Medailonky: Medailonky autorů

Christopher Paolini

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
christopher paolini

Je mu sotva šestadvacet let a jeho knihy znají čtenáři celého světa. Mladý muž vládnoucí tak velkou fantazií, že dokázal v patnácti letech stvořit zcela originální fantastický svět Algaesie, aniž by při tom (byť nechtěně) kopíroval některého ze svých oblíbených autorů.


Christopher Paolini se narodil 17. listopadu 1983 v Montaně v Jižní Kalifornii. Vzdělání získal od rodičů při domácí výuce a již od útlého věku intenzivně četl a měl potřebu vyjadřovat se prostřednictvím vlastní tvorby.Jeho nejoblíbenější příběhy měly vždy nádech magična a tajuplna.

Když se mu asi v patnácti letech začal v hlavně rodit nápad na Eragona, bylo jasné, že se bude odehrávat právě v takovém prostředí.  Nejprve psal rukou, do sešitu. Když se ale obsah začal rozrůstat, přepsal vše do počítače a dál pokračoval v tvorbě elektronicky. První díl Odkazu Dračích jezdců se zrodil asi za rok. Během dalšího roku pracoval Paolini na úpravách a jazykových korekcích. Poté dal knihu přečíst svým rodičům, kteří byli velmi překvapení, jak propracované a ucelené dílo vytvořil, a rozhodli se ho na vlastní náklady vydat.


christopher paolini


Do listopadu 2001, kdy se kniha poprvé objevila na pultech, se pracovalo na korekturách, sazbě, podobě přebalu… Christopher mezitím namaloval mapu Algaesie a také dračí oko z jedné z úvodních stran knihy. Další rok se rodina věnovala propagaci na školách, v knihovnách, knihkupectvích atd.

V roce 2002 byl na knihu upozorněn vydavatel Alfred A. Knopf, jenž se zabýval vydáváním knih mladých autorů. Dílo ho zaujalo, a tak v srpnu 2003 vyšel Eragon znovu, tentokrát již pod hlavičkou Knopfova nakladatelství, s nímž byla následně domluvena spolupráce a práva na všechny další díly Odkazu.

Druhý díl, Eldest, začal vznikat v roce 2004 a vyšel v srpnu 2005. Po uvedení na pulty knihkupectví objel Paolini Spojené státy americké, Kanadu, Velkou Británii, Německo, Španělsko a Itálii.

V roce 2007 začal vznikat třetí, a podle původního plánu poslední, díl. Příběh se však natolik rozvětvil, že bylo třeba ukončení rozložit do dvou knih, aby žádná postava nebyla ošizena. Třetí kniha nese název Brisingr a vyšla v září 2008. Očekávaný čtvrtý díl pravděpodobně ponese název Empire.

drak drak drak

Častou otázkou je, kde vzal autor inspiraci. V Paoliniho případě se jeho příběhy vyvinuly z oblíbené četby – přál si napsat příběh, který by si on sám jako čtenář s chutí přečetl. Prostředí bylo částečně inspirováno horami, které se nacházejí v blízkosti domu Paoliniho rodiny, a postavy jsou stvořeny čistě z jeho fantazie. Jedinou výjimku tvoří bylinkářka Angela, kterou inspirovala Christopherova mladší sestra Angela.

V zimě roku 2006 obletěla kina celého světa filmová podoba prvního dílu Odkazu Dračích jezdců, což ještě rozšířilo řady Paoliniho příznivců.

Další zajímavé informace naleznete na těchto stránkách, odkud byly převzaty obrázky: http://www.eragon.cz/


Čtěte také:


Random House odtajnil název a obálku závěrečného dílu série Odkaz Dračích jezdců autora Christophera Paoliniho


Eldest – červená kniha: staň se tím, kým máš být

Eragon, modrá kniha – dobrodružství začíná

Soutěže

Aktuality

 • Kniha ti sluší 2018: Světový (tý)den knihy a autorských práv se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách, zapojí se řada autorů i nakladatelů

  Další ročník osvětové kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha ti sluší podporující českou knižní kulturu se blíží – od 23. do 29. dubna se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách po celé České republice. Zapojí se do něj celá řada autorů i nakladatelů. Jedním z letošních témat je ochrana autorských práv. Pro všechny příznivce knížek a čtení je připraven dárek v podobě slevového kupónu na knihy, který bude během trvání kampaně uplatnitelný ve všech spřízněných knihkupectvích. SČKN připravilo také soutěž pro třídní kolektivy ze základních škol, kterou společně s dětskými autory Janou Klimentovou, Hynkem Klimkem a Tomášem Němečkem vyhlásí 23. dubna od 10.00 v Paláci knih Luxor. Tváří letošního ročníku se stal oblíbený youtuber Kovy.

  Číst dál...  
 • HumbookFest zveřejnil první zahraniční hvězdu

  Sara Raaschová je prvním zahraničním hostem literárního festivalu pro mladé HumbookFestu. Podpis od autorky série Sníh nebo popel si můžete přijít vyzvednout 6. října 2018 do Kongresového centra v Praze.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení