Komiksy

Fanouš unesen!

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

S Fanoušem, hlavním hrdinou komiksů Dana Černého, se nesetkáváme poprvé. Už potřetí, abych byl přesný. Český komiks si pomalu buduje pozici, kterou ztratil v éře socializmu, který jeho vydávání příliš nepřál. Dnes se samozřejmě potýká s jinými problémy, finančními. Zahraniční konkurence je veliká, ale český humor a fantazie za ní neztrácí krok. Zatím poslední díl fanoušovské série má název Po záhadných stopách tajuplna a věnuje se tématům, která mají rádi všichni záhadologové.


komiksFanouše unese záhadoložka Ivana Mackerlová. Povede se jí to navzdory tomu, že Fanouše obvykle nikdo neunese, a pokud ano, vzápětí toho lituje. V tomto případě autor únos toleroval, aby mohl dále rozvíjet svůj příběh. Jméno hrdinky Dana Černého je nepokrytá narážka na Ivana Mackerleho. V době, kdy na svém komiksu pracoval, nemohl ještě vědět, že Ivan Mackerle v lednu tohoto roku zemře, kresby jsou datovány rokem 2012. Jsem však přesvědčený, že náš přední záhadolog by komiks nepovažoval za znevážení své osoby, naopak by byl potěšen tím, v jakou půvabnou dívku ho Dan Černý proměnil.

Naskýtá se otázka, co Ivanu Mackerlovou vedlo k tak razantnímu činu, ale na tu dostává Fanouš i čtenář velmi brzy odpověď. Pro záhadologa jsou záhadné jevy samou podstatou jeho práce, a pokud se mu vyhýbají, je to pro něj opravdu tristní. Kolem Fanouše se to naopak neobvyklými jevy jen hemží. Její sázka na magnet na záhady se jí vyplatila víc, než chtěla.

Dan Černý si vzal na mušku známá tajemství, která neustále plní stránky časopisů typu Enigma a podobných. Přistupuje k nim však naprosto jiným způsobem, s nadhledem a ironií, zkrátka, dělá si z nich pořádnou legraci. Narazíme na ufony i inspiraci klasickými sci-fi filmy, potkáme yettiho, který mluví plynnou češtinou a chová se kultivovaněji než kdejaký anglický lord. Dívka z budoucnosti chce Ivanu Mackerlovou zabít, aby jí zabránila napsat knihu, která inspiruje budoucího diktátora. Mechanická ryba je zanese do bájné Lemurie, v níž žijí pouze ženy. Dan Černý zachovává pravidla komiksu a kreslí je sice trochu odlišné od samic člověčího druhu, přesto však provokativně sexy. Nechybí setkání s obří chobotnicí ani ztracený svět plný prehistorických zvířat. Explodující Lochnesska byla jen nešťastná náhoda, čtenář by určitě neuvěřil, že by Fanouš záměrně zabil zvíře na pokraji vyhubení.

ilDobrodružství Ivany Mackerlové a Fanouše ústí do vtipné závěrečné pointy, v níž můžeme sdílet autorovu nechuť vůči advokátům a literárním kritikům. Závěrečné stránky autor věnuje stručnému přehledu některých záhad. Články o yettim, kulovém blesku, ztracených civilizacích, obřích chobotnicích, planině Nazca, ufonech, ztraceném světě i příšeře z jezera Loch Ness kombinuje seriózní tón s trochou ironie a vtipnými kresbami.

V tomto díle zcela chybí Fanoušova kamarádka Klytora. Kam zmizela? Snad ji definitivně neurazil Fanoušův okázalý nezájem o ni jako o ženu. Našemu hrdinovi je sice stále jen jedenáct let, ale ženy ho rády obletují. Vzhledem ke svému věku a zájmům, které mu diktuje jeho hypergenialita, návrhy svůdných dívek vytrvale odmítá. Dan Černý ve svých komiksech zachovává lehké erotické napětí, platí to nejen o tomto sešitě, ale i o dílech předchozích - Továrna zkázy (recenze zde) a Tři úkoly pro Klytoru (recenze zde). Dosahuje toho především kresbou, krátká suknička, odhalená ramena, někdy i ňadro, rozevláté šatstvo v kontrastu s dětskými tvářičkami s velkýma kulatýma očima. Tyto detaily se trochu podobají kresbám manga.

Komiks Po záhadných stopách tajuplna má všechny předpoklady, aby čtenáře pobavil. Zachází nevážně nejen s hlavním tématem – pátráním po tajuplných a nevysvětlitelných jevech, ale i s komiksem jako takovým. Jednoduše paroduje sám sebe.

Komiks Fanouš – Po záhadných stopách tajuplna vydalo nakladatelství Novela bohemica

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení