Medailonky: Medailonky autorů

Miloslav Švandrlík vstoupil do uměleckého nebe

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
miloslav svandrlik
26. října zemřel ve věku 77 let český spisovatel a humorista Miloslav Švandrlík. Nejúspěšnějším dílem Miloslava Švandrlíka se stali Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky (1969), jež znázorňovali ironizující a satirickou formou absurdity v tehdejší socialistické armádě.

 

Své životní dílo Švandrlík vytvořil díky svému působení u „pétépáků“ neboli pomocných tankových praporů v 50. letech minulého století. Černí baroni byli vydáváni před rokem 1989 jako oficiálně zakázaná kniha pouze v samizdatových edicích. Mohou se dokonce pyšnit titulem nejopisovanější české knihy před listopadovým převratem.

Miroslav Švandrlík se narodil 10. srpna 1932 v Praze, kde vystudoval základní školu i pedagogický obor městské hudební školy. Chtěl se stát hercem, ale již po půl roce vyměnil herectví za divadelní režii. Ani tam ale nevydržel a rozhodl se změnit obor ještě jednou, tentokrát za filmovou režii. Na FAMU ho nepřijali, a tak po krátké epizodě působil jako asistent režie u Vesnického divadla v Praze. Roku 1953 narukoval k  Pomocným technickým praporům Československé lidové armády, kde sloužil 26 měsíců. Po ukončení vojenské služby krátce pracoval jako vychovatel korejských dětí, poté se stal spisovatelem z povolání.

sek a zula

Zdroj obrázku: http://www.comicsdb.cz

Ačkoli bývá Švandrlík označován za „autora jedné knihy“, za svého života byl velice plodným spisovatelem. Děti od roku 1973 bavil Neuvěřitelnými příhodami žáků Kopyta a Mňouka, kteří se setkali například s mimozemšťany, lesním netvorem či náměsíčníky anebo se vydali na průzkum do jihlavských katakomb. Ze Švandrlíkova pera pocházejí také horory, jako například Drákulův švagr, či humoristicky laděná próza Muž, který se topil (1985) nebo Vražda mlsného humoristy (2000). Švandrlík je také autorem řady krátkých povídek a fejetonů, napsal i několik rozhlasových a televizních scénářů.

Od roku 1969 do roku 1989 nemohl Švandrlík veřejně publikovat – s výjimkou humoristického časopisu Dikobraz, kde ve spolupráci s Jiřím Wintrem Nepraktou vytvořil množství kreslených vtipů. Pro kreslíře, který ilustroval i Švandrlíkovy knihy, napsal stovky námětů, jež se většinou týkaly všeobecně lidských, mnohdy i lehce lascivních situací. Spolu s Nepraktou se Švandrlík podílel také na sérii dětských komiksů z pravěku s názvem Sek a Zula, kde se můžete setkat také s brontosaurem Puňťou.

Stěžejní Švadrlíkovou knihou jsou bezesporu Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky. Tato kniha vyšla v roce 1969, druhé doplněné vydání smělo vyjít až v roce 1990. O Kefalínovi, Terazkym a ostatních protagonistech Černých baronů napsal Švandrlík po roce 1990 také několik volných pokračování, jako třeba Říkali mu Terazky, Kam kráčíš, Kefalíne, Lásky černého barona nebo Černí baroni útočí na obrazovku.

komiks

Zdroj obrázku: http://www.komix.kvalitne.cz
Černí baroni byli v roce 1992 zfilmováni režisérem Zdeňkem Syrovým, na jejich základě vznikl také televizní seriál.

Podle Švandrlíkova románu Doktor od jezera hrochů (1980) v současnosti natáčí film režisér Zdeněk Troška. Premiéra by měla být v únoru roku 2010. Humoristický román vypráví příběh mladého lékaře působícího v Africe, kterým manipulují ambiciózní manželka a tchyně.

Komentáře   

 
Vanda
0 Vanda 2009-11-08 10:56
No jo, Černí baroni, to je klasika. Ale přiznávám se, že jsem si až teď uvědomila, že je Švandrlík taky autorem komiksu Sek a Zula. Zvlášť vydařenou postavou je brontík Puňťa. Tak trošku předběhl svou dobu - teď jsou dinosauři zase in, takže každý dětský časopis musí mít vlastní komiks s dinosaury, nebo alespoň jako dárek dinosaura jako hračku.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení