Komiksy

Démonická odplata s černými křídly

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

James O'Barr. Toto jméno si každý milovník komiksů bezesporu spojí s velkolepým dílem Vrána, které bylo poprvé vydáno roku 1989 a od té doby se dočkalo kladného ohlasu u čtenářů z velké části světa (recenzi českého vydání si můžete přečíst ZDE). A vzhledem k tomu, že leitmotiv samozvaného mstitele s rysy ptačího dravce získal nečekané množství příznivců (a rovněž, zcela bez obalu řečeno, dokázalo naplnit kapsy vydavateli i autorovi), vrátil se k Vráně i samotný James O'Barr, aby ji za notné spolupráce Jimma Terryho opět vzkřísil k životu v příběhu Vrána: Soumrak bohů.komiksKomiks přináší českým čtenářům nakladatelství ComicsCentrum, a to v povedeném překladu Václava Dorta a Martina Trojana. Um překladatelů bych tu ráda vyzvedla, neboť stejně jako v originální Vráně i zde bylo nutno pohrát si s jazykovými hříčkami a s některými zvláštnostmi charakteristickými pro hlavního hrdinu. Básnické obraty se tu střídají se sprostými nadávkami „těch špatných“, v jejichž mluvě často zazní německé výrazy i celé německé fráze. Ty jsou naštěstí vyloženy v úvodním slovníčku, takže čtenář neznalý řeči našich sousedů se nemusí bát případného neporozumění textu. Navíc pověstných komiksových bublin tu není mnoho, oproti předchozí Vráně je text značně minimalizován ve prospěch obrazových výjevů plných akce, jež nepotřebuje zbytečných slovních průtahů.

Drsná germánská řeč tu nejen dodává celé scéně brutálnější ladění, ale i autenticitu. Děj je totiž zasazen do prostředí nacistického tábora, které je tu představeno jako továrna na mrtvoly. Vylíčení nacistických zvěrstev tu není primárním cílem autora; i když jsou některé scény nabity násilím, jež z velké části mají na svědomí němečtí vojáci, řadu mrtvol tu má na svědomí i „kladná“ postava bezejmenného mstitele. I když je příběh notně jednoduchý, skrývá řadu hlubokých myšlenek a otevírá množství otázek, mezi nimi např. kde jsou hranice spravedlnosti a kde už oprávněná msta hraničí s šílenstvím? Kde se v lidech bere tolik agresivity? A proč nikdo nezabrání špatnostem, které jsou činěny na nevinných? Autoři, ať vědomě či nevědomě, tak rozdírají zahnisané rány lidstva, když tak surovým způsobem popisují krutou realitu způsobenou námi, tzv. inteligentními tvory, kteří nedokáží nic jiného než štvát ty druhé na smrt jen proto, že jsou něčím odlišní. 

Emoce čiší z každé strany komiksu. I když začíná poeticky, hned vzápětí jste strženi do děje plného smradu v malém prostoru vagonu nacpaného vyděšenými lidmi, plného vulgarismů pronášených z úst německých vojáků, plného štěkotu rozzuřených psů a nakonec i mrtvol válejících se na zasněžené zemi. Brutalita je tu předestřena bez servítek, a to se vším všude, tedy i s hektolitry krve a utrženými čelistmi. Tento komiks tak není určen pro útlocitné čtenáře, oproti původní Vráně se vytrácí poetičnost a naopak je posílena násilná stránka příběhu.

Komiks nelze srovnávat s původní Vránou. Jde o originální výtvor, při jehož četbě mrazí. Má mé vřelé doporučení. 

Komiks Vrána: Soumrak bohů vydalo nakladatelství ComicsCentrum

il

il

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Práce se dřevem

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Práce se dřevem z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení