Komiksy

Before Watchmen

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Watchmen – Strážci. Možná nejzásadnější komiks 20. století. Člen snad každé top 10 nejvýznamnějších komiksů všech dob. Mistrovské a podle mnohých nepřekonané dílo Alana Moora. A potom, přibližně čtvrtstoletí od jeho vzniku, přišlo nakladatelství DC Comics s návrhem na pokračování. Patrně žádný komiks v historii nevyvolal ještě před svým vydáním tak bouřlivou diskusi jako „předpokračování“ legendárních Strážců. Přes všechny negativní komentáře i nevoli Alana Moora dílo vzniklo a díky nakladatelství BB/art jej můžete najít i na pultech českých knihkupectví. Zjistěte tedy, co bylo Před Strážci.


knihaCelá komiksová série Before Watchmen obsahuje příhody všech šesti členů týmu Strážců, ale i příběhy postav s nimi spojenými a její vydání v jednom svazku je proto takřka nemožné. Před Strážci tedy obsahuje příběhy pouze dva. Minutemani původně vyšli v šesti sešitech a vypráví o předchůdcích Strážců, hrdinech, kteří působili především ve 40. letech. Hedvábný přízrak se zaměřuje na jedinou ženskou členku Strážců Laurie Jupiterovou a seznamuje čtenáře s její cestou k hrdinské kariéře.

Minutemani jsou vyprávěni z pohledu Hollise Masona – Sůvy, toho v podstatě nejobyčejnějšího člena týmu, idealisty, jehož hnacím motorem je víra v dobro a spravedlnost. Tím se značně liší od svých kolegů, jež se musí vyrovnávat s démony minulosti, ženou se za slávou a penězi, nebo jsou jen nadšení z toho, že mohou někoho bez ostychu zmlátit do krve. Jednotící linkou vyprávění zasahujícího od třicátých po šedesátá léta je kniha Pod kápí, kterou Hollis o sobě a Minutemanech napsal. Zásadním problémem však je, že Sůva, jakožto správný naiva, chce zveřejnit pravdivý příběh o adorované skupině hrdinů a prozradit tak mnohá tajemství. V případě Minutemanů by na povrch vyšly nejen zpackané akce, ale i pokus o znásilnění, či homosexuální vztah dvou členů okořeněný sadomasochistickými praktikami. Hollis se tedy z pochopitelných důvodů setkává u svých přeživších a stále víceméně příčetných spolubojovníků jen s odmítáním.

Větší část příběhu Minutemanů zabírají vzpomínky na jejich kariéru od výběrového řízení ve stylu „Kapitán Metropolis hledá superhrdiny“ po definitivní rozpad zbytku skupiny. Právě toto vzpomínání počínající rokem 1939 zaplňuje mnohá černá místa původních Strážců. Čtenář tak zjistí, co se stalo se Soudcem v kápi, kdo zabil Hollisovu tragickou lásku Siluetu a jak sám skončil, nebo za jakých okolností se dali dohromady Sally Jupiterová – první Hedvábný přízrak a Edward Blake – Komediant. Samozřejmě že řada otázek zůstává nadále nezodpovězena, ale i tak vás pohltí skvělý příběh, jehož hlavním tématem je pátrání po bestiálním vrahovi dětí. Minutemani navíc, podle mého názoru, opravdu ctí atmosféru původního díla Alana Moora, a přestože se nemohou srovnávat s původními Strážci (ani se o to nesnaží), rozhodně jim nedělají ostudu. Na znalce originálu ještě čeká řada odkazů, jež běžnému čtenáři uniknou. Autor příběhu a ilustrátor v jedné osobě Darwyn Cooke navíc vypráví skvělou, trochu retro, kresbou, již partě z první poloviny dvacátého století výborně sedí.

Hedvábný přízrak je na jednu stranu příběh o zrození mladé hrdinky, ještě více je ale o dospívání, vyrovnávání se sama se sebou a snaze utéct z cesty připravené rodiči. Vyprávění začíná útěkem sedmnáctileté Laurie Jupiterové od panovačné matky se svojí první láskou spolužákem Gregem. Osud a autostop je dají dohromady s několika mladými volnomyšlenkáři a zavedou prchající pár do San Franciska v době, kdy hnutí hippies prožívalo své nejslavnější období. Sex (monogamní), drogy (víceméně lehké) a rokenrol (se svými nejslavnějšími hvězdami) zcela změní život tvrdě vedených pubescentů, ale za dveřmi již číhá zloduch, který chce pomocí narkotik udělat z mladých hippíků shopaholiky. Když zkříží Lauriinu cestu, dojde i na mlácení ničemů obojího pohlaví a přijetí toho, na co byla Laurie po celý život svojí matkou připravována. Kromě Sally Jupiterové zasáhne do vypravování i Lauriin oblíbený strýček Hollis a nejen on. Hedvábný přízrak není zdaleka tak temný jako Minutemani, ale i on si vybere svoji porci vážnosti a jeho spoluautorka a kreslířka Amanda Conner odvedla skvělou práci. Kresba je mnohem barevnější (zvlášť pod vlivem LSD) a ne tak hranatá jako u Minutemanů, ale k příběhu ztřeštěné mladé holky se velmi dobře hodí.

Celkově lze tedy konstatovat, že první kniha z cyklu Před Strážci se vydařila. Jistě, nejedná se o podobně zásadní dílo, jako byl jeho předchůdce, ale jak Minutemani, tak Hedvábný přízrak se povedli a společně skvěle rozšiřují vesmír stvořený Alanem Moorem. Ať už si o tom pan Moore myslí cokoliv.

Komiks Před Strážci: Minutemani / Hedvábný přízrak vydalo nakladatelství BB/Art

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení