Komiksy

Pierre Culliford a jeho šmoulování

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Šmoulové jsou legendou. Od roku 1959 obývají svůj Šmoulí kraj. Možná tu byli už dříve. Možná tu budou napořád. Zajisté by si to jejich autor, Pierre Culliford, přál. I když netušil, jak dlouhý a slavný příběh se začne odvíjet od jedné letní historky.


komiksPeyo tehdy seděl u stolu se svým přítelem André Franquinem a dožadoval se po něm slánky či pepřenky, tenhle detail už se asi nedozvíme. Jisté je, že ho požádal památnou větou, kterou všechno začalo. Ta věta zněla: „Podej mi šmoulu.“ Načež se André nepolekal přítelova novotvaru a pohotově odpověděl: „Prosím. A až došmouluješ, šmoulni mi to zpátky.“ Záhy nato šmoulové oživli. Zatím jako vedlejší postavičky historického fantastického komiksu s názvem Johan a Pirlouit, psal se tehdy rok 1958. O rok později už se šmoulové vydávají na svou sólovou dráhu. Vzniká komiks Černí šmoulové, ve kterém se čtenářská veřejnost poprvé seznamuje se Šmoulím krajem, jeho obyvateli, typickou a zábavnou šmoulštinou a také s ústředními zápornými postavami komiksu – zlým čarodějem Gargamelem a jeho kocourem Azraelem.

V komiksu se nacházejí hned tři příběhy. První je stejnojmenný s názvem komiksu. Seznamuje nás s povahou některých šmoulů a především s vynalézavostí nejstaršího a nejmoudřejšího šmouly – Taťky Šmouly. Ten se zde snaží vyléčit šmouly napadené mouchou s úsměvným jménem „Bz-bz“. V určitých pasážích je jazyk šmoulů použit v opravdu komických asociacích:

„Zašmoulím se někam stranou a dám si šmoulec.“
„Šmoulellujah!“
„Konec šmoulí, všechno šmoulí!“
(PEYO. Černí šmoulové. Praha: Albatros, 2013. s. 4-22.)

Další příběh nese název Létající šmoula. Je plný nápadů jednoho šmouly, který zatoužil létat jako pták. Pobavíme se zde nad jeho neutuchatelnou vynalézavostí i všudypřítomnou šmoulštinou.

„Poletím, ať si kdo chce, co chce šmoulí.“
„Můžete mi s tím šmoulnout?“
„Šmovlea iacta est!“
(PEYO. Černí šmoulové. Praha: Albatros, 2013. s. 27-36.)

Poslední příběh této prvotiny se pak jmenuje Lovec šmoulů a neodkazuje na nikoho jiného než na Gargamela, zlého čaroděje, který pro svůj kouzelný nápoj potřebuje ulovit nějakého toho šmoulíka.

„Návod na výrobu Kamene mudrců, který proměňuje běžné kovy ve ZLATO…! Když je Slunce ve znamení Berana a Luna ve znamení Býka, vykopej kořen mandragory a louhuj ho v hadím jedu. Přidej sůl, síru (substance filozofické, nikoli obecné) a merkura (filozofickou rtuť), purifikovaného podle připojeného návodu. Když první sluneční paprsky zahřejí tento roztok, přiveď ho k varu na výhni z dubových oharků. V okamžiku varu je třeba přidat do roztoku malého šmoulu…“
(PEYO. Černí šmoulové. Praha: Albatros, 2013. s. 43.)

Tímto kouzelným receptem se tedy čaroděj Gargamel poprvé seznamuje s existencí šmoulů, skřítků žijících ve Šmoulí zemi a pojídajících šmoulovičník. Gargamel vymyslí lstivý plán a jeho hon na šmouly může začít. A u toho nemůže chybět ani čarodějův nejbližší společník, kocour Azrael.

Jak celý příběh nakonec skončí, se dozvíte v této skvělé a legendární knížce šmoulích komiksů. A mně nezbývá než na závěr uvést ještě pár posledních unikátních šmoulismů:

„Doplatíš na to!“
„Na to šmoulím.“

„A říkáš, že ho zašmoulil do klece?“
„Ano, Taťko Šmoulo. A zítra ho rozšmoulí v hadím jedu!“
„Tentokrát jsem došmouloval!“

„Já jsem ti to říkal!“
„Co?“
„...Že nás Taťka Šmoula poslal šmoulovat oříšky, a ne šmoulit si šmoulovičník! Ale ty jsi nešmoulil to, co nám šmoulil Taťka Šmoula, šmoulil sis šmoulovičník, a byl jsi za to pošmoulený! Vidíš sám, že musíš šmoulit to, co šmoulí Taťka Šmoula, protože Taťka Šmoula ví, co šmoulí! Kdybys šmoulil to, co šmoulil Taťka Šmoula, šmoulili bychom oříšky a nic by se nesešmoulilo!“
(PEYO. Černí šmoulové. Praha: Albatros. 2013. s. 44-60.)

Komiks Černí šmoulové vydalo nakladatelství Albatros

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Závěje

  Ode dneška soutěžíme o knihu Závěje z nakladatelství Kniha Zlín. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení