Komiksy

Komiksy: Neil Gaiman – Sandman: Věčné noci

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
il

Věčné noci, další titul z řady dnes již legendárního Sandmana od Neila Gaimana je zatím nejrozpačitějším, jaký se mi z celé série dostal do rukou. To především z vizuální stránky, která má zde mnohem výraznější vliv na celkové vyznění vyprávění, než tomu bylo kdy jindy. Míním tím hlavně příběh zasvěcený Zoufalství, který nakreslil Barron Storey a výtvarně zpracoval Dave McKean.


komiksZoufalství je jenom obtížně stravitelné a někomu se může jevit i přímo nečitelné a nudné, jenomže právě v tom spočívá přece jeden z atributů zoufalství jako takového.

Člověk se cítí mizerně, trápí se, utápí a souží. Zoufá si. Atmosféra je prosáklá rozkladem a nezměrnou bolestí. Nic se nám nedaří. Pachtíme se od nevidím do nevidím a postrádáme radost. Jsme otupělí téměř hmatatelnou melancholií, která nás skličuje.

Kapitola věnovaná Zoufalství je spíš umělecké dílo v jeho ryzí podstatě než komiks, který má být očím čtenáře pokud možno co nejpřijatelnější a především pak atraktivní, což v zjednodušeném slova smyslu znamená realismus.

Zoufalství je vizuální abstrakce utopená v chaosu bezradnosti. Hýří barvami i temnotou. Můžeme si být jisti, že pokud mu podlehneme, znamená to pro nás jistý konec, který bude ošklivý a zbytečně předčasný. Bude nás intenzivně užírat frustrace s komplexem méněcennosti. Budeme závidět druhým nos mezi očima, a to jenom proto, že se nám jeví půvabnější než náš vlastní, což je přeci nespravedlivé! Připadáme si ukřivdění, zahořklí a zneuznaní.

Jako děti jsme měli sny a naděje. Toužili jsme a prahli po lásce. Jako dospělí jsme v přímém kontaktu s deziluzí všední každodennosti. Ta každého z nás srazí na kolena. Používá za tím účelem stáří a nemoci. Ale nezdráhá se aplikovat ani takový globální válečný konflikt.

Paranoia je přímá cesta do psychózy. Schizofrenie v konfrontaci s nepředstíranými stavy skutečného prozření. Gaiman útočí svou geniální fabulací na samotnou dřeň naší duše, skrze níž poznáváme jsoucno.

Mnozí z nás si však myslí, že duše neexistuje, a proto se vyskytují tajné policie, zkorumpované vlády, konspirační teorie, bláznivé smyšlenky o UFO a iluzivní představy o naší egomaniakální maličkosti. Gaiman nám skrze svoji úžasně imaginativní fantasii zprostředkovává kontakt se sebou samými. Nutí nás přemýšlet o tom, co jsme zač a kam směřujeme.

Příběhy Věčných jsou srovnatelné s antickou tragédií. Jejich rozměr je nadčasový, protože se dotýká univerzálních témat. Svým způsobem lze na Sandmana nahlížet jako na pohádku, ale krutou a nespravedlivou jako sám život.

„A žádný muž ani žena nebyl tak kajícný…
…Tak upřímný, neuronil tolik slz…
…Ani tolik krve…
Jako hrabě sám.
Modlili se…
…A kvíleli…
…A káli se…
…A krváceli až do půlnoci.
Nádherný to konec dokonalého dne.“
(GAIMAN, Neil. Sandman: Věčné noci. Přel. V. Janiš. Praha: Crew, 2013. s. 17.)

Sandman: Věčné noci
Autor Neil Gaiman
Překlad Viktor Janiš
Ilustrace Glen Fabry,Frank Quitely,Barron Storey,Miguelanxo Prado,Milo Manara,P. Craig Russell,Bill Sienkiewicz
Nakladatelství Crew
Místo vydání Praha
Rok vydání 2013
Vydání 1.
Počet stran 160
ISBN/EAN 978-80-7449-195-5
Ediční řada Sandman

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Komentáře   

 
echt
+1 eecht 2013-10-08 12:45
Velmi krásná recenze. Jen jedno bych chtěl dovysvětlit. Proč neexistence duše buduje tajné policie, konspirační teorie a smyšlenky o UFO? I s vědomím vlastní duše se člověk může ponořit do spiklenectví, nijak si to neodporuje.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Měrka
+1 Odp.: eMěrka 2013-10-10 05:01
jde v podstatě příměř, možno brát i za autorskou licenci, negativních procesů, neb pokud neobjevíme sebe - potažmo duši - uchylujeme se ke spoustě pitomostí.
takže ne, že by duše něco takového sama o sobě produkovala. ufo, konspirační teorie a k nim přirozeně vztahující se tajné policie jsou berličky lidské mysli, která se nedokáže soustředitna poznání.
toufám, že to takto stačí.
měrka
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení