko

Stereotyp:  „Kdo není štíhlý, není hezký“ boří Jiřina Tejkalová v knize Kila a radosti navíc: nehubněte, netloustněte, neblbněte (XYZ, 2011). Nejde o návod, jak zhubnout, nejde o osobní zpověď.  Na obálce nabízí had „Evě“ místo jablka  -  zákusek. Podle mého syna to skončí tak, že had zákusek sní. Kdyby to byla anakonda, pak bych souhlasila... Autor ilustrací (Václav Hradecký) i paní Tejkalová pamatovali na to, jak ilustracemi vyvážit text, který obvykle nám, notorickým dietářům, zní jako zvonky z ráje hubených (a my se přitom nacházíme někde mezi zemí a očistcem). Odlehčení textu se podařilo... ale co těch 9 zaručených rad, které obálka slibuje?knihaPředně se zmíním o té obálce.  Vzhledem k množství a rozličnosti obsahu mojí „kabelky“ je mi sympatické na knize už to, že má kniha pružný obal. Dá se trošinku namáčknout na jednu nebo druhou stranu. Pružná obálka i pružné myšlení autorky mne zaujalo natolik, abych získala ke čtení vášeň, ne nepodobnou té, se kterou se pouštím do šunkového chlebíčku (když ho po půl roce potkám s petrželkovou čepicí).

Autorka v úvodu píše: „Mám nadváhu již dlouho. Měla jsem ji, co pamatuju. Měla jsem nadváhu v pubertě, v tanečních, před porodem, po porodu, před přechodem, po přechodu.“  (str. 7). Tohle je slibná startovací čára. Jedna z nás. Zná všechna úskalí, nekritizuje, neradí, spíše provádí jednotlivými body, od kterých se můžeme odpíchnout nebo je použít jako berličky. Co autorka radí?

1)    Netrapte se!
2)    Najděme si jinou radost než jídlo!
3)    Netloustněme!
4)    Jezme!
5)    Pijme!
6)    Choďme!
7)    Pečujme o sebe!
8)    Nestyďme se!
9)    Chvalme se!

Kromě „radících“ kapitol shrnuje Jiřina Tejkalová další zajímavosti - barevná typologie (str. 111), zdravý životní styl (glykemický index, kalorické hodnoty potravin, změna stravovacích návyků - str. 121). Když už tak hezky počítáme - v knize najdete také 16 kroků ke zdravému životnímu stylu a jako bonus souhrn diet seřazených podle abecedy. Ve výčtu diet se setkáte i s názvy – japonský styl, Mazdaznan nebo konstrastní Doberského. Pro věčné dietáře to může znít jako zaklínadlo. Abraka dabra... jsem hubený. Ale přesně tak to Jiřina Tejkalová nemyslí. Z celé knihy mám dojem, že se snaží svého čtenáře přimět k zamyšlení a navést ho na stopu sebeúcty, která zarazí další „kynutí“. A jak toho dosáhnout? Existují prý dvě cesty – změnit životní styl (a tak změnit svoje tělo) a změnit přístup k sobě.

Nakolik využijeme těchto rad, souvisí s tím, s jak velkou depresí přicházíme. Kniha nejásá, neradí. Je to jedna z mála knih, která hovoří o začarovaném kruhu – tloušťka – radost ze života – chybné osobní stereotypy. Je to určitě titul, který se vyplatí přečíst (a pak postavit v knihovničce vedle titulů P. Fořta a E. Sipeky). Můžeme se k němu vracet a vracet, až nám dojde, jak překročit tu svoji slzavou řeku.

Říkáte si, co dál... chce to změnu. Možná bychom na sebe neměli koukat kukrem modelek zapíjejících vatu vodou (jak to radila mojí mamince jedna slečna) a zcela určitě bychom si měli dát práci s hledáním svého osobitého já. Zapomenout na pytloidní oblečení typu stan a dát si práci se sháněním něčeho, co podtrhuje naši osobnost. Oblečení nemá mluvit, má nás nechat promlouvat... a neměli bychom zapomínat na to hlavní – žít.

„Radovat se ze života se můžeme, i když vypadáme jakkoliv.“  (Yvonne Přenosilová, zpěvačka)

„Každá z nás má míry jako Naomi Campbell, jen na rozdíl o ní je neměříme v centimetrech, ale v decimetrech.“ (Jana Semelková, bývalá šéfredaktorka XYZ)

Knihu doporučuji všem, kteří se snaží bojovat se zákony hmoty, a také těm, kteří jsou otevřeni myšlence osobního rozvoje za cenu rozbíjení osobních klišé a stereotypů. Bude to bolet, ale nejste na to sami! Kila smutku a bolesti jednou odejdou... až jim otevřete dveře.

Knihu Kila a radosti navíc: nehubněte, netloustněte, neblbněte vydalo nakladatelství XYZ v roce 2011

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení