Medailonky: Medailonky autorů

Zavrhovaný i oslavovaný dramatik Václav Kliment Klicpera

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
klicpera 100x100
Tento autor se narodil 23. listopadu 1792 v Chlumci nad Cidlinou. V Jihlavě se učil řeznictví, později odešel do Olomouce a Brna, kde se poprvé setkal s velkým divadlem. Do Prahy přišel až v roce 1808, kdy bylo české divadlo v rozpadu. Od roku 1809 se v Praze česky nehrálo až do roku 1812, kdy bylo povoleno skupině Prokopa Haklíka hrát česky ve Stavovském divadle.

 

Mezi tyto divadelní nadšence patřil i František Klicpera, student medicíny, který sem přivedl v roce 1813 i svého mladšího bratra Václava. Václav Klicpera se stal záhy jedním z předních členů této ochotnické společnosti, a to nejen jako herec, nýbrž i jako autor. Klicperovou prvotinou je patrně národní báchorka Blaník napsaná roku 1813 a hraná v březnu 1816 ve Stavovském divadle. Hlavní postavu hry, rytíře Zdeňka Zásmuckého, převzal z knížek lidového čtení, vydaných nedlouho předtím v Krameriově překladu z němčiny. Je zde patrná vlastenecká tendence spojená se snahou o satiricko-kritický odstup, což se objevuje i v dalších hrách z tohoto období.

Velmi plodný byl rok 1817, kdy napsal asi devět dramatických prací, z nichž tři počítáme mezi jeho nejlepší veselohry: Divotvorný klobouk, Rohovín Čtverrohý a Hadrián z Římsů. Často bývá uváděna i komedie Lhář a jeho rod, kde autor využil lhářské motivy ze španělských, francouzských a italských dramat.

V roce 1818 přešel Klicpera ze studia medicíny, kterému se věnoval dva roky, na humanitní studia, která dokončil pod vedením Josefa Jungmanna roku 1819. Poté byl jmenován profesorem v Hradci Králové. Tak přerušil na nějakou dobu kulturní styky s Prahou. Občas si zahrál na soukromé ochotnické scéně u Teisingrů ve svých kusech, ale oficiální divadlo, které vedl J. N. Štěpánek, jeho hry přestalo hrát. Ten kvůli rivalitě zařazoval na repertoár Klicperovy hry jen poskrovnu.

V Hradci Králové se stal oblíbeným učitelem, mezi jeho žáky patřili mj. i K. J. Erben a J. K. Tyl. Snažil se zde vytvořit české kulturní centrum a oživit divadelní ruch. Napsal zde řadu her i dvě prózy a zahájil rozsáhlou vydavatelskou činnost. Vydal zde edici Divadlo Klicperovo (1820-1822), ve které otiskl deset her z pražského období. Také vydal šest Almanachů divadelních her, které v letech 1825-1830 přinesly patnáct dramatických prací a dvě povídky (Točník, Vítek Vítkovič).

Podle vzoru Shakespeara se pokusil vytvořit velkou historickou tragédii Soběslav. Tohoto panovníka chápal jako muže zmítaného vášněmi a přitom jako přítele sedláků. Autor se především snažil zařadit českou tradici do evropských souvislostí.
Ve čtvrtém Almanachu se objevila vedle aktovky Veselohra na mostě a oblíbené frašky Tři hrabata najednou i povídka Točník. Příkladem mu byl Walter Scott.

Ze zbývajících svou Almanachů byla nejvýznamnější aktovka Každý něco pro vlast! a báchorka Jan za chrta dán, vycházející z lidové tradice a z balady K. S. Šnajdra.

V roce 1830 dochází ke zlomu v autorově tvůrčím vývoji a ukončuje svou vydavatelskou činnost. Důvodů bylo několik: jeho hry se přestávají hrát (působení Štěpánka), oficiální kritika se začala málo zajímal o jeho tvorbu a Čelakovský píše parodie na Klicperovy deklamovánky v Časopise Českého muzea. Navíc hmotné starosti zabránily ve vydání dalšího svazku Almanachu. Klicpera se stává autorem minulé generace, do popředí se dostávají mladí umělci, jako Mácha, Erben, Tyl atd.

V období od roku 1832 vznikla aktovka Ptáčník a veselohra Jelen, která byla roku 1848 přepracovaná pod názvem Zlý jelen. Klicpera se mj. věnoval i různorodé osvětové činnosti a práci ve škole. Klicperovy starší práce vydával často J. K. Tyl v Kajetánském divadle, především v letech 1834-1837. Novější dvě zmíněné práce nedosáhly hodnoty autorovy dřívější tvorby.

Roku 1846 se Klicpera vrací do Prahy, kde působí jako profesor a později ředitel Akademického gymnázia. Mezi jeho žáky zde patřili např. Frič, Hálek, Neruda. Jeho zásluhou se po změně politické situace stalo toto gymnázium významným českým ústavem.

V roce 1848 se stává aktivním politikem – stává se členem Národního výboru a tribunem studentské kohorty, byl určen za vládního komisaře pro volbu zemských poslanců v Hradci Králové a zvolen poslancem za Chlumec i Hradec. Po nástupu Bachova absolutismu byl Klicpera v roce 1853 suspendován kvůli jeho vlastenecké činnosti.

Po příchodu do Prahy se pokoušel o novou dramatickou tvorbu. Napsal zde veselohru Poslední prázdniny, v níž znovu přivedl na scénu písničkáře Pohořalského z Divotvorného klobouku, a národní báchorku Česká Meluzína. Jeho plánovaný románový cyklus o Karlu IV. zůstává torzem, přepracovává své starší práce.

Umírá po dlouhodobé nemoci v Praze 15. září 1859 při nástupu nové májové generace.


Vybraná díla tohoto dramatika naleznete na stránkách Městské knihovny v Praze.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení