Komiksy

Usagi a Most slz

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
il

Udržet kvalitu literární, seriálové či komiksové řady není nic lehkého. Čím více dílů taková řada má, tím větší je pravděpodobnost, že laťka nasazená na začátku bude kolísat, případně rapidně klesat. Série příběhů o králičím samuraji Usagi Yojimbo je vydávána už přes dvacet pět let a ani jí se nevyhnuly slabší chvilky. K její cti je však třeba říct, že i ty slabší chvilky byly velmi dobré a, což potvrzuje nově vydaná kniha s názvem Usagi Yojimbo: Most slz, stále jsou v ní díly, které hravě strčí do kapsy většinu ostatní komiksové produkce.


knihaMost slz je již dvacátou pátou knihou o králičím hrdinovi, kterou v České republice vydalo nakladatelství Crew. Několik posledních dílů série se potýkalo se stagnací a zdálo se, že Usagiho tvůrce Stan Sakai po mnoha letech tvorby sundal nohu z plynu a nechal vše běžet na neutrál. Některé příběhy, například Chanoyu v minulé knize, stále kypěly invencí, ale čtenáři zmlsaní minulými díly mohli od Na cestách s Jotarem cítit lehké zklamání. Snad jim to vynahradí současný Most slz, který se může snadno postavit k těm nejlepším dílům celé řady.

První příběh nazvaný Pozůstatky po mrtvých začíná rozverně hrou Usagiho a mladé dívenky, ale nic nemůže být v souvislosti s knihou více matoucí. Most slz není o dovádění, ale naopak svým celkovým vyzněním připomíná tragédii jako od Williama Shakespeara. Již v tomto příběhu Usagi zkříží meče se zabijáky z cechu vrahů Koroshi a přestože se může zdát, že zvítězil, kresba na posledním panelu čtenáře snadno vyvede z omylu. Následující příběh Shizukiri je od počátku temný, snad až depresivní, a zároveň brilantně napsaný i nakreslený. Představuje se v něm Usagiho hlavní protivník, nájemný vrah snažící se opustit život plný zabíjení a začít znovu se ženou svého srdce. Osud, chcete-li karma, mu však nedopřeje ani špetku štěstí a vypraví ho na cestu, na jejímž konci čeká střetnutí s Usagim. Nejdelší příběh Poklad šéfa Hamanaky v mnohém připomíná klasické filmy Akiry Kurosawy, případně westerny. Usagi na své cestě zavítá do města, v němž bojují dva znepřátelené gangy, a bez vlastního přičinění se zaplete do hledání bohatství zesnulého vůdce místního podsvětí. Získá tu také společníka na cesty v dívce jménem Mayumi, která sní o lepším životě na jiném místě. Déšť a hrom připomene hon lovců lidí Gena a Toulavého psa na šermířku Inazumu posedlou zlým duchem démona jménem Jei. K příběhu Usagiho, Shizukiriho a Mayumi nás vrací díl, který dal název celé knize. V Mostu slz předá umírající zloděj Mayumi šperk nesmírné hodnoty a vystaví ji tak nebezpečí v podobě členů místního gangu. Zároveň si Usagi s Mayumi uvědomují, že jim na sobě navzájem záleží a ronin řeší dilema, zda od dívky odejít, či ji vpustit do svého života plného boje a strádání. V Horečnatém snu Usagi potkává bývalou vůdkyni kočičích ninjů Shizu a je otráven, když se jí snaží pomoci. Spolu s ním čtenář prožívá strašlivou noční můru, která ale možná není o nic lepší než to, co ho čeká po probuzení. Finále nazvané Vrah zakončí truchlivou linku táhnoucí se celou knihou soubojem, k němuž se od počátku nezadržitelně schyluje.

Most slz vypráví neradostný příběh ze života dlouhouchého samuraje a vypráví jej skvěle. Sice se zde mihne pár starých známých, ale kniha se tentokrát soustředí na Usagiho a několik nových postav. Je potěšující, že Sakai stále dokáže zabydlovat svůj svět originálními charaktery. Ať už se jedná o vysoce postaveného samuraje, který sice zbožňuje svého syna, ale na druhou stranu bez zaváhání či výčitek zabije jiné dítě, nebo o slabomyslného mladíka stojícího uprostřed války gangů, budete prožívat jejich osudy stejně jako ty Usagiho. Zároveň se v plné síle vrací Sakai-vypravěč, spřádající nové a originální příběhy z důvěrně známých a staletími prověřených vláken. Vše je jako vždy podáváno vybroušenou kresbou, jež exceluje nejen v akčních pasážích, ale umí na obličejích zvířecích hrdinů zobrazit veškeré emoce, od radosti z povedené rány při sportu, po naprosté zdrcení způsobené ztrátou milované osoby.

Jako milý bonus je k vynikající knize přidán neobvyklý komiks oslavující stý díl Usagiho Yojimba vydaný v komiksovém nakladatelství Dark Horse. Autory je třináct scénáristů a kreslířů, včetně komiksových celebrit Franka Millera či Sergia Aragonése. Na asi třiceti stranách se může čtenář nejen pobavit, ale i něco málo dozvědět o samotné řadě a především o jejím tvůrci.

Usagi Yojimbo: Most slz je kniha, kterou ocení všichni znalci díla Stana Sakaie, včetně těch, kteří měli pocit, že sáze králičího šermíře pomalu dochází dech. Neméně si ji ale vychutnají i ti, kteří se s Usagim ještě nesetkali. Mistrně vyprávěný příběh o nelehkém životě samuraje bez pána totiž potěší každého.

SAKAI, Stan. Usagi Yojimbo: Most slz. 1. vyd. Praha: Crew, 2015, 246 s. ISBN 978-80-7449-297-6.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení