Medailonky: Medailonky autorů

Seznamte se, Frederic Morton

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
frederic morton
Kdo je Frederic Morton? Americký spisovatel, žijící v New Yorku, který nedávno oslavil osmdesáté páté narozeniny. Narodil se ovšem jako Fritz Mandelbaum v hlavním městě Rakouska – ve Vídni. Ke změně jména i k odchodu do Ameriky po anšlusu Rakouska v roce 1939 Mandelbauma donutil jeho židovský původ. Do povědomí v českých literárních kruzích se dostal teprve v loňském roce, kdy vyšel český překlad Mortonovy knihy Kámen ze Zdi nářků. Do budoucna se mohou čtenáři těšit také na český překlad Mortonovy historické knihy Rothschildové: Portrét dynastie nebo divadelní hry Commandant.

 

Chcete-li vědět, kdo je Frederic Morton, a poznat jeho rodinné kořeny, zkuste se začíst do knihy Kámen ze Zdi nářků, která vám o tomto americkém autoru rakouského původu hodně napoví. Knihu Kámen ze Zdi nářků, kterou mimo jiné v roce 2002 starosta Vídně zdarma rozdával občanům města ve stotisícovém nákladu, lze označit za memoárovou knihu, v níž Morton vzpomíná na své prarodiče a rodiče, kteří před anšlusem Rakouska poklidně žili ve vídeňské Thelemanngasse. Pak přišla okupace Rakouska nacistickým Německem. Židovská rodina Mandelbaumů si tak musela zachránit holý život útěkem do zahraničí, konkrétně do Spojených států amerických, kde si posléze z rasových důvodů změnila jméno na Mortonovi.

frederic mortonFrederic Morton ve Spojených státech prožil svůj americký sen. Z neznámého rakousko-židovského chlapce se stal uznávaným americkým spisovatelem a publicistou, ověnčeným několika literárními cenami. Morton, který v současné době žije v New Yorku, navštěvuje svou rodnou Vídeň několikrát do roka, vrátit se ale nehodlá. Mimoto, veškeré své knihy píše v angličtině, nikoli v němčině. Říká, že jazyková a geografická vzdálenost mu totiž poskytuje určitou objektivitu. Morton se netají tím, že miluje anglický jazyk a že tento jazyk je jeho (vnitřní) vlastí:
„Anglický jazyk je moje vlast. Důvod, proč jsem zamilovaný do angličtiny, dalece přesahuje veškeré intelektuální zdůvodnění, je to prostě emotivní. Miluji tento jazyk. Je to moje kotviště v této zemi (pozn. aut. – v USA).“ (Zdroj: http://www.austrianinformation.org)

I když Morton žije v New Yorku, jako Američan se necítí. Již jako mladý – po anšlusu Rakouska a následné emigraci do Ameriky – nenašel skutečné místo ve vnějším světě, proto se obrátil do světa fantazie a začal tvořit v angličtině.
„Nikdy jsem nechtěl být Američan. Nikdy jsem na sobě neměl rifle a neřídil auto jako ostatní kluci. Ponořil jsem se do světa fantazie. Objevil jsem dívky a poezii současně – byl to hormonální účinek.“ (Zdroj: http://www.austrianinformation.org)

Frederic Morton je autorem dvanácti knih, které se z větší části dotýkají historie Rakouska. V Mortonových knihách se objevují osobní příběhy spojené s širším společenským a kulturním kontextem. Morton je například autorem knihy Rothschildové: Portrét dynastie (1962), podle níž vznikl úspěšný broadwayský muzikál, knihy o době rakouského korunního prince Rudolfa Nervózní nádhera: Vídeň 1888-1889 (1979) anebo autobiografická kniha Kámen ze Zdi nářků (1984). Poslední knihou, kterou Morton vydal, byl soubor pamětí s názvem Uprchlíkův valčík (2005).

Zdroj obrázků: iliteratura.cz a idnes.cz

Čtěte také:

Román Frederica Mortona vypravuje o tajemné síle kamene ze Zdi nářků

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení