Komiksy

Garfield, mistr převleků

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Čeští milovníci Garfielda jsou díky vysokému pracovnímu tempu nakladatelství Crew dostatečně zásobování stále novými komiksy. Kromě klasických černobílých sešitů na pokračování se tu a tam objeví i specialitky, jako jsou například vázaná knižní vydání několika starších kousků v kolorované formě. A aby toho nebylo málo, Garfield na sebe někdy bere i 3D podobu ve speciálních číslech určených pro děti, na svém kontě má i první díl naučného slovníku. Právě na tato dvě vydání se podíváme podrobněji v dnešní recenzi.komiksGarfieldova show je řada, v níž je Garfieldův svět zobrazen ve 3D podobě ve shodě se stejnojmenným animovaným seriálem. Ano, přesně s tím, který i dnes běží na obrazovkách České televize. Na rozdíl od stripové klasiky je nejen zvolena jiná výtvarná technika, jež si hraje s 3D prostorem a kolorováním, ale i odlišný obsah ve shodě s cílovým okruhem čtenářů. Tím jsou malé děti, jež od komiksu nečekají na rozdíl od nás dospěláků štiplavé ironické vtipy, ale jednodušší příběh končící happy endem. Pro tyto čtenáře je přizpůsoben i text, jenž je psán větším písmem a jenž tvoří souvislý příběh, nikoliv množství na sebe nenavazujících stripů. 

V posledně vydané, již třetí knize Garfieldovy show, jež má podnázev Úžasný létající pes a další příběhy, se vám představí Garfield, Odie, Jon a další postavy v překvapivých situacích. Garfield bude muset čelit žralokovi (ano, kocour se ocitne v těsné blízkosti vody i ve vodě!), Odie nabude superhrdinské schopnosti, Jon bude okraden a z Garfielda se stane ochránce ptáčků. Říkáte, že je to nemožné? Pak nahlédněte do knihy a zjistíte více.


Novinkou pro české čtenáře je vydání zcela nového formátu klasických stripů. Garfieldův slovník naučný 1: Alotria obsahuje to nejlepší z dílny Jima Davise. Můžete se těšit na opravdovou klasiku, v níž je zahrnut výběr z Garfieldova bohatého života. Jde vlastně o edici, jež v sobě skrývá výběr stripů odhalujících základní (ne)dokonalosti Garfielda a jeho přátel. Můžete se těšit na Garfieldovy vyvedené kousky, jako 
je kradení jídla, fyzické napadání pošťáka, pošťuchování psa Odieho nebo jeho bezmezná láska k lasagním.

komiksJde o naučnou encyklopedii, díky níž i ti, kteří Garfielda nikdy nečetli (ale takoví snad mezi námi ani nejsou!), mohou nabýt základní vědomosti o této nesmrtelné komiksové postavě. A vzhledem k tomu, že nakladatelství do názvu zapojilo i číselný údaj, můžeme se patrně těšit i na další díl. 


Z krátkého resumé je již zřejmé, že se obě knihy diametrálně liší po výtvarné i obsahové stránce. Pokud bych si měla vybrat jednu z nich, tak mým favoritem určitě bude Garfieldův slovník naučný, protože mi vyhovuje více klasický formát (i když oproti sešitovým vydáním je krásně kolorován a tištěn na pevném lesklém papíru) a zejména starý dobrý Garfield, který oplývá vtipem a ironií sobě vlastní. 

Garfieldova show 3 může být naopak pro řadu čtenářů velkým zklamáním, nicméně malý čtenář, který rád sleduje stejnojmenný seriál v televizi, jím může být nadšen. Úroveň vyprávěného je tu ve shodě s televizní předlohou, takže pokud se vám líbí, pak je pro vás komiks z této řady jako stvořený. 

Komiks Garfieldova show 3: Úžasný létající pes a další příběhy a Garfieldův slovník naučný 1: Alotria vydalo nakladatelství Crew 

il

il

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení