Komiksy

Dýchání na paty Darth Vadera

1 1 1 1 1 (6 hlasů)
helma

V sedmdesátých letech začal George Lucas točit první film Hvězdných válek. Seznámili jsme se s Lukem Skywalkerem, princeznou Leiou, s Hanem Solo. Aniž by zpočátku tušil, stvořil Lucas fenomén. Star Wars staly se značkou, vývozním artiklem, znakem amerického snu. Staly se továrnou na výborný výdělek. Za dveřmi máme sedmý díl filmové podoby Hvězdných válek, který fanoušci řeší více, než hlad v Africe. Probere se zase Darth Vader? Zazní opět jeho symfonie na téma dýchání? Dohady plní fóra na internetech a v mezidobí se nadšenci, a samozřejmě nejen oni, mohou ponořit do dalších dobrodružství mnoha postav v komiksovém formátu. Je to úctyhodný souputník filmové podoby.

 

komiksMezi lety 1977 a 1986 vydávala společnost Marvel Comics sérii komiksů Star Wars. Každý měsíc tak na čtenáře čekalo sešitové vydání s novými dobrodružstvími filmových postav Hvězdných válek. Komiksové příběhy dávaly čtenářům nové podrobnosti stran historie celého povstaleckého hnutí, stavělo Luka Skywalkera několikrát před světelný meč dýchavičného antihrdiny Darth Vadera. V obsáhlé komiksové knize Star Wars – Před dávnými časy 2, která čítá na 464 stran celobarevného a na křídovém papíru natištěného skvostu, se čtenář dočká překvapivě kvalitní literatury. Hlavním tvůrcem komiksových Hvězdných válek se stal Archie Goodwin, jeho scénáře dávají pocítit Goodwinovu hlubokou lásku ke své práci, k tvorbě dějin, které se nestaly, ale které si bude pamatovat každý. Jako potvrzení Goodwinovy nenahraditelnosti slouží jeden díl, který si vzali na starost dva externí scénáristi (Goodwin si dal asi na chvíli pauzu). Externí scénáristi udělali za tu chvilku z Luka Skywalkera hysterického umdlévače, včlenili do Hvězdných válek absurdní magii, která ve sci-fi nemá co dělat a příběh byl povědomý jen díky tomu, že tam vystupovaly stejné postavy. Archie Goodwin nepsal pouze napínavé příběhy plné zápletek a zvratů, propichoval je zároveň i milým a někdy trochu černým humorem a to jak postav komiksu, tak i svými poznámkami na okraj, ale dal do nich hlavně svou dobrodružstvím přecpanou fantazii.

Společnost Marvel Comics byla v roce 1976 v silném útlumu. Hrozilo, že se položí a že se veškerá její činnost odebere jen na smetiště dějin. Díky zakázce na vytvoření Star Wars komiksu se Marvel zase zvedl ke své tehdejší velikosti a už jen rostl. Zhroucení Marvelu by bylo pro americkou kulturu tragédií. Na jeho činnosti vyrůstaly celé generace dětí (něco jako u nás se Čtyřlístkem, jen to tam víc vybuchovalo a vybuchuje).

Kreslířské umění ve Star Wars je příkladně Marvelovské. S přimhouřenýma očima lze v obrázcích vidět prohánět se Spider-mana mezi mrakodrapy New Yorku, lze zahlédnout úšklebek Hulka a podobných oblud americké kultury. Nelze to brát jako neschopnost vyjít ze svého stylu, ale je potřeba to brát jako záruku kvality, podpis. Marvel, to je pojem podobně jako Hvězdné války.

V knize Star Wars – Před dávnými časy 2 jsou obsaženy sešity s čísly 28 až 49 včetně mimořádné ročenky. V knize nalezne čtenář i prapůvodní verzi mnohem později natočeného filmu Impérium vrací úder. Lze na ní vidět, kterak scénář a veškeré myšlenky příběhu dozrávají a vyvíjejí se, protože v původní verzi je mnoho věcí skutečně úplně jinak.

Špatná zpráva je, že mladí lidé si pamatují více z dějin Hvězdných válek, nežli z dějin lidstva. Dobrou zprávou zatím je, že si pamatují alespoň něco. Možná by nebylo od věci zavést Ministerstvo pravdy, kde by se přepisovaly dějiny a předkům, kteří se jen nudně rodili a umírali, dát do rukou světelné meče a schopnost létat a vypouštět ze zápěstí pavučiny a udělat je osvaleně zelené. Možná by pak vznikaly kroužky zapálených historiků, patnáctiletých kluků a holek, kteří by z rukávu sypali data o naší historii až někam ke Kopčemovi (ten by byl vybaven turbokyjem, předpokládejme). Na příkladu Hvězdných válek lze podrobně vysledovat, kde při sepisování osnov pro školy udělalo Ministerstvo školství chybu. Ano, dalo do vínku osnov všechny důležité hybatele dějin, ale vybarvili je do šedočerna, nedali jim dimenzi napětí a legrace, pak se není co divit, že děti radši hltají dějiny vymyšlené. Prostě je to baví.

GOODWIN, Archie. Star Wars – Před dávnými časy 2. Vyd. 1. Praha. BB/art, 2013, 464 s. ISBN 978-80-7461-402-6 

 

Komentáře   

 
Lenka P.
0 Odp.: Dýchání na paty Darth Vadera Lenka P. 2014-03-25 10:45
"a příběh byl povědomí jen díky tomu"
Buď byl v povědomí nebo je povědomý, ale takhle teda určitě ne...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jiří Lojín
0 Odp.: Dýchání na paty Darth Vadera Jiří Lojín 2014-03-25 11:56
Chybka se vloudila, děkuji za upozornění.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější výlety na tajemná místa

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Nejkrásnější výlety na tajemná místa z nakladatelství Universum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení