Komiksy

Do trenek a cvičit!

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
il

Jaroslav Foglar, muž, jenž si dal za cíl vychovávat z kluků chlapy ve střihu Old Shatterhanda. Neplivat, nekouřit, utužovat tělo a vlastní schopnost zdvořilosti, být hodnotným člověkem, jehož cílem je prospěšnost sobě i okolí. Zní to v této době trochu, řekněme si to upřímně, zastarale. Což je veliká škoda. Nyní kluci zažívají dobrodružství jen před monitory počítačů při vraždění mimozemských i pozemských nepřátel, co je to ovulační cyklus vědí už v osmém roce a bobříky loví skutečně už jen na serverech s pornem, kde jich je svým způsobem také pomálu.


komiksHoši od Bobří řeky, český pojem, který se samovolně vryl do duší mnoha lidí, se pokouší dostat do duší i nynější generaci a to převedením knihy do komiksové formy. Obrazové stránky věci se ujal Milan Teslevič. Natáhněme si mokasíny, výchova ku správnému chlapectví si bere místo u řečnického pultu.

Televize, počítače a různé herní konzole ukrádají dětem jejich dětství. Už jen proto, že většina produktů pro děti počítá vskrytu i s kupní silou dospělých. V animovaných i hraných pohádkách se tedy dočkáme sexuálních vtipů skrytých za dvojsmysly, herní branže už nenabízí skotačivé králíčky, ale akci, střelbu, masovou vraždu. Během hodiny hraní zabije průměrné dítě na sto lidí poskládaných z pixelů a vypadajících nanejvýš reálně. Lovení bobříka odvahy či síly s takovou kadencí mrtvol nemá možnost ani soupeřit, je zcela bez šance. Dá se samozřejmě oponovat tím, že i dříve děti v hrách na vojáčky zabily hromadu svých nepřátel, ale to byla jen hra. Počítačové hry bohužel nejsou hrami, ale napodobeninami reality.

Jaroslav Foglar, žil-li by v této době, by se pravděpodobně z takového stylu života zjevil. Doslova. Jeho cílem byl zdravý duch, ve zdravém těle. Zdravá soutěživost. Zdravá snaha uspět. Ale s tím spojená i zdravá sounáležitost, úcta k druhému a pomoc slabšímu. Foglar se snažil vychovat z dětí lidi, kteří si váží nejen sebe, ale všech ostatních, kteří milují pohyb v přírodě, kteří dokážou zavřít oči a snít o táboření na břehu jezera, snít o lákavých nesnázích s rozděláváním ohně bez sirek, snít o dobrodružství, nejen o tom, že si kecnou před svítící monitor a odevzdají tak svou budoucnost osamělosti.

Hoši od Bobří řeky je značně autobiografická kniha. Foglar v ní popsal své nadšení pro skautský život na konkrétních příkladech, kdy pražským chlapcům rozsvítil život nabídkou k založení klubu a hledání vlastních schopností při nástrahách života v přírodě.

Kresba Milana Tesleviče je příjemně foglarovská, tzn., že dokonale vyjadřuje onu prýštivou energii, kterou lze najít v samotné knize Hoši od Bobří řeky. Je živá, ale nikoliv křiklavě, umírněně vede čtenáře příběhem a její obrazové převyprávění si důstojně stoupá na stejnou rovinu, jako sama předloha.

Pravdou zůstává, že moderní společnost začíná vyhrávat nad společností starší. Už nepřeje dobrodružství v životě, protože vedoucí ve skautech prostě musí být pedofilové, ač je to nesmysl, všechny aktivity dítěte mají a musí směřovat k co nejvyšší výkonnosti v životě dospělém a je tedy zbytečné, učit se něco klučičího, když tím nejde někomu někde později drtit finančně krk. V nynější rodičovské generaci stále dlí vzpomínky na učení uzlů a závodů v běhu, jen tak, pro radost z pohybu, a proto se snaží své ratolesti dovést k Foglarovu pojetí dětství. Snaží se dát jejich dětství smysl právě v dětskosti, v dobrodružství a ve fantazii. Možná, že příští generace, která už na Foglarovi nevyroste, celou myšlenku skautství zavrhne, ale snad, možná, dojde k obrodě a Jaroslav Foglar se zase postaví na piedestal, aby se mohly klučičí nátury kroutit dle jeho jistě následování hodného vzoru.

Knihu Hoši od Bobří řeky vydalo nakladatelství Olympia

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení