Komiksy

Komiksy: Rjósuke Takeuči – All You Need Is Kill – Stačí jen zabíjet

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
All You Need Is Kill – Stačí jen zabíjet

Japonská manga pro současné české čtenáře nepředstavuje žádnou neznámou. Děkovat za to můžeme nakladatelství Crew, které v poslední době vydává jednu sérii daného žánru za druhou, jako např. Bleach, Death Notes, Naruto nebo Útok titánů. K těmto titulům nedávno přibyl další, který se liší svou formou – namísto několika na sebe navazujících svazků jde o ucelenou knihu, která u nás vyšla pod dvojjazyčným názvem All You Need Is Kill – Stačí jen zabíjet.All you need is killHlavním hrdinou této komiksové sci-fi novely je Keidži Kirija, mladý japonský rekrut, který má nastoupit do svého prvního boje proti mimozemským vetřelcům zvaným mimikové. Při svém prvním setkání s těmito tvory však záhy umírá, načež se ihned probudí zpět mezi živými, a to den před bitvou. Zpočátku si útržky z budoucnosti vysvětluje jako pouhý sen, ukáže se však, že se ocitl v časové smyčce navracející ho stále znovu a znovu do téhož časového bodu. A Keidžimu je jasné, že ven vede jediná cesta – musí se stát nepřekonatelným bojovníkem, který zvítězí nad mimiky, a přinese tak naději pro celé lidstvo postupně potírané nezvanými hosty na celé zeměkouli…

Jde o originální příběh, který sice pracuje se základními prvky klasické sci-fi (válka s mimozemšťany, selhání dostupných technologií, hrozící zánik lidstva), zároveň ale do něj přidává nové, neotřelé motivy, jako je v tomto případě zvláště hra s časovými rovinami a s tématem opakující se smrti. Přestože by se mohlo na první pohled zdát, zvláště po přečtení samotného názvu komiksu, že jde o poněkud morbidní čtení degradující lidský konec, opak je pravdou. Smrt tu sice má důležité slovo, avšak nikoliv to hlavní – nad smrtí tu vždy vítězí touha hlavní postavy po životě, která je jeho hnacím motorem v cestě za vítězstvím. Nejde tak o žádný brutální komiks, ve kterém by bylo zabíjení pouhou zábavou (srov. třebas naopak bizarní komiksy ze série Maska nebo Lobo), lze ho tak doporučit i těm čtenářům, kteří hledají kvalitní čtení s vážnějším tématem.

Forma komiksu je zachována podle původní mangy, tzn. čte se zprava doleva. Kresba je černobílá, poplatná soudobým trendům japonského komiksu. Jen některé válečné scény působí poněkud zmatečně; možná to je ale záměr tvůrců, neboť i ve skutečných bojích často nejsou diváci s to rozlišit, kdo právě vítězí nebo kdo je na lopatkách. Díky tomu působí zobrazené výjevy autenticky a zrychluje se tím i tempo vyprávěného příběhu. 

V souladu s originálem jsou ponechány anglické nápisy jednotlivých kapitol a citoslovce zasazené přímo do obrázků. Český překlad působí svižně, místy jsou využity i nespisovné jazykové prvky pro dokreslení charakteristiky jednotlivých postav. Nakladatelství pak nelze upřít – stejně jako u většiny jeho dalších komiksů – péči o pravopisnou stránku; v tomto bodě snad jen hnidopišsky upozorním na jedno přehlédnutí ze strany korektora – jednou byl užit nesprávný tvar přídavného jména ve spojení „jiným slovy“ namísto „jinými“. 

Autorem předlohy je Hiroši Sakurazaka, komiksového scénáře se ujal Rjósuke Takeuči a kresby Takeši Obata, známý zvláště díky sérii Death Note – Zápisník smrti (o této manze viz zde). Námět se dočkal i další adaptace v podobě americké grafické novely od Nicka Mamatase s ilustracemi Leea Fergusona. Nedávno byl v českých kinech představen i film Na hraně zítřka, který vznikl na podkladu původního příběhu (některé prvky tu ale byly záměrně pozměněny, film se od originální předlohy liší zvláště v závěru, též v umístění děje, který se namísto Japonska odehrává v Evropě).

Komiks All You Need Is Kill – Stačí jen zabíjet vřele doporučuji nejen milovníkům japonské mangy, ale všem, kteří mají rádi žánr military sci-fi. Čte se jedním dechem, přitom se vám vryje hluboko do paměti.

 All You Need Is Kill – Stačí jen zabíjet
 All You Need Is Kill – Stačí jen zabíjet

All You Need Is Kill – Stačí jen zabíjet
Autor Rjósuke Takeuči
Překlad Anna Křivánková
Ilustrace Takeši Obata
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 428
ISBN/EAN 978-80-7449-368-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Lednové akce v knihovnách

   

  Chcete vědět, co zajímavého se děje v knihovnách a jaké akce si pro své čtenáře připravily? Pak sledujte rubriku Knihovny, v níž vás budeme pravidelně informovat o dění v knihovnách a akcích s nimi spojených.

  Číst dál...  
 • Lednová Pevnost láká na Asasína

  Vánoce jsou konečně tady, proto si člověk musí najít čas i na nějaký ten sváteční odpočinek. A co jiného si vzít k teplu krbu (nebo topení), než aktuální číslo časopisu Pevnost.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Růže pro Algeron

  Ode dneška soutěžíme o knihu Růže pro Algeron z nakladatelství Argo. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení