Medailonky: Medailonky autorů

J. H. Krchovský – nejpopulárnější básník českého undergroundu

1 1 1 1 1 (1 hlas)
krchovsky 100x100px
J. H. Krchovský je jedním z nejpopulárnějších a nejprodávanějších současných básníků českého undergroundu. Jeho díla jsou překládána do angličtiny, dánštiny, holandštiny, polštiny, němčiny a dalších jazyků. Přesto nestojí o žádnou popularitu a straní se lidí. Bezpochyby je jedním z nejosobitějších autorů, které na naší literární scéně máme.

 

Jiří Hásek (známý pod pseudonymem J. H. Krchovský) se narodil 22. dubna roku 1960 v Praze. Už v mládí nebyl příliš přizpůsobivý, ale spíše než problémové dítě byl asociálním jedincem ignorujícím společenské hodnoty (a je jím dodnes).
Po základní škole se nedoučil na zedníka a nikdy nechodil do kloudného zaměstnání. Od 17 let bral invalidní důchod na psychiku a dokonce absolvoval pobyt v psychiatrické léčebně. Pro konvenčního básníka by to byla asi špatná vizitka, nikoliv však pro rozervanou undergroundovou osobnost bohéma, kterou J. H. Krchovský rozhodně je.

 

V nepřejících dobách komunismu byl nucen vydávat v samizdatu. V místnosti, kde svému mentorovi a příteli Egonu Bondymu sděloval svůj čerstvě vymyšlený pseudonym „Krchovský“, bylo dokonce umístěno odposlouchávací zařízení. Naštěstí ho tehdejší informační služba spíše než za potencionálně nebezpečného disidenta považovala za nezajímavý odpad společnosti, takže pod žádným přísným dohledem nebyl – doba již nebyla tak vypjatá jako po normalizaci a undergroundové básníky nikdo příliš neřešil.
Po revoluci roku 1989 se uvolnila cenzura a bylo mu umožněno publikovat i oficiálně. Jeho díla vycházela v periodikách a občasnících Tvorby, ROKu, Vokna, Iniciálů, Souvislostí, Literárních novin, Hosta, Revolver Revue, bratislavských Dotyků a Fragmentu.
První oficiální uznání přišlo v roce 1992, kdy za knihu Noci, po nichž nepřichází ráno (výbor z básnických sbírek z let 1978–1991) obdržel uznávanou Cenu Revolver Revue.

 

V Praze má dvě dcery, za kterými občas jezdí, ale jinak žije převážně v Brně v poklidném domečku po prarodičích poblíž přehrady (ve čtvrti „Komín“).

 

krchovskyJ. H. Krchovský je velmi nekonvenční osobnost. Ačkoli si na nedostatek popularity rozhodně nemůže stěžovat, nemá rád společnost lidí, a pokud možno se jí vyhýbá. Přes svou oblíbenost a talent žije chudým životem a často mu nevystačují peníze. Autorských čtení se účastní pouze z finančních důvodů a více z povinnosti než pro radost.
V současné době se ovšem jeho majetková situace o něco zlepšila. Vystupuje s vlastní kapelou Krchoff jako zpěvák, textař a kytarista. Ačkoliv se podle jeho slov děsí vystupování před publikem, hraní s kapelou si náramně užívá. Ukázku tvorby si můžete poslechnout na http://bandzone.cz/krchoff. Podle mého subjektivního názoru je sice mimořádně nadaným básníkem, ale bohužel pouze průměrným hudebníkem.

 

Co se další básnické tvorby týče, J. H. Krchovský prohlásil, že již nikdy nic nevydá a psaní ho už nebaví a obtěžuje. Vzhledem k jeho působení ve výše zmíněné hudební skupině minimálně jako textař ještě něco dalšího vytvoří.

 

Nyní přistupme k tomu nejdůležitějšímu, a tím je jeho poezie. V jeho dekadentně zaměřené tvorbě se setkáme s atmosférou erotična, morbidity, nihilismu, ignorace a sebeironie. Výborně pracuje s jazykem a více než lyriku využívá sarkastické obrazy čerpané z reality. Ponurý opar hrůzného tajemna, smrti a sexuálního úpadku zakomponovaný do krátkých a vnitřně bohatých veršů záměrně působí na Achillovu patu lidské duše, až z toho běhá mráz po zádech. Každičká báseň obsahuje vtipnou a trefnou pointu. Díla jsou hutná a spíš kratšího charakteru. Velkou předností je i vysoká laťka kvality děl. Když si otevřete sbírku, všechny básně jsou prakticky stejně dobré a působivé.

 

Formální stránka je rovněž velice propracovaná – rytmus je pravidelný, metrum bezchybné, přízvučná a nepřízvučná doba sedí. Spojení konzervativního rytmu až skoro staročeské důslednosti s dekadentní tématikou a moderní troufalostí považuji za geniální myšlenku. Dá se říct, že Krchovského poezie je vskutku nenapodobitelná a nikdy jsem se nesetkal s ničím podobným.

 

Rým je víceméně na dobré úrovni, díky silnému obsahu děl nám občasné useknuté a plané rýmy moc nevadí. J. H. Krchovský volí velmi dobrý kompromis mezi rýmem a pointami. Neoklešťuje svá díla na úkor dokonalého rýmu, ale na druhou stranu se neponíží k asonancím.

 

Možná trochu nevýhodou je přísná monotematičnost a za ty roky už dá se říct vyčerpaný styl. Když postavíme aktuální báseň vedle básně 20 let staré, jistě si nemůžeme nevšimnout, že se ničím výrazně neliší. V jeho knihách zkrátka nemůžete čekat žádné překvapení a nenadálý experiment. Na druhou stranu musím uznat, že to na škodu zas až tolik není. J. H. Krchovský drží ve svých sbírkách vysoký standard, na který se můžeme předem spolehnout.Zdroj obrázků: krchovsky.wz.cz

Komentáře   

 
Nika
0 A co Luděk Marks -Nika 2011-12-25 05:08
- alias Jan Kahan?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení