Komiksy

Komiksy: Chuck Palahniuk – Klub rváčů 2

1 1 1 1 1 (1 hlas)
Klub rváčů 2

Legendární Klub rváčů má většina z nás spojený se slavnou filmovou verzí z roku 1999. Ta vznikla na podkladu románu Fight Club z roku 1996, tedy prvotiny (a zatím i nejvýznamnějšího literárního počinu) amerického spisovatele Chucka Palahniuka. Nyní se fanoušci tohoto již kultovního díla dočkali pokračování, netradičně v komiksové formě. A myslím, že se nebudou stačit divit…Klub rváčů 2Děj se odehrává deset let od událostí popisovaných v prvním příběhu. Nudný úředník Sebastian žije rádoby spokojeným maloměšťáckým životem po boku krásné Marly, s níž má devítiletého syna. Jenomže ne vše je tak růžové, jak se na první pohled zdá. V manželství to skřípe, hlavně co se týče sexu, a on sám musí kvůli schizofrenii pravidelně navštěvovat psychologa a polykat desítky prášků, aby v sobě opět neprobudil své zlé alterego jménem Tyler Durden. Jenomže kam čert nemůže, tam nastrčí ženu… A tak Marla, prahnoucí po divoké jízdě jako za starých časů, vymění některé léky za neškodné placebo. Tyler Durden znovu ožívá. A začnou se dít věci!

Kniha Klub rváčů 2 je značně provokativní, jak je pro Palahniukovo dílo ostatně vlastní. Nebojí se pracovat s tabuizovanými motivy na hranici perverznosti. Kromě sexuálních motivů to jsou v tomto případě zvláště postavy dětí stižených syndromem předčasného stárnutí, které Palahniuk vyšle do boje proti armádě profesionálních zabijáků ozbrojené po zuby nejmodernějšími zbraněmi, které dostaly jako „dáreček“ od společnosti snažící se splnit poslední přání umírajících dětských pacientů. Že vám to zní absurdně? Nedůvěryhodně, fantaskně, prostě praštěně? Ano, takto totiž vyznívá celý příběh. 

Komiks je přímo přesycen akcí. Je to smršť podivuhodných setkání, rvaček, odhalení… Předkládaných bizarností je tolik, že se čtenář bude brzy ztrácet. Nebude vědět, co je realita a co je naopak důsledkem stavu pod prášky, hypnózou nebo projevem rozdvojené osobnosti. A aby toho nebylo málo, klasická narace je nabourána ještě vstupy samotného autora a jeho debatního kroužku, který děj několikrát komentuje, ad hoc upravuje, zasahuje do něj, a v závěru (což je vrcholem všeho a zároveň koncem čtenářovy trpělivosti) dokonce zruší už napsané a nabídne druhý, alternativní finiš. Přiznávám, že mám v oblibě díla hrající si se čtenářem jako kočka s myší a vysmívající se klasickému literárnímu (respektive i komiksovému) schématu. Ale někdy je méně více, což – podle mého názoru – platí bohužel právě v případě recenzovaného komiksu, který na mě působil, řečeno bez obalu, jako bizarní slátanina. 

Po vizuální stránce komiks příliš nevybočuje ze současného proudu amerického mainstreamu. Snad jen s tím rozdílem, že jsou jednotlivé obrázkové sekvence místy propojeny některými drobnými prvky (pilulkami, okvětními lístky apod.), které někdy překrývají text. Tyto prvky dodávají stránkám zvláštní plasticitu – vyvolávají ve čtenáři iluzi skutečnosti a tendenci smést dané předměty ze stránek, aby mu nepřekážely při čtení. Kresba, kterou má na svědomí Cameron Stewart, je vyplněna tlumenými barvami zpravidla zemitého charakteru, občas narušenými sytější barvou, zpravidla červenou určenou pro zobrazení krve. Velice originální jsou pak obálky a předěly mezi kapitolami, kterých se ujal David Mack a u nichž je využito více výtvarných technik.

Komiks Klub rváčů 2 je skvělou ukázkou, kam může sklouznout jinak geniální autor, jakým Palahniuk bezpochyby je. I když je v komiksu řada zajímavých míst (např. osvětlení prapůvodu samotného Tylera a hypotéza, že myšlenky mohou žít vlastním životem) i odkazů na starší dílo (těch je tu skutečně bezpočet), jako celek působí jako nepovedené pokračování. Na druhou stranu mohou komiks ocenit ti, kteří si libují v netradičně zpracovaných příbězích, a to i za cenu jejich nelogické dějové výstavby, množství bizarních postav i situací a závěrečného fiaska postrádajícího kýženou pointu. 

Klub rváčů 2Klub rváčů 2

Klub rváčů 2
Autor Chuck Palahniuk
Překlad Richard Podaný
Ilustrace Cameron Stewart
Nakladatelství Crew
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 280
ISBN/EAN 978-80-7449-427-7
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Březnová Pevnost láká na Logana i Roberta Fabiana

  Venku se konečně začíná oteplovat, takže březnovou Pevnost si můžete vzít třeba na blízkou lavičku. Z obálky na vás vykoukne vousatej Logan alias Wolverine, který právě vstupuje do kin. Vzhledem k velikosti a zajímavosti tohoto projektu se není čemu divit, že se jedná o téma měsíce. Ale jestliže nejste jeho příznivcem, nemusíte se vůbec bát. Na následujících stranách se dočkáte mnoha jiných článků i recenzí.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Závěrka

  Ode dneška soutěžíme o knihu Závěrka z nakladatelství Argo. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení