Komiksy

Strhující válečný sci-fi román v obrazech

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Věčná válka je již třetím svazkem vydaným v edici Mistrovská díla evropského komiksu (vydává nakladatelství Crew). Zařazení do této edice si zcela určitě zaslouží. Jde totiž o strhující komiks, který vznikl na základě spolupráce úspěšného autora sci-fi románů Joe Haldemana a neméně slavného ilustrátora Marvana (vlastním jménem Mark von Oppen).komiksKomiks vznikl na základě Haldemanova stejnojmenného románu (v originále The Forever War, 1974), který získal prestižní cenu Hugo a Nebula. Světlo světa spatřil roku 1988, kdy byl vydán ve třech svazcích. Český čtenář má nyní možnost získat všechny tři díly v jediném svazku, jenž je navíc doplněn o úvodní slovo samotného autora. V něm osvětluje, co ho vedlo k napsání románu a posléze k jeho převedení do komiksové podoby. V závěru pak naleznete otištěné faxové dopisy, které si mezi sebou zasílali autoři komiksu. Francouzský text přeložila Hana Zahradníčková.

Hlavním hrdinou celého vyprávění je William Mandella, původně obyčejný vojín, později poručík. Účastní se od počátku války, kterou lidé vedou proti mimozemskému nepříteli. O něm není nic známo, pouze to, že napadl a posléze zničil několik kosmických lodí, které do kosmu vyslali pozemšťané. Nikdo z vojáků proto netuší, co mohou od svého protivníka očekávat, například zda není vysoký deset metrů nebo zda neovládá telepatické schopnosti.

Válka začíná roku 2010, kdy už je lidstvo schopné překonávat veliké vzdálenosti pomocí tzv. kolapsarových skoků. Mandella je společně s dalšími odvážnými muži i ženami vysílán na jednu misi za druhou, cestování vesmírem však u něj způsobí zpomalení stárnutí. Když se tedy po staletích navrací na planetu Zemi, téměř ji nepoznává. Lidé se jinak oblékají, vyznávají jiné hodnoty, většina z nich jsou homosexuálové. Největší překvapení jej však teprve čeká...

il


Boje líčené v komiksu trvají déle než tisíc let. Jde vskutku o věčnou válku, která se však – podobně jako většina skutečných válek v současném světě – ukáže být zcela zbytečnou. Jako by se nemohli lidé, nebo pozemšťané a mimozemšťané, mezi sebou dohodnout v klidu a míru u kulatého stolu. Všechna diplomacie jde stranou, hlavně když se bude prolévat krev nevinných, kteří se vrátí domů buď se stálými následky, nebo se nevrátí vůbec. Vždyť v kosmu je pro mrtvoly místa dost.

Musím ocenit, do jakých detailů je v románu líčena vojenská mašinérie. Rozkazy odporující logice, slepé vykonávání příkazů nadřízených, nesmyslné výcviky... toho vše se autor dotýká. Přestože jde o sci-fi příběh odehrávající se v budoucnosti, s hrůzou pozorujeme, nakolik se v něm popisované skutečnosti shodují se současným stavem. Není ani divu, protože se autor inspiroval vlastními zážitky z války ve Vietnamu.

V komiksu se však nijak nehořekuje nad absurditou války, ani nad osudy vojáků. Jde spíše o tiché poselství, nežli o hlasité výkřiky protestu. A toto poselství je děsivé svou nadčasovostí. Člověk je tu vylíčen jako tupé monstrum bez možnosti útěku. Musí bojovat, a kdyby se zprotivil rozkazu, je tu po ruce vždy hypnóza a nejrůznější sedativa, díky nimž se voják stane pouhou loutkou, navíc odtrženou od všeho, co kdy znala, v hlubokém vesmíru napospas všemu a všem.

Nepochybuji o tom, že je Věčná válka mistrovským dílem. Doufám proto, že jej ocení i další čtenáři. Skuteční čtenáři a nikoliv jen sběrači komiksů, kteří je pouze zařadí do své sbírky, na něž se bude usazovat stále více prachu. Věčná válka je příběh, který by měl být čten. Snad si najde cestu i k vám.

il


Armáda a lidská rasa mě naplňovaly děsem. A třásl jsem se strachy při pomyšlení, že budu muset ještě nějakých šedesát let žít se vzpomínkami.
(Haldeman, J. – Marvano. Věčná válka. Praha: Crew 2011, s. 58)

Komiks Věčná válka vydalo nakladatelství Crew

 

Komentáře   

 
Hana Zahradníčková
+1 Z francouzštiny, ne angličtinyHana Zahradníčková 2012-01-14 23:06
Jazyk Marvanova a Haldemanova komiksového zpracování je v originálu francouzština.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marta Šimečková
0 RE: Z francouzštiny, ne angličtinyMarta Šimečková 2012-01-15 19:02
Paní Zahradníčková, děkuji Vám za upozornění, v článku už byla informace opravena.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení