Komiksy

Komiksový Golem boduje

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha
Autorem knihy Můj Golem je Marek Toman (Argo). Knížka je určena primárně dospívajícím a jejich rodičům, tomu odpovídá i grafické provedení – komiksové ilustrace Hany Puchové. Autor stvořil příběh údajného Golemova tvůrce rabi Löwa, chlapce Jakuba a dívky Kláry na pozadí historických událostí konce 16. století. Základní otázkou knihy je, jak vyjít s druhými lidmi. A to nejen navenek „ghetta“ (nebo spíše komunity), ale i uvnitř „svých“. Můj Golem přináší novou verzi představy, co golem vlastně byl.

 

Pražské židovské město a dvě rozdílné děti, to jsou hlavní prvky příběhu. Dospívající Jakub se má oženit s rabínovou dcerou Leou. V ulici za zdí, která odděluje židovské město od křesťanů, žije dívka Klára. Klára s Jakubem komunikuje nepřímo, pomocí obrázků. Jeden druhému rozšiřují obzory a boří vžité mýty. Rabín provází Jakuba obdobím studia a sebepoznání citlivě a diskrétně. Lea je Jakubovi nejprve lhostejná, pak protivná, později v sobě nacházejí chybějící polovinu.

obal knihyAutor věnoval svůj čas bádání v historických pramenech i studiu Talmudu a vytvořil v rámci úkolu představit příběh golema dospívajícím kompaktní úvod do střípku dějin, které se týkají historie naší země. V doslovu popisuje skutečný život rabího Löwa, fungování Pražského Židovského města a uvádí na pravou míru „stvoření golema“. Vysvětlivky obsahují zajímavé myšlenky – řád písmen, řád slov, muž je forma a žena je hmota aj. Díky finanční podpoře Mezinárodního visegrádského fondu vyšla kniha Můj Golem také v polštině a maďarštině.

Golem vznikl v době, kdy potřebovali pražští židé pocit jistoty, golem je měl chránit. Naproti tomu se ukázalo, že pokud je ochráncem přízrak, může to přinést komplikace i tvůrci. Přízrak je těžko ovladatelný. Možná bychom na to měli myslet i dnes, kdy spíše než přízrakům čelíme atomovým a biologickým hrozbám, terorismu. Původ potíží je zřejmě po celé stovky let tentýž. Skutečnou hrozbou pro nás všechny nejsou zbraně. Skutečnou hrozbou pro lidstvo jsme jen my sami a naše nepochopení.

Pokud autor zamýšlel touto knihou sdělit, že všichni lidé mají stejnou hodnotu, že my všichni můžeme tolerovat odlišnosti druhých, pak je jeho práce o to cennější, že se zaměřuje na dospívající, tedy na lidi, kteří se hledají a zvažují svoje osobní postoje.

„Pojďme studovat, synu,“ říká rabín o něco vážněji. „Když pochopíš řád písmen, pochopíš řád celého světa. I to, proč muž má žít se ženou.“
„My přece nejsme písmena! Jsme ale součástí textu.“ (str. 6)


Knihu Můj Golem vydalo nakladatelství Argo

Komentáře   

 
Rick
-1 Rick 2010-03-19 18:14
Boží slátanina. PO přečtení mé nadšení opadlo. :sad:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení