Medailonky: Medailonky autorů

Mo Hayder, královna morbidnosti

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
zena

Britská autorka kriminálních románů Mo Hayder během své spisovatelské kariéry již několikrát dokázala, že umí čtenáře opravdu hodně vyděsit. Její romány nahánějí husí kůži a nutí čtenáře spát při rozsvíceném světle. Nabízí věrohodné podání strachu, který vás nenechá usnout.

 

knihaNarodila se v roce 1962 v britském Essexu. Od malička byla fascinována zlem tohoto světa. Přestože se ji matka snažila držet zkrátka, uchvacovalo ji násilí a pouliční život. Její nenávist k bratrovi ji vedla k tomu, že ho jako kojence shodila ze schodů. Naštěstí tuto událost přežil, ale s jeho sestrou očividně nebylo něco v pořádku.

V patnácti odchází ze školy a střídá jedno povolání za druhým. Dělá barmanku, pracovnici bezpečnostní služby, učitelku angličtiny nebo hostesku v tokijském klubu. Nakonec se vrací zpátky do školy a získává hned dva tituly. Vystudovala jednak filmovou tvorbu na American University ve Washingtonu DC a také tvůrčí psaní na Bath Spa University.

První thriller jí vychází ve věku 38 let a jmenuje se Ptáčník (Birdman). Už v její prvotině se objevuje hlavní postava mnoha budoucích románů – detektiv Jack Caffery. Kniha si získává pozornost a pochvaly kritiků, přestože je opravdu značně drsná. Stává se mezinárodním bestsellerem a čtenáři si ji okamžitě zamilují. Líbí se jim její otevřenost ve značně morbidních scénách. Některým se možná nedělá dobře od žaludku, ale ostatní ji hltají jedním dechem. Účel šokovat veřejnost vyšel stoprocentně.

Druhá kniha Pečovatel (The Treatment) vyšla v roce 2001 a pokračuje ve vysoko nastavené laťce. Nabízí ještě kontroverznější téma – pedofilii. Setkáváme se v ní se sodomií, dětskou pornografií a podobnými věcmi. Nechybí ani hlavní postava z debutu – detektiv Jack Caffery.

Poté se Mo rozhodne, že odbočí ze série o tomto detektivovi. V letech 2004 a 2006 vycházejí volné romány Tokio a Ostrov sviní (Pig Islands). Přestože se rovněž jedná o zajímavé romány, čtenáři požadují návrat Jacka Cafferyho.

Dočkají se ho v roce 2008. Vychází Rituál, který se stává prvním dílem nové série Walking Man. Navíc se dostává do užší nominace na Theakston's Old Peculier Crime Novel of the Year Award 2009. V následujících dvou letech vychází Skin (2009) a Gone (2010). Druhý jmenovaný získává cenu Edgar Allan Poe Awards 2012 a dočkáme se ho i u nás pod názvem Unesená.

Po Hanging Hill vychází další román i v češtině a jmenuje se Panenka (Poppet). Na police knihkupectví v našich končinách se dostává roku 2014 a v ničem si nezadá se svými předchůdci. Depresivní prostředí psychiatrické léčebny, vraždy a tajemné loutky dostanou čtenáře do kolen. Mo Hayder tímto neuvěřitelně temným dílem dokazuje, že stále neřekla poslední slovo. Je až těžko uvěřit, kde se v ní bere tolik černých myšlenek.

V současné době bydlí tato oblíbená autorka v anglickém městě Bath. Žije s bývalým policejním potápěčem Bobem Randellem – tato profese se objevuje i v její poslední knize. Společně vychovávají jednu dceru.

Všechny knihy Mo Hayder vycházejí v České republice u nakladatelství Domino

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení