Komiksy

Den, kdy přestalo snění

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Morfeus, ústřední postava série známé jako Sandman, má v sobě obsažený mimořádný přesah. Je universální a tragický. Obestírá ho téměř hmatatelná melancholičnost. Vládne snům, jimž je do jisté míry poplatné i naše samotné bytí. Opájíme se iluzemi a dmeme se pýchou nad tím, jak jsme dokonalí. Toužíme po moci a nesmrtelnosti. Zahráváme si proto s černou magií a kráčíme za svým cílem i přes mrtvoly, tak to je v kostce shrnuta podstata úvodního dílu Preludia a Nokturna.


komiksPán snů se ocitá bez atributů své moci, jež mu byly odcizeny, v pozici vězně a několik desítek let trvalo, než opět nabyl svobody. Jeho nepřítomnost zapůsobila neblaze na jemné předivo snů, i reality samotné, a on musí nejen najít nástroje své moci, do nichž ostatně vždy vtělil něco ze sebe, své podstaty, ale také napravit škody, které byly napáchány přirozenou, ale i nepřirozenou cestou.

V příběhu se pohybujeme na pomezí snu a reality. Jejich hranice jsou sice pevně stanoveny, ale lidské vnímání skutečnosti je ošidné. V podstatě operujeme s tím, co vidíme, cítíme, na co si můžeme sáhnout, ale v jistém rozpoložení mysli to vše můžeme identicky vnímat i u projevené sugestivní halucinace.

U Gaimana je to především snění. Morfeus musí sestoupit do Pekla, či utkat se s šíleným vědcem, který změnil strukturu jeho klenotu a během vší té snahy u něj bují sžírává trudnomyslnost, jež se pro něj stává zcela neodmyslitelnou a provází ho na každém kroku.

Gaiman má smysl pro černý humor a místy ho i uplatňuje, ale jeho síla tkví především v příběhu, pro jehož stavbu a zformování má mimořádný cit. Ale nejen to, téměř vždy v sobě obsahuje atmosféru znepokojivého tajemna, které dokáže podat s nebývalou věrohodností. Využívá klasické motivy z různých žánrů a spoustu odkazů, jež však vždy přetaví ve svébytně pojatý originální celek.

Sandman má svým založením bezesporu kořeny v antické tragédii. A ve světě komiksu, v němž zapůsobil jako zjevení – a to po právu – má již dnes své nezastupitelné místo. Pozvedl jeho úroveň na vysokou literaturu, podobně jako třeba Art Spiegelman se svým Mausem.

Gaiman nás konfrontuje se strachy, obsesemi, s představami, ať už příjemnými, nebo takovými, u nichž bychom byli raději, kdyby ani nikdy nenastaly. A závěr završený několika epizodami se starší Morfeovou sestrou Smrtí, nám nedává autor Sandmana žádnou naději. Protože takový je nakonec i sám život.

My lidé si tvoříme naděje, ale umíráme kolikrát dřív, než je naplníme. A mnohdy se můžeme snažit celý život a kde nic tu nic. V Sandmanovi se střetáváme s lidskou titěrností. Jsme uzlíčky nervů, které se dají snadno ošálit jakoukoli chemií či eskamotérským trikem transcendentna.

„Prchám přes šedé hranice, po ztemnělé silnici do dlouhých stínů. Vyhnu se ohnivým jámám a ponořím se do srdce Armaghetta. Nesejde na tom, kam jdu. Všechny cesty vedou k babičce.
Štěstí, to je babiččino srdíčko.
Vytrhni si srdíčko pro babičku.
Babi tě má ráda.
Babka mě má ráda. Takže mě nechala spoutat řetězy, nohy zalít do betonu.
Pevně mě obemkne svou láskou a svým hlasem. Sevře mě ocelí a žulou.
Zlobil jsem. Řekl jsem sprosté slovo.
Opustil jsem ji.
A tohle udělají zlobivým klukům: Strčí je do vražednýho stroje.“
(GAIMAN, Nail. Sandman: Preludia a Nokturna. Přel. V. Janiš. Praha: Crew, 2013. nečíslováno.)

Komiks Sandman: Preludia a Nokturna vydalo nakladatelství Crew

 

Aktuality

 • Lednové akce v knihovnách

   

  Chcete vědět, co zajímavého se děje v knihovnách a jaké akce si pro své čtenáře připravily? Pak sledujte rubriku Knihovny, v níž vás budeme pravidelně informovat o dění v knihovnách a akcích s nimi spojených.

  Číst dál...  
 • Lednová Pevnost láká na Asasína

  Vánoce jsou konečně tady, proto si člověk musí najít čas i na nějaký ten sváteční odpočinek. A co jiného si vzít k teplu krbu (nebo topení), než aktuální číslo časopisu Pevnost.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Dívky nalehko

  Ode dneška soutěžíme o knihu Dívky nalehko z nakladatelství Paseka. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení