Komiksy

Králík z vesmíru vrací úder

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
zajic

Od roku 2005 vydává nakladatelství CREW sérii Usagi Yojimbo a nabízí tak českému čtenáři šanci číst komiksové příběhy králíka samuraje a jeho zvířecích přátel a protivníků. Po dvaceti svazcích a jednom barevném speciálu nyní vychází kniha, jejíž obsah zní ještě šíleněji než dobrodružství ve zvířecím Japonsku 17. století. Teď se totiž Usagiho svět prolnul s Hvězdnými válkami. Co ostatně čekáte, když se kniha jmenuje Vesmírný Usagi?

 

komiksUž obálka napovídá, že ve Vesmírném Usagim může být takřka cokoliv. Katany, samurajské zbroje, či ninjové jsou rekvizitami knihy stejně jako blastery, kyborgové, telepati nebo hologramy. Tvůrce Usagiho série Stan Sakai tentokrát nepopustil uzdu svojí fantazie, ale rovnou ten nepotřebný krám zahodil a nechal svoji představivost dělat si cokoliv, co ji napadne. Možná nejlépe to vystihuje scéna, kdy vesmírná stíhačka pronásledující hlavního hrdinu narazí do hlavy dinosaura, který vykoukne z porostu, aby se podíval, co se to nad lesem děje.

Neznamená to však, že by se Sakai zbláznil, přehnal to s LSD, nebo se z něj stal anarchista. Základem všeho je pořád kvalitní a přehledný příběh, v němž se mísí ingredience jako loajalita, čest, zrada, touha po moci i láska. Jak je u Usagiho zvykem, nechybí spousta akce, která je tentokrát mnohem variabilnější, protože kromě soubojů na meče, čekají čtenáře i přestřelky laserovými zbraněmi a boje vesmírných stíhaček. Vesmírný Usagi se nevyhýbá ani tragickým momentům, ani humoru.

V předmluvě, kterou netradičně napsal sám autor, Sakai vysvětluje, proč se odhodlal k napsání tak neobvyklé komiksové knihy, dává nahlédnout do pozadí jejího vydávání i výroby tématických plastových figurek.

Celá kniha má takřka tři sta stran a obsahuje pět příběhů. První tři – Smrt a čest, Východ bílé hvězdy a Válečník tvoří většinu svazku a vypráví příběh podlého útoku říše Kajitori na klan Shirohoshi, jemuž slouží i schopný komandér Usagi. Hned na začátku je hlavní hrdina povýšen na učitele a strážce následníka trůnu, ze kterého se, po dobytí hlavního hradu a smrti jeho otce, stává poslední naděje na přežití celého klanu. Ve Východu bílé hvězdy se Shirohoshiové snaží dobýt zpět ztracený hrad a malá skupinka v čele s Usagim pronikne dovnitř, aby zajistila úspěch bitvy. Válečník popisuje pátrání po ukrytém pokladu a boj s novým, nečekaným nepřítelem.

Zbylé dvě povídky – Pod stejnou oblohou a Králík dnes, králík zítra jsou spíše jen drobným bonusem. Obě jsou velmi krátké, první navíc působí poměrně zbytečně, protože se v ní nic extra nestane a závěrečná pointa ničím nepřekvapí. Zajímavější je druhý příběh vyprávějící o setkání vesmírného Usagiho se svým prapředkem, který je hrdinou všech ostatních knih. Přestože jejich společné dobrodružství nedostane mnoho prostoru, alespoň mu nechybí humor.

Pokud se tedy nebojíte přečíst si poněkud šílený mix bajek, samurajských příběhů a divoké sci-fi, nabízí Vesmírný Usagi dlouhý kvalitní příběh obsahující vše, co je poznávacím rysem i jeho pozemských dobrodružství. Trochu může zamrzet načrtnutí některých linek zajímavých postav, které se příběhem mihnou a zase zmizí, aniž by plnily nějakou zásadní úlohu. Celkově lze ale nového Usagiho opět jen doporučit a to i v případě, že vás spojení zvířecích samurajů, dinosaurů a Hvězdných válek děsí. S velkou pravděpodobností totiž budete příjemně překvapeni. 

SAKAI, Stan. Vesmírný Usagi. 1. vyd. v českém jazyce. Praha: Crew, 2014, 296 s. ISBN 978-80-7449-218-1.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení