Recenze: Odborná literatura

Atlantida – spojení vyvinuté civilizace, katastrofické zkázy a tajuplné minulosti

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Téměř každý vzdělaný člověk dnešní doby o ní slyšel a popularita tohoto tématu během posledních let silně vzrostla. Je námětem mnoha nejen filozofických i historických knih, ale také filmů, dokumentárních pořadů, a dokonce i komiksů. Jsou po ní pojmenovány různé firmy a podniky, ale třeba také vína. O čem je tedy celou dobu řeč? O záhadné Atlantidě, studnici otázek, na kterou se lidé snaží už mnoho let získat odpovědi. Do bádání po tomto tajemném kontinentu se zapojil i americký autor a vydavatel knih o alternativní historii David Hatcher Childress, který ve své knize Atlantida. Po stopách zmizelých měst v Evropě a Středomoří předkládá zajímavé poznatky.knihaKolem bájné a záhadné Atlantidy se nakupily legendy i sny nejrůznějších epoch a kultur. Je opředena tajemstvím a pověstmi, a proto jsou vědci v otázce přijetí bájného kontinentu rozděleni na dva tábory. Kritici tvrdí, že Atlantida je pouhým výmyslem řeckého filozofa Platóna, který použil příběh bájného kontinentu jako demonstraci ideálního státu. Naopak příznivci Atlantidy – atlantisté – vnímají dějiny jako jízdu na horské dráze, pří níž se v průběhu let střídaly vzestupy a pády různých kultur, a proto věří, že už dříve mohla vzniknout civilizace podobná té naší.

Rozlousknout tento oříšek se snažil i nezávislý badatel David H. Childress, který procestoval Evropu a Středomoří ve snaze najít odpovědi na četné otázky týkající se existence bájného kontinentu. Svou sérii dobrodružství započal v tureckém Istanbulu, na křižovatce Východu a Západu, poté následoval okruh po Evropě, při kterém navštívil Krétu, Řecko, Itálii a Sicílii, Maltu, Španělsko a Portugalsko, Francii, Německo, Holandsko, Anglii a Wales, Skotsko a Irsko, a nevynechal ani státy na africkém kontinentě - Tunisko a Maroko. Při své cestě zkoumal dvanáct tajemných měst a při bádání po archeologicky zajímavých a neobvyklých místech učinil pozoruhodné nálezy a objevil stopy po dávné Atlantidě. Kniha přináší poznatky o tom, že po celém světě se můžeme setkat s konkrétním druhem megalitických staveb, které se nazývají „atlantské“. Toto tvrzení autor dokládá i bohatým obrazovým materiálem, kterým je kniha vybavena. Najdeme zde podrobné mapy, nákresy a fotky staveb, které doplňují podrobné vysvětlivky.

Kde tedy hledat Atlantidu? Podle britského učence Johna Mitchella jsou pozůstatky po této dávné civilizaci všude kolem nás, jen se stačí pořádně dívat. Pro mnohé je chápána jako varovné memento, ze kterého by si měli vzít lidé ponaučení. Tato civilizace byla podle bájí rozvrácena válkami a ti, kteří se zabývají Atlantidou, věří, že kvůli náboženským, politickým a etnickým rozdílům hrozí dnešnímu světu stejná zkáza.

Pátrání po Atlantidě není jen hledáním bájného kontinentu, ale zároveň i hledáním minulosti lidstva. Před několika dny přišli vědci s tím, že zbytky po tomto ostrovním městě by se mohly skrývat v mokřadech na jihu Španělska. Ať už věříte v existenci Atlantidy, nebo jste skeptičtí v přijetí možnosti dávné civilizace, kniha Atlantida. Po stopách zmizelých měst v Evropě a Středomoří vám přinese mnoho podmětů k zamyšlení a možná změní váš dosavadní názor.

Knihu Atlantida. Po stopách zmizelých měst v Evropě a Středomoří vydalo nakladatelství Alpress

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení