Komiksy

Komiksy: Neil Gaiman – Sandman 1: Preludia a nokturna

1 1 1 1 1 (1 hlas)
Sandman 1: Preludia a nokturna

Komiksovou sérii Sandman zná většina fanoušků „bublinové tvorby“ alespoň z doslechu, dokonce i u nás. První svazek s podnázvem Preludia a nokturna totiž vydalo nakladatelství Crew už v roce 2002, pak následovaly další svazky a doplňkové tituly mimo hlavní řadu (např. Sandman: Věčné noci, recenze zde). Z důvodu velké čtenářské poptávky byly u některých dílů vydány dotisky, např. první kniha byla opětovně vydána roku 2013. A o tři roky později jsme se dočkali verze nové, tentokrát barevné…Sandman 1: Preludia a nokturnaDěj příběhu začíná nevydařeným okultním obřadem. Jistý mág ze světa lidí chce vyvolat a následně zajmout Smrt, tím pádem i získat nesmrtelnost pro svou osobu. Namísto ní chytí do pasti jiného příslušníka rodu Věčných – Morfea, pána snění. Tomu se z krutého vězení podaří osvobodit teprve po sedmdesáti letech, zjišťuje ale, že jeho snová říše byla mezitím téměř zničena. Musí se proto vrátit do „světa reality“ získat zpět vzácné artefakty představující atributy jeho moci, které mu byly jeho věznitelem odcizeny a jedině díky nimž by mohl znovu vybudovat své impérium. Stopa vede překvapivě k Johnu Constantinovi, do podsvětí, k Lize spravedlnosti a nakonec i k odpudivému doktoru Destiny. Podaří se Sandmanovi uvést vše do původního stavu, nebo bude nucen smířit se s prohrou? To je již na vás, abyste to zjistili.

V prvním svazku je čtenáři předestřen uzavřený příběh, vedle něj i základní obrysy sandmanovského fantasy světa s vlastní mytologií, jež je mistrně propojena s komiksovým universem (vystupuje tu několik postav ze stáje DC Comics), náboženstvím, mytologií nebo filozofií. Na své si tak přijdou hledači intertextuality, též ti, kteří mají rádi hluboké texty s metafyzickými otázkami (např. představa samotného vesmíru vedeného rodem Věčných, zhmotnění některých abstraktních pojmů, jako je Čas, Smrt apod.). Tyto prvky překračující základní dějovou konstrukci jsou čtenáři předkládány po částech, někdy mu dokonce zůstanou skryty nebo nepochopeny. O to hodnotnější je celá série, ke které se lze po čase vracet, neustále nově interpretovat některá místa a objevovat tu zvláštní, krásnou gaimanovskou poetiku.

Na komiksu na první pohled zaujme originální kresba, na které se podíleli Sam Kieth, Mike Dringenberg a Malcolm Jones III. Je pro ni charakteristická neotřelost, někdy snad pobuřující vyznavače komiksového mainstreamu, avšak působící jako dobrý stimul pro upoutání čtenářovy pozornosti, jenž tak bude vedle samotného příběhu doslova hltat jeden nevšední výjev za druhým. Naprosto geniální jsou obálky k jednotlivým sešitům, kterých se zhostil Dave McKean. Výjevy jsou zobrazeny zvláštní technikou mnohdy upomínající na koláže, a to s citem pro snivou atmosféru a tajemno. Vše je jakoby zastřeno v mlze, bez přesných kontur a někdy s využitím specifických symbolů (místy i textového charakteru) na okraji hlavního obrázku. Pokud by vás McKeanova tvorba zajímala, doporučuji souborné vydání sandmanovských obálek v knize Dustcovers: The Collected Sandman Covers, 1989–1997 (bohužel je k dispozici jen původní newyorské vydání z roku 1998, pro většinu českých čtenářů nedostupné). Jak bylo řečeno v úvodu, oproti prvnímu vydání v černobílém provedení tentokrát Sandman zazářil v barvách, jež má na svědomí Daniel Vozzo. Nová je ostatně i úvodní obálka, tentokrát laděná do žlutočervena.

Nové vydání komiksu Sandman 1: Preludia a nokturna je zdařilým počinem, za které náleží veliké díky nakladatelství Crew. Neměl by si ho nechat ujít žádný milovník Sandmana (obzvlášť pokud máte ve své knihovničce celou sérii), lze ho doporučit i úplným nováčkům, pro které to bude možná první setkání s touto legendou americké komiksové tvorby. V tom případě lze začít nultou knihou Sandman: Předehra (recenze zde), která byla sice vydána až po ostatních svazcích, dějově jim však předchází.

Sandman 1: Preludia a nokturna
Sandman 1: Preludia a nokturna

Sandman 1: Preludia a nokturna
Autor Neil Gaiman
Překlad Viktor Janiš
Ilustrace Sam Kieth,Mike Dringenberg,Malcolm Jones III
Nakladatelství Crew
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 240
ISBN/EAN 978-80-7449-392-8
Ediční řada Sandman

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení