Komiksy

Ani drak se občas neubrání slzám

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Nakladatelství Crew nedávno vydalo komiks s názvem Plačící drak. Jde o japonskou mangu, na níž se podílel legendární scénárista Kazuo Koike a kreslíř Rjóiči Ikegami. Jejich společným úsilím vzniklo dílo, které se zapsalo do dějin světového komiksu. A je mi velikou ctí, že vám ho mohu dnes přestavit, respektive jeho český překlad, který bravurně zvládl Ľudovít Plata.komiksHlavním hrdinou celého příběhu je pan Jó Hinomura. Je to japonský mladík, který vlastní malou hrnčířkou dílnu. Jenže tento pan Jó má i druhé temné já. Pracuje totiž potají pro čínskou mafii Sto osm draků jako nájemný zabiják. A v tomto „řemesle“ je zatraceně dobrý. Nebo spíše ten nejlepší. Má to ale jeden malý háček. K této nebezpečné profesi byl hlavní hrdina donucen, nebo spíše psychicky naprogramován. Po vyplnění rozkazu, tedy vraždy, proto cítí lítost nad svými oběťmi, a tak se neubrání slzám. Z toho důvodu se mu přezdívá Plačící drak, nebo také Freeman, neboť touží vyvléknout se z tenat čínské mafie a být opět obyčejným panem Jó.

V první knize bude hlavní hrdina čelit členům italské camorry a japonské jakuzy. Do cesty se mu navíc připlete krásná dívka, která celý děj pořádně zkomplikuje. Můžete se tak těšit nejen na akční pasáže, ale rovněž na milostné scény, ze kterých přímo sálá erotično, i na zákulisní machinace, do nichž se zaplete jak podsvětí, tak policie. Navíc do současnosti prosakují četné záblesky minulosti, které čtenáři objasní, jak došlo ke zrození Draka.

Na své si tu přijdou nejen čtenáři – muži, ale i čtenářky. Mám až trošku podezření, jestli právě pro onu druhou skupinu nebyl komiks prvotně určen. Násilné scény jsou v komiksu potlačeny, naopak ke slovu se hlásí mnohem více romantické pasáže. No uznejte: nájemný vrah ze své oběti, nevinné dívky, učiní svou milenku, navíc se jí přizná, že do této doby byl panic, takže ona je vlastně jeho první velikou (a dopředu tušíte, že i osudovou) láskou. No není to klasický námět pro román z červené knihovny?

Samotná postava pana Jó je obestřena tajemstvím. A je navíc pořádně přitažlivý, takže si získá srdce nejedné fanynky japonské mangy. Čtenáře tak mnohem víc než jeho boje s konkrétními padouchy bude zajímat, jak se bude jeho osud vyvíjet dál, jestli z něj i nadále zůstane Plačící drak, nebo zda dosáhne svobody a vrátí se zpět ke spořádanému životu japonského hrnčíře.

Přiznávám se, že jsem komiks přečetla jedním dechem. Zaujal mě jak čtivým příběhem, tak skvělou kresbou, která je dovedena do nejmenších detailů a na níž se střídají celostránkové výjevy s malými obrázky rozpitvávajícími každou akci.

Komiks tedy vřele doporučuji všem milovníkům mangy. A už nyní předesílám, že by v nejbližší době měl vyjít druhý díl.

il


Dnes mám narozeniny... Konečně je mi devětadvacet. Pořád jsem panna. Možná to působí směšně, ale je to pravda. Nyní mám podezření, že se svých třicetin možná nedožiju...

Komiks Plačící drak 1 vydalo nakladatelství Crew

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení