Komiksy

Komiksový Golem boduje

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha
Autorem knihy Můj Golem je Marek Toman (Argo). Knížka je určena primárně dospívajícím a jejich rodičům, tomu odpovídá i grafické provedení – komiksové ilustrace Hany Puchové. Autor stvořil příběh údajného Golemova tvůrce rabi Löwa, chlapce Jakuba a dívky Kláry na pozadí historických událostí konce 16. století. Základní otázkou knihy je, jak vyjít s druhými lidmi. A to nejen navenek „ghetta“ (nebo spíše komunity), ale i uvnitř „svých“. Můj Golem přináší novou verzi představy, co golem vlastně byl.

 

Pražské židovské město a dvě rozdílné děti, to jsou hlavní prvky příběhu. Dospívající Jakub se má oženit s rabínovou dcerou Leou. V ulici za zdí, která odděluje židovské město od křesťanů, žije dívka Klára. Klára s Jakubem komunikuje nepřímo, pomocí obrázků. Jeden druhému rozšiřují obzory a boří vžité mýty. Rabín provází Jakuba obdobím studia a sebepoznání citlivě a diskrétně. Lea je Jakubovi nejprve lhostejná, pak protivná, později v sobě nacházejí chybějící polovinu.

obal knihyAutor věnoval svůj čas bádání v historických pramenech i studiu Talmudu a vytvořil v rámci úkolu představit příběh golema dospívajícím kompaktní úvod do střípku dějin, které se týkají historie naší země. V doslovu popisuje skutečný život rabího Löwa, fungování Pražského Židovského města a uvádí na pravou míru „stvoření golema“. Vysvětlivky obsahují zajímavé myšlenky – řád písmen, řád slov, muž je forma a žena je hmota aj. Díky finanční podpoře Mezinárodního visegrádského fondu vyšla kniha Můj Golem také v polštině a maďarštině.

Golem vznikl v době, kdy potřebovali pražští židé pocit jistoty, golem je měl chránit. Naproti tomu se ukázalo, že pokud je ochráncem přízrak, může to přinést komplikace i tvůrci. Přízrak je těžko ovladatelný. Možná bychom na to měli myslet i dnes, kdy spíše než přízrakům čelíme atomovým a biologickým hrozbám, terorismu. Původ potíží je zřejmě po celé stovky let tentýž. Skutečnou hrozbou pro nás všechny nejsou zbraně. Skutečnou hrozbou pro lidstvo jsme jen my sami a naše nepochopení.

Pokud autor zamýšlel touto knihou sdělit, že všichni lidé mají stejnou hodnotu, že my všichni můžeme tolerovat odlišnosti druhých, pak je jeho práce o to cennější, že se zaměřuje na dospívající, tedy na lidi, kteří se hledají a zvažují svoje osobní postoje.

„Pojďme studovat, synu,“ říká rabín o něco vážněji. „Když pochopíš řád písmen, pochopíš řád celého světa. I to, proč muž má žít se ženou.“
„My přece nejsme písmena! Jsme ale součástí textu.“ (str. 6)


Knihu Můj Golem vydalo nakladatelství Argo

Komentáře   

 
Rick
-1 Rick 2010-03-19 18:14
Boží slátanina. PO přečtení mé nadšení opadlo. :sad:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté - vyhlášení vítězů

  Aktuální informace z 11. 5. 2017 - vyhlášení vítězů šestého ročníku Ceny česká kniha - čtěte dále.

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Dobrá tak akorát

  Ode dneška soutěžíme o knihu Dobrá tak akorát z nakladatelství Motto. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení