Komiksy

Prémiový díl neuctivého dějepisu

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
komiks

Fenomén známý pod titulem Opráski sčeskí historje existuje již od roku 2012. Nakladatelství Grada velmi brzy vytušilo potenciál tohoto svérázného komiksu a už v roce 2013 vydalo první díl Oprásků v tištěné formě. Od té doby se velmi rychle rozšířil a získal mnoho příznivců, ale také velké množství odpůrců. Nyní se objevil čtvrtý svazek Oprásků, nazvaný Zmikund vs Huz.

 

knihaArgumenty odpůrců jsou zcela pochopitelné. Autor, skrývající se pod pseudonymem Jaz, zachází s historií a osobnostmi velmi neuctivě. V kombinaci s důsledně zkomolenými slovy může působit celek na určitou skupinu lidí jako červený šátek na býka. Záměrně zde používám výrazu „lidí“, ne „čtenářů“, protože kritikové Oprásků často soudí z letmého pohledu či názorů jiných.

Autor komiksových stripů má bezesporu hluboké znalosti z oblasti historie, a přestože s tím kritici zřejmě nesouhlasí, má ji i upřímně rád a rozhodně nechce její význam nijak snižovat. Jde pouze o jinou formu, odlišující se od záplavy historických románů české i zahraniční provenience, které, i když jsou převážně velmi kvalitní, dost splývají. Komiksové zpracování dějin také není na českém trhu výjimečné, připomeňme si třeba knihy Lucie Seifertové, Jaz však dějiny nezjednodušuje, jeho humor je hodně černý, není v první řadě určený dětem, i když i mezi nimi je velmi populární a hlášky jeho stripů se v určité vrstvě lidí staly běžnou součástí řeči.

Předchozí tři díly se zabývaly dějinnými okamžiky vybranými náhodně podle momentální inspirace či aktuálního výročí. Přesto v nich existují postavy, jimž se věnuje důsledněji – Jan Hus a Zikmund, pojatý jako liška ryšavá s antropomorfními rysy. V letošním roce si připomínáme šestisté výročí Husovy smrti na hranici, není tedy divu, že Jaz věnoval svou sbírku stripů právě jemu a Zikmundovi, svým oblíbencům, napsal a nakreslil jejich Paralenňí žitovopisi.

U četby Oprásků se pobavíme, tedy pokud nepatříme mezi zastánce názoru, že dějepis je seriózní věda a měli by ji dělat vážní pánové s dlouhými fousy, bádající v zaprášených knihách. Zároveň si však uvědomíme, jak málo o české historii víme. Bez urážky – většina z nás si pamatuje datum Husova upálení především díky státnímu svátku, ale ostatní fakta o této době musí pracně lovit v paměti, často neúspěšně. Kniha je tak velmi nenásilný způsob, jak si osvěžit paměť či doplnit to, co jsme nevěděli. Jaz tentokrát uvádí více faktů, samozřejmě i ty s sebou nesou autorův typický rukopis, vyznačující se přehozenými hláskami, zaměňováním „s“ se „z“ a „i“ s „y“ a jinými jazykovými zvěrstvy. Zde o fantazii není nouze, a pokud by autorovi přece jen selhala, může se bohatě inspirovat v internetových diskuzích.

Oprásky stále paralelně vycházejí na internetu, Zmikund vs Huz však obsahuje mnoho textů, které jinde nenajdeme. Stojí však za to občas na Jazovy stránky zavítat, aktualizuje je a zaplňuje kresbami se svým specifickým humorem. Oficiálně se neví, kdo je Jaz, dokonce ani „senzační odhalení“ v televizním pořadu nevneslo do této záležitosti jasno. Příznivcům však na tom tolik nezáleží, myslím, že by totožnost autora znali spíše jeho odpůrci, aby mu mohli do očí vysvětlit, jak se má o historii psát. Doufejme však, že je natolik tvrdohlavý, že bude své čtenáře ještě dlouho bavit svým originálním pojetím.

JAZ,. Opráski sčeskí historje: Zmikund vs Huz : paralenňí žitovopisi. První vydání. Praha: Grada, 2015, 63 stran. ISBN 978-80-247-5659-2.

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení